Dziurkowatość liści drzew pestkowych - objawy, skutki, opryski
Co zrobić, jeśli w sadzie lub ogrodzie na liściach drzew owocowych tworzą się rdzawe plamy, które martwieją i wykruszają się, pozostawiając po sobie dziury w liściach? Objawy te wskazują na chorobę grzybiczą, która występuje pod nazwą dziurkowatość liści drzew pestkowych. Choroba ta może powodować straty gospodarcze w sadach, gdyż przyczynia się do przedwczesnego opadania owoców. Opisujemy, jak wyglądają objawy tej choroby. Wyjaśniamy jakie środki chemiczne stosuje się przeciw tej chorobie i kiedy pryskać porażone drzewa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Dziurkowatość liści drzew pestkowych - objawy i skutki
Do drzew pestkowych należą najważniejsze gospodarczo drzewa owocowe, które wydają owoce z pestką. Należą do nich: wiśnia, śliwa, czereśnia, brzoskwinia, nektarynka, oliwka, orzechy i morele. Rośliny te zwykle atakowane są przez podobne choroby i szkodniki. Do najczęściej występujących problemów tych drzew owocowych należą choroby grzybicze, jak:
- drobna plamistość liści drzew pestkowych,
- dziurkowatość liści drzew pestkowych.
Jedną z najgroźniejszych chorób, jakie dotykają morele, wiśnie i czereśnie jest dziurkowatość liści drzew pestkowych wywoływana przez grzyba Clasterosporium carpophilum. Objawy charakterystyczne dla tej choroby to:
- małe rdzawe plamy z czerwoną obwódką, które pokrywają się martwicą i wykruszają się, tworząc dziury w liściach,
- dziurki są jednakowej wielkości i kształtu,
- nekrozy, ranki i narośla na młodych, wierzchołkowych pędach drzewa,
- wyciek gumy w miejscu ran,
- drobne, brunatne oraz lekko zagłębione plamy na owocach,
- porażone liście i owoce przedwcześnie opadają.
W sadach i ogrodach choroba ta powoduje skutki gospodarcze w postaci ograniczenia plonów, gdyż część owoców przedwcześnie opada. W przypadku zmasowanego ataku tej choroby drzewa mogą całkowicie stracić liście, zaś większość owoców opada. Najbardziej poważne skutki tej choroby to:
- osłabienie drzew,
- osłabienie mrozoodporności drzew owocowych,
- przedwczesne opadanie owoców,
- obniżenie wielkości i jakości plonów.
Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czarnej plamistości liści.
Zwalczanie dziurkowatości liści drzew pestkowych - opryski i środki chemiczne
Kiedy pryskać drzewa owocowe zaatakowane przez dziurkowatość liści drzew pestkowych
Przeciwko chorobom grzybiczym nie istnieją żadne domowe metody zwalczania. W małych ogrodach i na działkach stosuje się usuwanie porażonych liści i gałązek, które należy palić. Należy również dokładnie grabić i utylizować opadłe liście i owoce, gdyż na nich zimują przetrwalniki grzyba.
W sadach stosuje się środki chemiczne zawierające fungicydy. Opryski wykonujemy przed kwitnieniem i po kwitnieniu drzew. Środek ten należy stosować do czasu wybarwiania się owoców na typowy dla danej odmiany kolor.