Wirusowe choroby liści na storczykach w domu

Choroby liści są bardzo niebezpieczne. Początkowo rozwijają się tylko na ich powierzchni, później objawy obejmują także kwiaty i korzenie, roślina błyskawicznie marnieje. Jedną z najbardziej niebezpiecznych jest wirus mozaiki. Swoją nazwę zawdzięcza objawom, jakie pozostawia – niewyraźnym, nieregularnym śladom na liściach. Ich kolor jest zależny od gatunku storczyka, najczęściej jednak wirus mozaiki pozostawia jasne plamy na liściach. Początkowo roślina zaprzestaje się rozwijać, później błyskawicznie marnieje.

Kolejną wirusową chorobą liści jest szczep storczykowaty. On daje bardzo podobne objawy, szybko atakuje jednak kwiaty. Można zauważyć, że roślina karłowacieje i zmienia swój kształt. Chorób wirusowych nie wyleczy nawet najlepsza pielęgnacja. Porażone rośliny należy jak najszybciej wyrzucić, zanim choroba rozprzestrzeni się na inne rośliny doniczkowe domu. Zagraża nie tylko storczykom. Sprawdź także inspiracje na najpiękniejsze storczyki.

Choroby grzybowe storczyków

Choroby grzybowe są już łatwiejsze do wyleczenia, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na ich zwalczanie jest mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych i właśnie ich należy użyć, kiedy tylko zauważysz objawy jednej z poniższych chorób.

Duże szkody robi szara pleśń na storczykach w domu. Jej pojawienie się je wynikiem niewłaściwych warunków uprawy i utrzymywanie zbyt wilgotnego stanowiska. Pierwszym krokiem do wyleczenia orchidei jest przesuszenie. Korzenie muszą być suche, możesz także zmienić podłoże, jeśli to stare jest przegniłe lub przelane. Szara pleśń objawia się brązowawym nalotem na powierzchni liści, na którym z czasem pojawiają się szare drobinki – zarodniki. Jeśli się pojawią, zaatakowaną część rośliny należy odciąć, a resztę spryskać środkiem chemicznym zarejestrowanym do ochrony storczyków. Sprawdź także dokładne porady, jak podlewać storczyki.

Często pojawia się także tak zwana „czarna zgnilizna”, czyli fytoftoroza. To choroba, którą trudno zdiagnozować, ponieważ dotyka najpierw korzenie roślin. Pojawia się na nich czarny nalot, a później cała roślina zaczyna gnić. Orchidea powinna być uprawiana w przezroczystych pojemnikach, w których widać korzenie. Jeśli zauważysz na nich czarne elementy, które nie znikają po podlaniu rośliny, warto od razu ją przesadzić i odciąć porażone części. Storczyk powinien oczywiście zostać potraktowany chemicznym opryskiem.

Wyrządzającą duże szkody chorobą storczyków o pochodzeniu grzybowym jest antraknoza. Najczęściej pojawia się tam, gdzie pędy zostały źle przycięte lub tkanki liści zostały przerwane niechcący i zainfekowane. Grzyb rozwija się bardzo szybko, dlatego najważniejszym przeciwdziałaniem jest usunięcie porażonych blaszek liściowych i pędów. Aby uniknąć antraknozy, wszystkie cięcia należy przeprowadzić czystym sekatorem, najlepiej takim, który nie ma kontaktu z innymi roślinami doniczkowymi w domu. Sprawdź także porady na temat dokładnej pielęgnacji storczyków.

Choroby storczyków na liściach
Najczęstsze choroby storczyków - przegląd i sposoby leczenia

Choroby storczyków – szkodniki

Jedną z przyczyn obumierania storczyków są szkodniki. To szczególnie niebezpieczne, ponieważ błyskawicznie przenoszą się na inne rośliny doniczkowe, ponadto w pierwszym okresie trudno znaleźć jednoznacznie dowody ich żerowania. Z tego względu dopasowanie środka ochrony roślin przeciw insektom jest niemożliwe – powinien być idealnie dobrany do gatunku owada, który niszczy twoje rośliny.

Jednak dużą część z nich łatwo rozpoznać. Najlepszym przykładem są wciornastki. Chociaż te żółtoszare owady trudno zobaczyć gołym okiem, zostawiają srebrzyste ślady w miejscach, w których żerują. Dobrze poddają się leczeniu środkiem owadobójczym, reagują także na taki dedykowany do zwalczania mszyc. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy orchidei w ogrodzie.

W miejscach, gdzie poziom wilgotności jest zbyt mały, na storczykach tłumnie pojawiają się przędziorki, niewielkie, czerwone pajęczaki. Są maleńkie, ale ze względu na intensywny kolor i duże kolonie, trudno przeoczyć ich bytowanie. Aby zapobiec rozmnażaniu się przędziorków, można dokładnie zraszać liście storczyków i dobrze wietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdują. Jeśli insekty mocno się rozprzestrzeniły, konieczne będzie użycie zoocytów, jednak skuteczne będą wyłącznie takie o działaniu układowym. A może zainteresują cię także inne, piękne kwiaty doniczkowe do domu?

Dużą szkodę mogą wyrządzić także mszyce. One są najłatwiejsze do rozpoznania, ponieważ są dość duże. To czarne kropeczki, które żerują na spodniej stronie liści storczyka. W mieszkaniu pojawiają się stosunkowo rzadko, jednak zdarzają się i należy szybko interweniować. Mszyce gustują w zdecydowanej większości roślin doniczkowych. Jest mnóstwo naturalnych sposobów na mszyce, które nie znoszą na przykład zapachu pokrzyw. Podobno także nie przepadają za intensywnym aromatem lawendy. Można to oczywiście wykorzystać, jeśli jednak naprawdę chcesz się ich pozbyć błyskawicznie lub są coraz bardziej uciążliwym problemem, należy zastosować odpowiedni środek owadobójczy. Większość zarejestrowanych zoocytów działa na mszyce.

Storczyki to dość trudne w uprawie kwiaty. Dlatego warto chronić je przed chorobami za wszelką cenę. Pomóc może odpowiednia pielęgnacja i utrzymywanie stałej wilgotności powietrza. To najlepszy sposób na profilaktykę. Ważna jest wiedza, jak powinna wyglądać uprawa storczyków w domu, by zapobiec chorobom.

ikona podziel się Przekaż dalej