Jak wygląda choroba liści wierzby - objawy i znaczenie

Jak wygląda choroba liści wierzby

Wierzba jest drzewem typowym dla krajobrazu Polski. Od wieków wykorzystywana była w rolnictwie, do oczyszczania gleby, osuszania terenów bagiennych, czy odgradzania pól. Obraz wierzby wpisuje się w typowy polski krajobraz. Obecnie jednak znaczenie wierzby bardzo wzrosło. Wierzba kojarzy się przede wszystkim z drzewem dekoracyjnym, jak piękne wierzby płaczące w parkach i zieleni miejskiej. Są one zbyt duże do dekoracji ogrodów, dlatego też dostępne są piękne odmiany wierzb dekoracyjnych, na przykład szczepionych na pniu. Do dekoracji ogrodu wykorzystujemy wierzby japońskie, wierzby mandżurskie, wierzby całolistne, wierzby pendule i wiele innych. Niegdyś wierzba miała ogromne znaczenie gospodarcze jako materiał wikliniarski. Obecnie zapotrzebowanie na wyroby wikliniarskie znacznie zmalało. Natomiast wierzba wiciowa zyskała znaczenie jako materiał do produkcji energii odnawialnej.

Główne choroby wierzby to:

  • parch wierzby,
  • rdza wierzby,
  • czerniak wierzby,
  • czarny rak wierzby,
  • zamieranie pędów wierzby.

Czerniak wierzby - objawy

Czerniak wierzby jest chorobą grzybiczą wywołaną przez grzyba Rhytisma salicinum. Choroba ta występuje także pod nazwą czarna lub smołowata plamistość liści. Wiosną na liściach pojawiają się brązowe nekrozy, które latem przybierają kolor czarny, gdyż plamy pokrywają się czarnymi zarodnikami grzyba.

Czerniak wierzby na roślinach, a także rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie metodami naturalnymi oraz chemicznymi
Czerniak wierzby i rozpoznawanie choroby krok po kroku, czyli jak wyglądają objawy i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy

Choroba ta atakuje liście wierzb i jest uznawana za rzadką i powodującą małe straty gospodarcze. Choroba ta ma małe znaczenie gospodarcze i nie prowadzi się ochrony wierzb przed nią. Jest to choroba atakująca głównie klony i nosząca nazwę czarnej plamistości klonów. Czasami atakuje wierzby. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania mączniaka rzekomego.

Zwalczanie i leczenie czerniaka wierzby - skuteczne preparaty

Czerniak wierzby ma bardzo małe znaczenie gospodarcze. Jest to choroba liści, która atakuje głównie klony, zaś wierzby bardzo rzadko. Leczenie chorób grzybiczych najczęściej jest niemożliwe. Ponieważ choroba rzadko dotyka wierzby, nie istnieją zarejestrowane preparaty przeciwgrzybicze na tę chorobę wierzb.

Co robić, jeśli choroba liści pojawiła się na ogrodowych wierzbach dekoracyjnych? Zwalczanie polega głównie na usuwaniu zakażonych gałązek. Należy również grabić i utylizować opadłe liście. Generalnie zwalczanie tych chorób sprowadza się do zapobiegania, czyli zapewnieniu drzewom dobrych warunków wzrostu. Jeśli objawy infekcji grzybiczej są duże, można zastosować preparaty przeciwko czarnej plamistości klonów, na przykład Baymat Ultra AE.

ikona podziel się Przekaż dalej