Pryszczarek bukszpanek - jak wygląda, opis, zwalczanie, skuteczne preparaty
Co robić jeśli zauważymy charakterystyczne, brązowe plamy na liściach bukszpanu? Po przełamaniu liści okazuje się, że żerują w nich małe, pomarańczowe larwy. Są to muchówki pryszczarka bukszpanka. Owady te nie są tak groźne jak ćma bukszpanowa, lecz mogą również doprowadzić do usychania bukszpanu, jeśli występują masowo. Dlatego też konieczna jest ochrona roślin i opryski. Wyjaśniamy jak wygląda pryszczarek bukszpanek i ślady jego żerowania. Doradzamy jak uratować roślinę i jakie są skuteczne preparaty przeciwko tym szkodnikom.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Pryszczarek bukszpanek - szkodniki na bukszpanach
Szkodniki na bukszpanach
Bukszpany stanowią jedne z najbardziej ulubionych roślin ogrodowych. Są dekoracyjne i łatwe w uprawie. Nadają się szczególnie na formowane żywopłoty, gdyż dobrze znoszą cięcie i możemy tworzyć z nich nawet ciekawe rzeźby roślinne. Bukszpany wykorzystujemy na niskie żywopłoty, solitery, czy też fantazyjne dekoracje roślinne. Krzewy te są jednak podatne na choroby i szkodniki, dlatego też konieczna jest ich ochrona i zwalczanie szkodników.
Niestety w ostatnich latach bukszpany padają ofiarą szkodników, z których najbardziej znana i groźna jest ćma bukszpanowa. Do niebezpiecznych szkodników należy również przędziorek bukszpanowiec, wydymacz bukszpanowy, miodówka bukszpanowa oraz pryszczarek bukszpanek.
Bukszpany atakowane są przez pomarańczową muchówkę, której larwy tworzą charakterystyczne wybrzuszenia w liściach i wygryzają okrągłe dziury. Pryszczarek nie tylko szpeci krzewy, lecz spowalnia ich wzrost. Może doprowadzić do zasychania pędów, lecz także całej rośliny, gdy usadowi się w jej korzeniach.
Jak wygląda pryszczarek bukszpanek
Pryszczarek bukszpanek (Monarthropalpus flavus) jest muchówką z rodziny pryszczarków. Owad dorosły ma 2 - 3 mm długości. Natomiast larwy są początkowo białe, a później pomarańczowe. Tworzą one miny w liściach bukszpanu, wyjadając ich miękisz. Wskutek tego w liściach powstają brązowe plamy, które zlewają się ze sobą. Na jednym liściu może żerować nawet do 6 larw pryszczarka.
W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie szkodnika. Zaatakowane i wyjedzone liście bukszpanu żółkną, zasychają i opadają na ziemię. W glebie larwy zimują, zaś na wiosnę przepoczwarzają się. Owady dorosłe wykonują loty godowe, a następnie składają jaja w liściach bukszpanu. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania skoczonosa dębowego.
Zwalczanie pryszczarka bukszpanka - skuteczne preparaty i opryski
Ochrona rośliny przed pryszczarkiem bukszpankiem polega na stosowaniu dopuszczonych do stosowania w ogrodzie preparatów chemicznych. Zwalczanie tego szkodnika jest konieczne, gdyż może on doprowadzić do uschnięcia całej rośliny.
Najlepsza ochrona bukszpanu polega na wycięciu zaatakowanych liści i gałązek. Pędy należy zutylizować. Szkodniki mogą zasiedlić także korzenie rośliny. Dlatego też dobrze jest wykopać krzew i sprawdzić korzenie. Korzenie rośliny płuczemy. Usuwamy część ziemi, w której rósł bukszpan, a następnie sadzimy roślinę do nowej ziemi.