Kędzierzawość liści brzoskwini - jak rozpoznać pierwsze objawy choroby na drzewach w ogrodach?

Kędzierzawość liści brzoskwini spotykana jest także pod nazwą kędzierzawki. Kędzierzawka to jedna z najgroźniejszych i najbardziej popularnych chorób, jakie atakują brzoskwinie. Warto więc zagłębić się w temat tej choroby brzoskwini i poznać jej objawy oraz dowiedzieć się, dlaczego okres nabrzmiewania pąków jest taki ważny.

Objawami tej choroby brzoskwini są między innymi zdeformowane i przebarwione liście. Deformacja ta przejawia się w tym, że liście w miejscu porażonym stają się grubsze, pofałdowane i kruche. Ich kolor zmienia się z zielonego na karminowo-czerwony, a dodatkowo mogą pojawiać się na nich białe naloty grzybni. Na początku lipca zaatakowane kędzierzawką liście obumierają i opadają z drzew.

Kolejnym objawem jest nabrzmiewanie miękiszu kolorowego pędów oraz zamieranie i opadanie kwiatów. Na skórce owoców pojawiają się drobne rany i żółto-karminowe przebarwienia. Brzoskwinia porażona tą chorobą słabiej rośnie i plonuje. Całość choroby, jaką jest kędzierzawość liści brzoskwini, kończy się zamieraniem całego drzewa, dlatego ważna jest ochrona brzoskwiń i stosowanie odpowiednich środków na kędzierzawość liści. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat szarej pleśni?

Zwalczanie ekologiczne choroby brzoskwini - odpowiedni środek na kędzierzawość liści

Zwalczanie kędzierzawości wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest zwalczanie ekologiczne, a drugim zwalczanie chemiczne. Pamiętajmy, że sposoby chemiczne nie zawsze są lepsze od tych ekologicznych, dlatego też warto zapoznać się z tą metodą ochrony brzoskwiń.

Opryski wykonuje się w dwóch terminach. Pierwszy okres przypada na jesień, a drugi na wiosnę. To właśnie jesienią wykonuje się opryski, które służą do zwalczania ekologicznego, co nie znaczy, że wiosną nie można używać ekologicznych preparatów, a wręcz przeciwnie. Preparaty użyte do tego różnią się także od tych chemicznych i nie są tak szkodliwe dla otoczenia.

Zaczynamy więc opryski zaraz po opadnięciu liści. Zwykle jest to okres na początku listopada. Najlepszy środek na kędzierzawość liści Miedzian 50 WP, który jest fungicydem miedziowym. Innym preparatem, który można użyć do tego oprysku, jest Miedzian Extra 350 SC. Pamiętajmy, że opryski wykonywane w okresie bezlistnym na drzewach, nie są tak szkodliwe dla środowiska, a dodatkowo oprysk jesienny umożliwia zwalczanie choroby wiosną. Sprawdź także ten artykuł o mączniaku prawdziwym i rzekomym.

Po wykonaniu zabiegów jesiennych możemy zająć się zabiegami wiosennymi. Ekologiczne preparaty, które można wykorzystać, to wyciąg z krwawnika, skrzypu polnego oraz pokrzywy. Najbardziej polecanym i skutecznym środkiem na kędzierzawość liści, który stosuje się na wiosnę, jest Evasiol będący gotowym i ekologicznym opryskiem ze skrzypu polnego.

Zwalczanie ekologiczne wykonuje się także preparatem, jakim jest Lecitec. Lecitec to ekologiczny środek, który oparty jest na bazie lecytyny, a lecytyna wzmacnia błony komórkowe roślin i blokuje przenikanie grzybów chorobotwórczych. Jest to idealny środek do zwalczania tej choroby. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie dwóch preparatów (Evasiol i Lecitec). Dodatkowym udogodnieniem o bardzo pozytywnym działaniu będzie usuwanie porażonych liści i młodych pędów oraz cięcie prześwietlające, gdy w poprzednim roku drzewo było bardzo porażone. Warto wiedzieć, że nawożenie doglebowe wspomaga drzewo, ale tylko, gdy jest prawidłowo wykonane, tak samo, jak dolistny oprysk 5% roztworem mocznika. A może zainteresuje cię także ten artykuł o parchu jabłoni?

Kędzierzawka - zwalczanie chemiczne

Kędzierzawość liści brzoskwini zwalczana jest środkami chemicznymi głównie w okresie wczesnowiosennym. Opryski fungicydami wykonuje się w okresie nabrzmiewania pąków, jeszcze zanim zaczną pękać, najlepiej na przełomie II i III. Tylko w okresie, gdy zaczyna się nabrzmiewanie pąków, można prawidłowo zniszczyć grzybnię. Przy opryskach fungicydami ważna jest temperatura powietrza, która nie może być niższa niż 6oC.

Preparatami, które można używać do tych zabiegów, są między innymi Miedzian 50 WP i Miedzian Extra 350 SC. Ważne, by robić to w stężeniu 1%, to znaczy, że na 1 litr wody przypada 10 g miedzianu. Woda wykorzystana do roztworu nie może być twarda i bardzo zimna, a jej pH powinno być poniżej 7,0. Należy pamiętać, aby bardzo dokładnie pokryć pędy opryskiem.

W momencie, gdy jesienią wykonywany był oprysk miedzianem, wtedy powinniśmy użyć innego preparatu. Możemy tutaj zastosować na przykład Syllit 65 WP, Pomarsol Forte 80 WP, Kocide 101 WP, Carpene 65 WP oraz Thiram Granuflo 80 WP. Pamiętajmy, by oprysk rozprowadzić na koronie drzewa, jego gałęziach i pniu.

Brzoskwinia to drzewo owocowe, które jest często stosowane w uprawach ogrodowych. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie opryski trzeba na niej wykonywać, lecz warto zapoznać się z tymi poszczególnymi preparatami, by brzoskwinia nie została porażona chorobami. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu parcha gruszy.

ikona podziel się Przekaż dalej