Głownia palmy - jak wygląda, objawy, opryski, zwalczanie choroby
Choroby grzybicze palm są bardzo groźne, gdyż z reguły powodują obumieranie roślin, których nie da się już uratować. Najczęściej objawy zauważamy wtedy, gdy jest już za późno i roślinę można już tylko wyrzucić. Jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych jest głownia palm. Czy możliwe jest przeciwdziałanie chorobom grzybowym palm? Czy mamy do dyspozycji jakieś skuteczne, domowe sposoby? Doradzamy, jak zwalczać głownię palm i jakie są sposoby przeciwdziałania chorobom grzybowym.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Głownia palmy - objawy i skutki groźnej choroby grzybiczej palm
Choroby palm doniczkowych i szklarniowych
Pięknie utrzymanie i prawidłowo pielęgnowane palmy zdobią mieszkanie przez lata. Zdrowe rośliny powinny mieć zielone liście bez przebarwień, nalotu czy zgrubień. Choroba palm często wywołana jest przez nieprawidłowe postępowanie z rośliną, na przykład nadmierne podlewanie lub przesuszenie. Możemy wówczas zauważyć takie objawy jak wysuszone końce liści czy żółknięcie liści. W takim przypadku przeciwdziałanie chorobom jest łatwe, zaś skutki zaniedbań można łatwo zniwelować.
Znacznie bardziej niebezpieczna jest choroba grzybowa palm, której przeciwdziałanie i zwalczanie jest bardzo trudne. Grzybicza choroba palm z reguły prowadzi do obumarcia rośliny, której nie da się już uratować. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim są to czarne lub brunatne plamy na liściach i łodygach, brodawki lub wykwity na liściach. Są to owocniki i zarodniki grzybów, które pojawiają się już w zaawansowanym stadium choroby, kiedy leczenie rośliny nie jest już możliwe.
Najczęściej występujące choroby grzybicze palm to:
- plamistość liści,
- rizoktonioza palmy,
- głownia palmy.
Głownia palmy - objawy i skutki
Głownia palm (Graphiola phoenicis) jest chorobą rzadko spotykaną w Polsce. Rzadko dotyka ona palmy hodowane w domach jako rośliny doniczkowe. Częściej z tą chorobą mają do czynienia szklarnie i palmiarnie.
Objawy tej choroby są bardzo charakterystyczne i trudno je pomylić z czymś innym. Na liściach palm pojawiają się żółte plamy po obu stronach liścia. Później powstają wykwity w postaci wydłużonych czarnych lub brunatnych brodawek z pióropuszem nitek. Liście palm są usiane brodawkami, które bardzo trudno jest oderwać od blaszki liścia. Dochodzi wówczas do wysypu mączystych, żółtych zarodników grzyba, które przenoszą się na inne liście i rośliny. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania zarazy ogniowej.
Jak zwalczać głownię palmy - preparaty, opryski i domowe sposoby
Przeciwdziałanie chorobom grzybowym palm polega na prawidłowym podlewaniu. Przede wszystkim należy tak podlewać palmy, aby nie moczyć liści. Ziemię w doniczce podlewamy dopiero wtedy, gdy przeschnie. Nie dopuszczamy do przemoczenia podłoża i zalegania wody w doniczce, gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów. Palmy powinny stać w miejscu przewiewnym, o dobrej wentylacji, tak aby nie dochodziło do dużej wilgotności powietrza.
Jeśli zauważymy żółte plamy na liściach i wykwity z zarodnikami grzyba, należy szybko usunąć zarażone liście. Nie istnieją dobre domowe lub ekologiczne sposoby, aby pozbyć się choroby grzybowej palm. Jedynym sposobem zwalczania grzybic są opryski fungicydami. Opryski należy wykonywać dwu lub nawet trzykrotnie w odstępach paru dni. Można stosować przykładowe preparaty jak: Cynkotox w stężeniu 0,2 % lub Funaben 50.