Pryszczarek bukszpanek - szkodniki na bukszpanach

Szkodniki na bukszpanach

Bukszpany stanowią jedne z najbardziej ulubionych roślin ogrodowych. Są dekoracyjne i łatwe w uprawie. Nadają się szczególnie na formowane żywopłoty, gdyż dobrze znoszą cięcie i możemy tworzyć z nich nawet ciekawe rzeźby roślinne. Bukszpany wykorzystujemy na niskie żywopłoty, solitery, czy też fantazyjne dekoracje roślinne. Krzewy te są jednak podatne na choroby i szkodniki, dlatego też konieczna jest ich ochrona i zwalczanie szkodników.

Niestety w ostatnich latach bukszpany padają ofiarą szkodników, z których najbardziej znana i groźna jest ćma bukszpanowa. Do niebezpiecznych szkodników należy również przędziorek bukszpanowiec, wydymacz bukszpanowy, miodówka bukszpanowa oraz pryszczarek bukszpanek.

Bukszpany atakowane są przez pomarańczową muchówkę, której larwy tworzą charakterystyczne wybrzuszenia w liściach i wygryzają okrągłe dziury. Pryszczarek nie tylko szpeci krzewy, lecz spowalnia ich wzrost. Może doprowadzić do zasychania pędów, lecz także całej rośliny, gdy usadowi się w jej korzeniach.

Jak wygląda pryszczarek bukszpanek

Pryszczarek bukszpanek (Monarthropalpus flavus) jest muchówką z rodziny pryszczarków. Owad dorosły ma 2 - 3 mm długości. Natomiast larwy są początkowo białe, a później pomarańczowe. Tworzą one miny w liściach bukszpanu, wyjadając ich miękisz. Wskutek tego w liściach powstają brązowe plamy, które zlewają się ze sobą. Na jednym liściu może żerować nawet do 6 larw pryszczarka.

Pryszczarek bukszpanek na roślinach, a także rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie metodami naturalnymi oraz chemicznymi
Pryszczarek bukszpanek i rozpoznawanie szkodników krok po kroku, czyli jak wyglądają szkodniki i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy

W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie szkodnika. Zaatakowane i wyjedzone liście bukszpanu żółkną, zasychają i opadają na ziemię. W glebie larwy zimują, zaś na wiosnę przepoczwarzają się. Owady dorosłe wykonują loty godowe, a następnie składają jaja w liściach bukszpanu. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania skoczonosa dębowego.

Zwalczanie pryszczarka bukszpanka - skuteczne preparaty i opryski

Ochrona rośliny przed pryszczarkiem bukszpankiem polega na stosowaniu dopuszczonych do stosowania w ogrodzie preparatów chemicznych. Zwalczanie tego szkodnika jest konieczne, gdyż może on doprowadzić do uschnięcia całej rośliny.

Najlepsza ochrona bukszpanu polega na wycięciu zaatakowanych liści i gałązek. Pędy należy zutylizować. Szkodniki mogą zasiedlić także korzenie rośliny. Dlatego też dobrze jest wykopać krzew i sprawdzić korzenie. Korzenie rośliny płuczemy. Usuwamy część ziemi, w której rósł bukszpan, a następnie sadzimy roślinę do nowej ziemi.

ikona podziel się Przekaż dalej