Choroby wiśni - przegląd najczęstszych chorób oraz najlepsze sposoby leczenia
Drzewa wiśniowe należą do najpopularniejszych drzew owocowych w sadach i ogrodach w Polsce. Owoce wiśni ze względu na walory smakowe i wartość przetwórczą zalicza się do jednych z najbardziej cennych owoców sezonowych. Mimo że świetnie znoszą krajowe warunki, to są niestety podatne na pewne choroby drzew owocowych oraz szkodniki. Choroby wiśni niestety mają wpływ na obniżony zbiór plonów.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wiśniach.
Drobna plamistość liści, czyli przedwczesne opadanie liści
Drobna plamistość to bez wątpienia najpowszechniejsza choroba wiśni. Jest związana z opadaniem liści. Powoduje ją grzyb pod nazwą Blumeriella jaapi. Atakuje wiśnie na wiosnę, zaraz po kwitnieniu, na przełomie kwietnia i maja, gdyż sprzyja jej wiosenna wilgotność. W tym okresie chore części drzewa pokrywają się białawym nalotem grzybiczym, co odróżnia tę chorobę od innych.
Drobna plamistość charakteryzuje się tym, że na brzegach liści w pierwszej kolejności pojawiają się drobne plamki, które następnie pokrywają je całe. Te najpierw robią się szarozielone, a potem czerwonobrunatne. Końcowym etapem choroby jest przedwczesne opadanie liście tzn. jeszcze przed zbiorem owoców. Objawy te są najszybciej zauważalne na najniższych konarach. Na spodzie liści, widoczne są drobne wzniesienia, gdzie znajdują się zarodniki grzyba. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie czereśni ptasiej?
Jak zwalczyć drobną plamistości liści? Grzyb wywołujący tę chorobę jest bardzo wrażliwy na chemiczne środki do opryskiwania drzew wiśniowych. Te najlepiej wykonać w połowie maja i powtórzyć trzykrotnie, co 10-14 dni. Zwalczanie to także profilaktyka. Wiemy, że Blumeriella jaapi zimuje w opadniętych liściach, dlatego, aby pozbyć się źródła choroby, opadnięte liście zawsze trzeba usuwać. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Brunatna zgnilizna dotyka liczne drzewa pestkowe w tym wiśnie. Chorobę wywołuje paciornica pestkowcowa (Monilinia laxa) oraz paciornica owocowa (Monilinia fructigena). Drugą używaną nazwą tej choroby jest monilioza. Brunatna zgnilizna dotyczy drzewwiśniowych, lecz również czereśni, śliw, brzoskwini oraz moreli.
Objawy tej choroby to gnicie owoców na drzewie. Zainfekowane owoce pokrywają się gnilnymi plamami, o brunatnym kolorze i szarymi wypustkami. Owoce zasychają i przypominają swoim wyglądem „wiśniowe mumie”. Często nie opadają, a zostają do następnego sezonu. Do zarażenia owoców dochodzi z reguły na skutek uszkodzenia skórki np. przez owady, ptaki, deszcz. Sprawdź także artykuł o uprawie wiśni łutówki.
Zwalczanie tej choroby wiśni sprowadza się dousuwania porażonych owoców i innych części drzewa dotkniętych chorobą np. zasychających i brązowiejących kwiatów. Najważniejsze to usunąć wszystkie zmumifikowane owoce do kolejnego sezonu. Lepiej robić to na bieżąco, kiedy tylko zaobserwuje się objawy infekcji. Konieczne będzie opryskiwanie kolejną wiosną, w pierwszej i ostatniej fazie kwitnienia.
Rak bakteryjny powoduje zamieranie pędów wiśni
Choroba drzew owocowych to także rak bakteryjny, stanowiący jedną z groźniejszych chorób. Wywołuje ją bakteria pseudomonas syringa. Do odmian szczególnie podatne na tą chorobę należą wiśnia Nefris i wiśnia Wanda. Do infekcji dochodzi najpierw na poziomie kwiatów, potem pędów, gałęzi i liści, czyli wszystkich nadziemnych części. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie wiśni osobliwej?
Objawy choroby to rozwój ran rakowych na pędach, konarach i wyciek galaretowatej, pomarańczowej substancji, co powoduje usychanie i zamieranie pędów wiśni. Zainfekowane pąki także nie rozwijają się i zamierają, a kwiaty brunatnieją i opadają. Owoce z plamami gnilnymi także opadają. Jeśli chodzi o liście to pokrywaj je jasnozielone plamki.
Zwalczanie tej choroby wiśni polega na wycinaniu chorych, rakowych pędów i smarowaniu ran środkami ochronnymi. Z pni wycina się obumarłą korę aż do momentu pojawiania się zdrowej tkanki i także smaruje się odpowiednimi środkami. W sytuacji bardzo silnego zamierania pędów wiśni i zainfekowania drzewa rakiem bakteryjnym, konieczne może być jego wycięcie. Inne choroby drzew owocowych nie wymagają tak daleko idących działań. Warto dbać to te drzewka owocowe, by z czasem z owoców móc przygotować wino z wiśni czy trunek, jakim jest nalewka z wiśni.