Najczęstsze choroby drzew owocowych i ich zwalczanie - praktyczny poradnik
Decydując się na uprawę jabłoni, wiśni, gruszy, czereśni czy też śliwy, krzewów owocowych i innych drzew pestkowych, powinniśmy wiedzieć, że mogą być one narażone na choroby drzew owocowych, zarówno choroby wirusowe, jak i choroby grzybowe drzew owocowych. Dlatego tak ważne jest, by zapoznać się z tymi chorobami, wiedzieć, czym się one charakteryzują, a także, jak można z nimi walczyć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Choroby drzew owocowych - jak im zapobiegać
Choroby drzew owocowych mogą być powodowane przez wiele szkodników, między innymi przez bakterie, wirusy i grzyby. Bardzo często ich przyczyną mogą być także niekorzystne warunki do uprawy roślin. To właśnie wtedy pojawiają się na drzewach i krzewach owocowych typowe objawy, jakimi są zniekształcenia, przebarwienia i więdnięcie roślin.
Jeśli więc chcemy, by nasze rośliny rozwijały się prawidłowo, powinniśmy wiedzieć, jak im zapobiegać i ograniczać ich rozprzestrzenianie się. W pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować źródło choroby, dlatego też wycina się porażone pędy już we wczesnym stadium porażenia, a dodatkowo wykonuje się regularnie cięcie prześwietlające.
Ponadto po wykonaniu cięć, powinniśmy zabezpieczyć te miejsca specjalistycznymi pastami ochronnymi, dzięki czemu rany szybciej się zabliźnią i ograniczymy rozprzestrzenianie się chorób. Co więcej, warto usuwać zmumifikowane owoce z drzew, a także zarażone liście nawet te opadłe.
Gdy zauważymy choroby drzew owocowych pnia jabłoni lub innych drzew, powinno się wyciąć porażoną tkankę aż do samego drewna i zabezpieczyć tę ranę pastą ochronną. Nie zapominajmy o zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, jeśli jest to potrzebne, a także możliwości całkowitego usunięcia bardzo porażonych chorobą drzew owocowych.
Jednym ze sposobów zapobiegania chorobom jest regularne cięcie drzew. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat przycinania drzew owocowych.
Choroby drzew owocowych - często występujące choroby wirusowe i bakteryjne
Mozaika jabłoni i szarka śliw - krótka charakterystyka chorób
Decydując się na jabłonie w naszym ogrodzie, bardzo często możemy spotkać się rdzami jabłoni, czarnymi liśćmi lub właśnie mozaiką, która jest chorobą wirusową. Charakterystyczne jest to, że na liściach powstają żółte, mozaikowate plamy, które są widoczne na zdjęciach. Po pewnym czasie porażone liście opadają, a wzrost drzew jest zahamowany. Dodatkowo owoce drzew staną się mniejsze tak jak całkowity plon.
Szarka śliwy jest kolejną wirusową chorobą, która atakuje drzewa owocowe, przede wszystkim śliwy, morele i brzoskwinie. Objawia się ona żółtymi przebarwieniami na liściach, które przybierają formę smug lub pierścieni. W trakcie dojrzewania plamy ciemnieją i przypominają nawet czarne liście. Owoce porażonych roślin przedwcześnie dojrzewają i opadają.
Wirusy przenoszone są zazwyczaj w trakcie okulizacji lub szczepienia. Mogą być także przenoszone przez mszyce. Warto pamiętać, że powinno sadzić się jedynie zdrowy materiał roślinny, z kompetentnych i profesjonalnych szkółek. Przy szarce powinno się również wycinać dziko rosnące i porażone śliwy.
Zaraza ogniowa i rak bakteryjny drzew owocowych - co warto o nich wiedzieć
Na zarazę ogniową często chorują grusze, jabłonie i pigwy. Zdjęcia w internecie i książkach doskonale pokazują, na czym polega choroba. Jest to choroba bakteryjna, która powstaje podczas uszkodzeń kory, ale może być też przenoszona przez wiatr, ptaki i owady. Wszystkie porażone części roślin zaczynają wyglądać, jakby były spalone. Zauważymy wtedy czarne liście i pędy.
Z zarazą możemy walczyć przez usunięcie porażonych roślin, a także wycięcie pędów na roślinach mniej porażonych na wysokości 20 cm poniżej miejsca porażenia.
Rak bakteryjny jest chorobą, która pojawia się na czereśni, wiśni, moreli i brzoskwini, choć może pojawić się też na innych roślinach. Wiśnie i czereśnie nim zaatakowane charakteryzują się brunatniejącymi i zamierającymi kwiatami i krótkopędami. Na pędach pojawiają się nekrotyczne plamy, zgrubiałe tany, pęknięcia kory, w wyniku czego pędy zamierają. Jedynym sposobem walki jest usunięcie porażonych pędów, zabezpieczenie ran i opryskanie drzew odpowiednim preparatem.
Choroby grzybowe drzew owocowych i krzewów owocowych
Mączniak i parch - charakterystyka
Mączniak atakuje większość roślin owocowych. Jego objawy doskonale przedstawiają zdjęcia. Możemy na nich zaobserwować biało-szare plamy, które w trakcie dojrzewania brązowieją. Na liściach zobaczymy puszysty, biały nalot, przez który liście mogą się przebarwić na żółto lub czerwono, a w końcu opadają.
Jeśli chcemy uniknąć mączniaka, powinniśmy unikać gatunków wrażliwych. Co więcej, powinno się wyciąć porażone pędy w okresie cięcia zimowego i w sezonie wegetacyjnym. Jeśli objawy choroby są silne, wtedy powinniśmy przemyśleć użycie fungicydów, czyli preparatów grzybobójczych.
Parch to kolejna z chorób grzybowych, która może pojawiać się na gruszach i jabłoniach. Poznamy go po tym, że na korze młodych roślin pojawiają się brązowo-czarne plamy, a owoce będą mniejsze i zniekształcone. Dodatkowo w miejscu, gdzie pojawiły się plamy, owoce zaczynają pękać. Jeśli chcemy zwalczyć tego grzyba, powinniśmy usunąć porażone części rośliny, a gdy pokażą się pierwsze liście, wtedy powinniśmy opryskać grusze i jabłonie preparatami, np. Miedzianem 50 WP.
Brunatna zgnilizna oraz rdza jabłoni i nie tylko - co warto wiedzieć o chorobach grzybowych drzew owocowych
Rdza jabłoni, czy też śliwy, pojawia się niestety dość często. Jest to choroba grzybowa, która objawia się charakterystycznymi czerwonawymi plamami na liściach. Jedynym rozwiązaniem na pozbycie się choroby, jest wycięcie porażonych pędów i użycie fungicydu, natomiast w niektórych przypadkach musimy usunąć całą roślinę.
Kolejną chorobą grzybową jest brunatna zgnilizna, pojawiająca się na wielu drzewach owocowych. Jej objawami są brunatnienie i zamieranie kwiatów, a także zamieranie krótkopędów oraz brunatne i gnilne plamy ze skupiskami zarodników na owocach drzew owocowych.
Jeśli chcemy zwalczyć tę chorobę, warto usunąć porażone owoce i pędy, a także wykonać oprysk wyciągiem z krwawnika lub odwarem ze skrzypu polnego. Można też skorzystać z preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Przy opadach deszczu musimy powtarzać opryski.