Osutka jałowca - objawy, zwalczanie, opryski, domowe sposoby
Co robić, jeśli na pędach świerków pojawiają się żółte smugi, zaś jesienią młode pędy brązowieją i zamierają? Oznacza to, że pojawiła się groźna choroba grzybowa, która, podobnie jak szara pleśń, może doprowadzić do obumierania roślin. Wyjaśniamy, jak wyglądają objawy tej choroby i na czym polega jej zwalczanie. Doradzamy, jak wybrać najbardziej skuteczny preparat i jak przeprowadzać opryski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Osutka jałowca - groźna choroba występująca na iglakach
Prawdziwym problemem dla osób, które zdobią ogrody i otoczenia domów iglakami, są choroby grzybowe występujące na iglakach. Choroby te są bardzo trudne do leczenia. Najczęściej stosuje się oprysk fungicydami. Sprzyja im wilgotność gleby i powietrza oraz błędy w uprawie. Często uratowanie roślin okazuje się niemożliwe.
Najczęściej występujące choroby grzybowe na iglakach:
- szara pleśń,
- osutka jałowca i innych iglaków,
- fytoftoroza,
- zamieranie pędów,
- opieńkowa zgnilizna korzeni,
- brunatna pleśń śniegowa.
Osutka występująca na iglakach jest groźną chorobą grzybiczą, która powoduje żółknięcie igieł. Najczęściej mamy do czynienia z osutką sosny, świerka, daglezji lub jałowca. Najbardziej podatne na tę chorobę są takie iglaki, jak:
- daglezja,
- jałowiec,
- jodła,
- sosna,
- świerk.
Objawem choroby są żółte smugi na liściach. Choroba pojawia się późną wiosną. Natomiast jesienią liście brązowieją i opadają. Skutkiem osutki jałowca jest obumieranie młodych pędów. Na igłach jałowca widać wyraźnie czarne owocniki grzybów. Podobnie jak szara pleśń, jest to choroba grzybowa. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania zarazy ogniowej.
Na czym polega zwalczanie osutki jałowca - domowe sposoby, oprysk fungicydami
Osutka jałowca jest chorobą grzybową, dlatego też stosuje się oprysk fungicydami. Jałowce spryskujemy od lipca do października. Stosujemy preparat Domark 100 EC. Dostępne są również takie preparaty, jak: Antracol 70 WG, Dithane NeoTec 75 WG lub Penncozeb 80 WP. Należy również pamiętać o usuwaniu zarażonych liści, szczególnie należy zbierać opadłe igły z ziemi i palić je. Patogen znajduje się także w glebie. Dlatego też wymieniony preparat stosujemy także do podlewania gruntu.
Zwalczanie chorób grzybowych jest bardzo trudne i nie istnieją żadne domowe sposoby, które mogą zwalczyć grzyba. Jedyne domowe sposoby, które zmniejszają występowanie grzybów, polegają na wycinaniu i niszczeniu zakażonych gałązek.