Plamy na liściach rabarbaru - co to za choroba?

Jaka choroba powoduje plamy na liściach rabarbaru

Uprawa rabarbaru cieszy się coraz większą popularnością. Roślina ta narażona jest na wiele chorób i szkodników, jednak choroby te nie są jeszcze dokładnie poznane i nie mają dużego znaczenia gospodarczego. Rabarbar rozmnażany jest wegetatywnie poprzez podział kęp, dlatego też łatwo przenoszą się choroby grzybicze, wirusowe i bakteryjne.

Rabarbar jest rośliną wieloletnią z rodziny rdestowatych. Jest to roślina łatwa w uprawie, mająca niewielkie wymagania i raczej odporna na choroby i szkodniki. Najgroźniejszymi chorobami, które dotykają rabarbar, są choroby grzybicze, które są trudne do leczenia i z reguły powodują znaczne straty plonów. Ostatnio zauważono także wzrost chorób wirusowych, tak zwanych mozaik.

Jak wygląda choroba wirusowa rabarbaru - objawy i występowanie

Na plantacjach rabarbaru wykryto również obecność chorób wirusowych. W zasadzie nie ma choroby, którą można określić jako mozaika rabarbaru. Rabarbar jest natomiast atakowany przez wirusy charakterystyczne dla innych roślin. Na rabarbarze odnotowano takie choroby wirusowe jak:

  • wirus mozaiki ogórka przenoszony przez mszyce. Choroba ta wywołuje chlorozy i deformacje liści.
  • wirus mozaiki rzepy. Objawy tej choroby to przede wszystkim czerwone lub brunatne plamy na liściach, chlorozy brzegów liści, przebarwienia nerwów.
  • wirus mozaiki gęsiówki przenoszony przez nicienie glebowe z gatunku Xiphinema diversicaudatum.

Objawy chorób wirusowych uwidaczniają się jako plamy na liściach, deformacje liści, czy też chlorozy. Mozaika wywołana przez wirusy zawdzięcza swoją nazwę specyficznym przebarwieniom na liściach roślin. Pojawiają się wówczas jednokolorowe, jaśniejsze i ciemniejsze plamy na liściach, które przypominają mozaikę. W przypadku rabarbaru mogą pojawić się mozaikowate przebarwienia, deformacje liści czy też marszczenie się liści.

Najczęściej spotykaną chorobą rabarbaru jest wirusowa plamistość liści, czyli mozaika rzepy. Charakterystycznym objawem tej choroby są pierścieniowate plamy z czerwoną obwódką. Plamy te powiększają się i pokrywają większe fragmenty liści. Chorobie mogą towarzyszyć chlorozy i przebarwienia brzegów liści i jaśnienie nerwów liści. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania mączniaka rzekomego.

Chory rabarbar z mozaiką liści.
Mozaika rabarbaru i rozpoznawanie choroby krok po kroku, czyli jak wyglądają objawy i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy

Mozaika rabarbaru wywołana wirusem mozaiki gęsiówki przenoszonego przez nicienie, objawia się poprzez jasnozielone i żółte przejaśnienia na liściach wyglądające jak mozaika. Chorobie tej towarzyszą deformacje liści, w wyniku której brzegi liści wyginają się ku dołowi.

Groźną chorobą atakującą rabarbar jest mozaika ogórka, która może doprowadzić do usychania liści, a nawet do zamierania całych roślin. W tym przypadku na liściach pojawiają się jasnozielone plamy, które brązowieją.

Jak wygląda zwalczanie i leczenie chorób wirusowych rabarbaru - skuteczne sposoby i opryski

Zwalczanie i leczenie chorób wirusowych roślin jest niezwykle trudne, gdyż nie istnieją żadne skuteczne sposoby, czy opryski, które można użyć, aby zwalczyć wirusy. Zwalczanie choroby, która już wystąpiła, jest niemożliwe. Leczenie roślin porażonych wirusami nie daje rezultatów. Jedyne co można w takiej sytuacji zrobić, to usunąć z pola zakażone rośliny i należy to robić jak najszybciej, aby choroba się nie rozprzestrzeniała na sąsiednie rośliny.

Zaleca się zapobieganie chorobom wirusowym poprzez:

  • usuwanie i niszczenie zakażonych roślin, jak najszybciej po zauważeniu objawów wirusa,
  • stosowanie do sadzenia roślin wolnych od wirusa,
  • zwalczanie szkodników, które roznoszą wirusy,
  • zwalczanie chwastów, które mogą być siedliskiem szkodników,
  • regularnej dezynfekcji i czyszczenia narzędzi ogrodniczych i wszystkiego, co miało styczność z roślinami.
ikona podziel się Przekaż dalej