Czarna plamistość liści róż - często występująca choroba roślin

Jak wygląda czarna plamistość liści - przyczyny i objawy

Różnego rodzaju plamy pojawiające się na liściach roślin świadczą o chorobie, wywołanej przez grzyby lub wirusy. Plamy przybierają różne kolory i kształty. Plamistość wywołana przez wirusy zwykle wywołuje jednolite plamy przypominające mozaikę. Natomiast różnokolorowe plamy, często otoczone obwódką, świadczą o infekcji grzybiczej. Plamy te mogą mieć jaśniejszy punkt w środku, tzw. oczko i przy dokładnym przyjrzeniu się widać na nich zarodniki grzyba.

Do chorób grzybiczych należy czarna plamistość liści róż, choroba roślin wywołana przez grzyba diplocarpon rosae. Patogen zimuje na opadłych liściach róż i atakuje roślinę już na wiosnę. Objawy choroby to przede wszystkim plamy na blaszce liści, które są początkowo jasnobrązowe, lecz z czasem ciemnieją. Na powierzchni plamy widać małe, czarne punkciki. Są to właśnie zarodniki grzyba, który zaatakował roślinę. Plamy są początkowo owalne lub o postrzępionych brzegach. Z biegiem czasu zwiększają się i zlewają. Liście żółkną i opadają. Czarne plamy pojawiają się nie tylko na liściach, lecz także na łodydze.

Ta choroba roślin jest często mylona z mączniakiem rzekomym, który również wywołuje czarne plamy. Aby rozróżnić te choroby, należy obejrzeć dokładnie spodnią stronę liścia. Jeśli znajdziemy tam biały nalot przypominający mąkę, oznacza to, że roślinę zaatakował mączniak rzekomy. Jeśli nalotu nie ma, mamy do czynienia z czarną plamistością liści róż.

Na jakich roślinach pojawia się czarna plamistość liści

Czarna plamistość stanowi typową i bardzo groźną grzybicę róż. Występuje na różnych odmianach róż, na których może się różnić kolorem i kształtem plam. Istnieją również odmiany róż odporne na tę chorobę.

Podobna choroba dotyka również klony i wierzby. Choroba roślin charakteryzuje się czarnymi plamami z jasną obwódką. Wywołuje ją grzyb łuszczeniec klonowy (rhytisma acerinum). Choroba bardzo szpeci ogród, gdyż plamy są bardzo widoczne z daleka. Zwalczanie choroby polega na opryskach fungicydami. Bardzo ważne jest grabienie i palenie opadłych liści, na których znajdują się zarodniki grzybów.

Również grzybica gruszy objawia się czarną plamistością. Czarne plamy pojawiają się na spodniej stronie liści. Choroba zwana parchem gruszy powoduje żółknięcie i opadanie liści. Sposobem walki z tą chorobą jest grabienie i palenie opadłych liści. Na parcha gruszy stosuje się opryski fungicydami. Podobną chorobą jest także grzybiczy parch jabłoni, objawiający się brązowymi i czarnymi plamami na liściach i owocach.

Jak powstaje i jakie szkody czyni czarna plamistość liści róż

Grzyby rozwijają się głównie na polowej i ogrodowej uprawie róż, natomiast rzadziej występuje w szklarniach. Sprzyja im wilgotność i wysoka temperatura. Jednak w czasie upałów przekraczających 30 stopni, grzyb przestaje się rozwijać. Służy im duża wilgotność powietrza po deszczach, jak również nadmierne zraszanie roślin i moczenie liści w czasie podlewania. Zarodniki grzyba kiełkują w obecności wody, która jest niezbędna do ich rozwoju. Grzyby rozprzestrzeniają się z wodą, podczas podlewania lub z kroplami deszczu. Dlatego też ważne jest, aby nie podlewać róż na liście, lecz do gruntu. Dobrze jest zamontować system podlewania do gruntu, który nie moczy liści. Grzyba roznoszą także owady.

Choroba zaburza proces oddychania rośliny i fotosyntezę, w wyniku czego wzrost rośliny jest osłabiony. Czarna plamistość liści róż również wpływa negatywnie na kwiaty, które tracą atrakcyjny wygląd i wartość handlową przyczyniając się do strat ogrodnika. Wzrost krzewów róż jest zaburzony. Roślina, która traci liście w wyniku grzybicy, wypuszcza nowe liście, co powoduje ogólne osłabienie krzewu. Choroba wpływa również negatywnie na mrozodoporność krzewów róż. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o najczęstszych chorobach roślin.

Zwalczanie czarnej plamistości liści

Czy jest możliwe zwalczanie plamistości liści sposobami domowymi i ekologicznymi

Zwalczanie czarnej plamistości liści róż zwalcza się poprzez opryski fungicydami. Nie istnieją domowe sposoby na pozbycie się tej choroby. Najprostszym sposobem uniknięcia plamistości, jest hodowla odmian róż odpornych na tę chorobę. Ponadto bardzo ważne jest zapobieganie chorobom roślin. Bardzo ważna jest obserwacja krzewów, szczególnie wiosną, gdy pojawiają się pierwsze liście. Dzięki temu możemy szybko zareagować.

Porażone liście w ogrodzie, a także jakie są sposoby rozpoznawania, zwalczania, a także zapobieganie chorobom roślin
Jak wygląda zzarna plamistość na liściach, a także rozpoznanie, zawalczanie i profilaktyka chorób roślin krok po kroku

Jaki środek zapobiegawczy zastosować, aby nie dopuścić do występowania plamistości róż:

  • usuwanie chwastów,
  • sadzenie roślin w odpowiedniej odległości,
  • na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji, przycinamy krzewy nisko,
  • podlewanie roślin do gruntu, tak aby uniknąć moczenia liści,
  • usuwanie i utylizacji opadłych liści,
  • odkażanie szklarni przed posadzeniem róż.

Jak wygląda zwalczanie plamistości poprzez chemiczne opryski

Jeśli choroba roślin już wystąpiła niezbędne są opryski środkami grzybobójczymi. Opryski powtarzamy 2 - 3 razy. Jeśli po tym czasie choroba roślin powraca, należy opryski powtórzyć. Pytanie jaki środek grzybobójczy użyć, nie należy do łatwych, gdyż grzyby potrafią uodparniać się na fungicydy. Najlepszym rozwiązaniem są opryski różnymi środkami naprzemiennie.

Gdy choroba już wystąpiła należy wyciąć i spalić zarażone pędy. Ważne jest, aby dokładnie odchwaścić krzewy, tak aby zmniejszyć wilgotność wokół krzewu i zwiększyć parowanie gleby. Niemniej istotne jest odkażanie narzędzi ogrodniczych. Opadłe liście grabimy i palimy.

ikona podziel się Przekaż dalej