Najczęstsze choroby ogórków szklarniowych i sposoby ich zwalczania
Uprawa ogórków szklarniowych, bez względu, czy mowa tu o krótkich czy długich ogórkach, wiąże się z pojawieniem się choroby ogórków szklarniowych. Bardzo często możemy spotkać się z zarazą ogórków gruntowych, białymi plamami na liściach ogórków, chorobami grzybowymi i żółknięciem liści. Zobaczmy, czego spodziewać się w szklarni.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Wirusowe choroby ogórków szklarniowych
Aby uprawa ogórków szklarniowych przebiegała bez problemu, warto poznać kilka chorób ogórków gruntowych, które mogą pojawić się pod osłonami, w szklarni i pod folią. Zaraza ogórków gruntowych przejawia się często przez białe plamy na liściach ogórków, żółknięcie liści, a także zamieranie roślin.
Pierwsza choroba, która tyczy się długich i krótkich ogórków występująca w szklarniach i bardzo dobrze widoczna na zdjęciach, to szara pleśń. Niewielkie białe plamy na liściach ogórków prowadzą do zamarcia uprawy ogórków szklarniowych. Ten rodzaj choroby ogórków gruntowych jest trudny do zwalczenia i najlepiej sadzić odmiany odporne.
Kolejna zaraza ogórków gruntowych pod osłonami to wirusowa mozaika ogórka. Zdjęcia ukazują jasnozielone plamy i zmodyfikowane liście, które w rezultacie zabijają roślinę. Jeśli chodzi o zwalczanie tej choroby ogórków szklarniowych, warto uprawiać pod folią gatunki odporne genetycznie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także te artykuły o ogórkach.
Choroby grzybowe ogórków szklarniowych
Choroby ogórków gruntowych pod osłoną to również choroby grzybowe. W tym przypadku ważny jest oprysk roślin w momencie pojawienia się choroby, ale także oprysk zapobiegawczy. Choroby dotyczą krótkich i długich ogórków. Zobaczmy, czym pryskać ogórki w razie wystąpienia tej choroby pod foliami.
Często zdjęcia ogórków pokazują nam mączniaka rzekomego dyniowatych oraz mączniaka prawdziwego. Choroby te bardzo szybko się rozwijają, a początkowo małe plamy nalotu roznoszą się na całe liście i powodują żółknięcie liści i obumarcie rośliny. Kolejną chorobą rzadziej pojawiającą się jest alternarioza, która powoduje wykruszanie się liści ogórka.
W przypadku chorób grzybowych istotne są opryski. Rośliny pryskamy fungicydami, w tym między innymi Miedzian 50 WG w dawce 2-3 kg/ha, Dove 500 SC w ilości 2 l/ha, Acrobat MZ 69 WG stosując 2-3 kg/ha i Ranman 480 SC Twinpack w dawce 0,2 l/ha. Preparaty dostępne są w sklepach ogrodniczych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie ogórków gruntowych.
Co zrobić, aby ogórki gruntowe były zdrowe?
Zapobieganie chorobom ogórków gruntowych jest tak samo ważne, jak samo zwalczanie ich. Ważnym zabiegiem jest sadzenie możliwie jak najbardziej odpornych odmian ogórka. Wyeliminuje to kilka podstawowych chorób ogórków, którymi nie będziemy musieli już się martwić.
Kolejny ważny punkt, to to, że należy pryskać ogórki profilaktycznie fungicydami, by choroby grzybowe nie miały możliwości rozwoju. Tak samo ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza, ponieważ przy zbyt dużym natężeniu choroby grzybowe łatwiej się rozwijają.
Uprawa ogórka w szklarni może okazać się świetną zabawą, o ile zadbamy o odpowiednie warunki i zapobieganie chorobom. Oczywiste jest to, że nie ma 100% sposobu na to, ale warto zastosować te środki zapobiegawcze. Mamy wtedy większą pewność, że ogórki są pod dobrą ochroną. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o przetworach z ogórków.