Najczęstsze choroby juki. Zobacz, jak je rozpoznać i leczyć
Juka doniczkowa jest uznawana za wytrwałą roślinę, która nie jest podatna na uszkodzenia i choroby. I fakt – jest bardzo odporna. Jednak i tak zdarza się, że choruje, a na jej liściach pojawiają się brzydkie wykwity. Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby juki i co można z nimi zrobić. Jak uratować jukę? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.
Niewłaściwa pielęgnacja juki
Juka uchodzi za mało wymagającą roślinę, ale jej pielęgnacja ma ogromny wpływ na jej kondycję i wygląd. Najważniejsze jest odpowiednie i regularne podlewanie. Domowa juka potrzebuje dużej ilości wody, ale nie na raz. Zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie kończy się gniciem korzeni. Najczęściej orientujemy się za późno, kiedy liście żółkną i marnieją – warto wtedy wymienić podłoże i usunąć przegniłe części, ale nie zawsze się to udaje.
Brak podlewania także przyczynia się do tego, że juka choruje. Zazwyczaj widać to na końcach liści – zasychają i stają się kruche. Jeśli nie zwiększysz częstotliwości podlewania, nie wprowadzisz zraszania lub nie podniesiesz wilgotności powietrza, roślina będzie zasychać coraz bardziej. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by podłoże w doniczce dla juki było cały czas wilgotne, ale nie mokre. Sprawdź, jakie podłoże do juki sprawdzi się najlepiej, by roślina dobrze się rozwijała.
Choroby juki
Najczęściej występującą chorobą juki jest zgnilizna twardzikowata. Jest to niebezpieczna choroba bakteryjna, która sprawia, że obumiera pień. Staje się miękki, liście zaczynają więdnąć. Najczęściej nie można zapobiec rozwojowi choroby i roślinę trzeba wyrzucić. Należy to zrobić jak najszybciej, by zgnilizna nie przedostała się na inne rośliny doniczkowe. Kwiat można spróbować wyhodować od nowa, odcinając mały kawałek zdrowej części pnia i ukorzenienie go w wodzie. Trzeba mieć pewność, że jest to zdrowa tkanka.
Domowa juka może zapaść także na antraknozę. To choroba, która często pojawia się na roślinach ogrodowych i domowych. To choroba liści – pojawia się w postaci długich, dość dużych ciemnych plam. Porażone liście szybko żółkną i zasychają. Roślinę można potraktować specjalnym preparatem, a porażone liście od razu odcinać i wyrzucać. Trzeba trzymać ją z daleka od innych doniczek.
Kwiat juka bywa także porażona plamistością liści. Rośliny doniczkowe często na nią chorują. Są to małe plamki, mające maksymalnie do 6 mm średnicy, otoczone ciemniejszą obwódką. Okolica plam żółknie i staje się coraz cieńsza. Jest to choroba grzybowa, leczenie polega na zastosowanie odpowiedniego fungicydu, wymianę podłoża i ograniczeniu podlewania.
Jak uratować jukę, która została porażona tego rodzaju chorobą? Przede wszystkim trzeba ją odizolować od innych roślin i nieco ograniczyć podlewanie. Warto także zachowawczo podchodzić do zraszania. Woda spływająca po liściach niesie ze sobą zarodniki grzybów, co roznosi zakażenie po całej roślinie. Sprawdź także jak zakwasić glebę, jeśli okaże się to konieczne w pielęgnacji juki. Sprawdź także ten artykuł: Jaka ziemia do juki będzie najlepsza? Doradzamy, jakie podłoże wybrać.
Najczęstsze szkodniki juki
Kiedy doniczkowe w domu są stosunkowo rzadko atakowane przez szkodniki, juka nie należy do wyjątków. Najczęściej zagrażają jej tarczniki, wełnowce i przędziorki. Są to małe żyjątka żerujące na liściach roślin. Wełnowce i tarczniki łatwo zauważyć – te pierwsze wyglądają jak białe kulki wełny, te drugie naprawdę wyglądają jak miniaturowe tarcze. Najłatwiej jednak zauważyć ślady żerowania szkodników. Robaczki zostawiają albo ślad odchodów, albo drobne ugryzienia w liściach, niewielkie plamki. Jeśli kolonia jest duża, mogą doprowadzić do obumarcia rośliny, ale nawet jeśli jest ich mało mogą sprawić, że juka będzie prezentowała się niezbyt dobrze.
Jeśli twojej juce coś dolega, prawdopodobnie dopadły ją szkodniki. Warto dobrze obejrzeć kwiat, zwłaszcza na spodniej stronie liści. Jeśli widzisz jakieś ślady żerowania lub same insekty, dokładnie wypłucz roślinę pod prysznicem. Następnym krokiem jest zastosowanie dedykowanego zoocydu, środka ochrony roślin dopuszczonego do stosowania na kwiatach domowych.