Czym jest czerwona plamistość liści i na jakich roślinach występuje

Często występującą chorobą roślin jest plamistość liści, która polega na pojawianiu się na liściach plam o różnym kształcie i kolorze. Przyczyną plam na liściach są wirusy lub grzyby. Choroba wirusowa objawia się powstawaniem na liściach rodzaju mozaiki jednolitych plam. Plamy o różnych kolorach i kształtach, często z jaśniejszą lub ciemniejszą obwódką, zwykle spowodowane są przez chorobę grzybiczą. Do grzybic liści należy m.in. szara pleśń, rdza liści, mączniak, jak również plamistość liści.

Jedną z chorób grzybiczych roślin jest czerwona plamistość, która atakuje głównie liście truskawek oraz trawy. Czerwona plamistość dotyka również kwitnącą roślinę doniczkową, czyli hippeastrum. Choroba wywołana jest przez różne rodzaje grzybów.

Zapobieganie i zwalczanie czerwonej plamistości liści

Co robić jeśli czerwona plamistość zaatakowała liście truskawek

Czerwona plamistość liści na truskawkach objawia się powstawaniem fioletowych plam, które ciemnieją aż stają się smolisto czarne. Przy nasilonej chorobie plamy łączą się ze sobą, zaś liście truskawek pomiędzy plamami stają się fioletowe lub czerwone. Na plamach widoczne są czarne, lśniące zarodniki grzybów. Należy dokładnie obserwować plamy, gdyż chorobę tę łatwo pomylić z innymi chorobami grzybiczymi truskawek, jak biała plamistość liści czy mączniak prawdziwy. W przypadku tych chorób na plamach występuje biały nalot lub białe zarodniki.

W Polsce czerwona plamistość liści truskawek występuje rzadko, gdyż większość odmian jest odpornych na choroby grzybicze. Choroba najczęściej atakuje tylko rośliny wieloletnie, a sprzyja jej zaniedbanie plantacji, wysoka temperatura i duża wilgotność. Choroba nie występuje przy jednorocznej uprawie. Skutkiem czerwonej plamistości jest usychanie liści, zahamowanie wzrostu roślin i zamieranie przed zbiorem owoców.

Czerwona plamistość truskawek jest bardzo trudna do zwalczenia. Stosuje się opryski chemiczne, jednak w Polsce niewiele jest preparatów zarejestrowanych do walki z tą chorobą. Bardzo ważna jest profilaktyka, w której stosuje się metody takie, jak przy zapobieganiu szarej pleśni.

Zapobieganie czerwonej plamistości liści truskawek:

  • sadzenie roślin w odpowiednich odstępach, aby miały dobrą wentylację,
  • odchwaszczanie,
  • unikanie nawożenia azotem,
  • unikanie moczenia roślin podczas podlewania,
  • po zebraniu plonu warto skosić liście truskawek.

Jak wygląda zwalczanie czerwonej plamistości na hippeastrum

Hippeastrum, czyli amarylis, pochodzi z Meksyku i wydaje piękne kwiaty, które utrzymują się od zimy aż do maja. Roślina ta jest odporna na choroby, zaś jedynym problemem, w przypadku niewłaściwie pielęgnowanej rośliny, jest czerwona plamistość, czyli grzybica, występująca na cebuli i liściach.

Na liściach, płatkach kwiatów, szypułkach i łuskach cebuli pojawiają się czerwone smugi, które z czasem zwiększają się. Porażone liście łamią się i zamierają. Przyczyną choroby jest infekcja grzybicza, która obejmuje cebulę kwiatu. Choroba powoduje obumieranie korzeni i cebuli rośliny. Chorobie sprzyja duża wilgotność i zagęszczenie posadzenia roślin.

Liście z czerwoną plamistością
Jak wygląda czerwona plamistość na liściach, a także rozpoznanie, zawalczanie i profilaktyka chorób roślin krok po kroku

W szklarniach stosuje się metody zapobiegawcze przez kontrolę wilgotności i zwiększenie odległości między roślinami. Jeśli czerwona plamistość zaatakowała kwiatek doniczkowy możemy wyciąć porażone liście i część cebuli, zasypując miejsce wycięcia węglem drzewnym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o najczęstszych chorobach roślin.

Jak zwalczać czerwoną nitkowatość trawników

Niekiedy zdarza się, że na trawniku pojawiają się, widoczne z daleka, jasne, czerwone przebarwienia. Okazuje się, że źdźbła trawy w tym miejscu zatraciły zieloną barwę i pokrywają je czerwone smugi. Trawnik nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz także gorzej rośnie w tym miejscu. Tego typu stan trawy oznacza chorobę roślin pod nazwą czerwona nitkowatość trawników.

Przyczyną tej choroby jest niewłaściwa dbałość o trawnik, a przede wszystkim błędy w nawożeniu. Trawa dostaje nadmiar azotu, podczas gdy ma za mało potasu. Chorobie sprzyja także zacienienie trawnika, chłodna pogoda i nadmierna wilgoć. Dlatego też zapobiegamy chorobie poprzez odpowiednie dobranie składników nawozów. Ważna jest również regularna wertykulacja trawnika, która zapobiega tworzeniu się warstwy filcu. Należy również zadbać, aby trawnik miał dobry dostęp powietrza.

Jeśli zauważymy czerwoną nitkowatość trawników należy działać szybko. Zakażone fragmenty trawnika należy usunąć i zutylizować. Stosuje się również opryski fungicydami.

ikona podziel się Przekaż dalej