Rizoktonioza palmy - groźna choroba grzybicza roślin ozdobnych

Jaka infekcja lub choroba grzybicza najczęściej atakuje palmy

Palmy to jedne z ulubionych roślin doniczkowych, które świetnie dekorują mieszkania. Jeśli są w dobrej kondycji, stanowią ozdobę salonu. Problem pojawia się, gdy zauważamy wysuszone końce liście, żółte plamy na liściach, lub gnijące łodygi. Nie wszystkie problemy z palmami powoduje infekcja lub choroba grzybicza. Wiele problemów ma swoje podłoże w błędach pielęgnacyjnych, jak nadmierne podlewanie lub przesuszenie rośliny.

Problemy wynikające z niewłaściwej pielęgnacji roślin doniczkowych możemy łatwo naprawić poprzez właściwe podlewanie, odpowiedni drenaż podłoża, czy też stosowanie odpowiedniej ziemi, która zawiera niezbędne składniki mineralne dla palm.

Znacznie poważniejszym problemem jest infekcja lub choroba grzybicza. Leczenie zainfekowanej palmy jest z reguły niemożliwe, szczególnie jeśli zauważymy problem późno i korzenie są już zajęte przez grzyby.

Najczęściej występujące choroby grzybicze palm:

  • rizoktonioza palmy,
  • głownia palmy,
  • plamistość liści.

Na czym polega rizoktonioza palmy

Rizoktoniozę wywołuje groźny grzyb pasożytniczy Thanatephorus cucumeris. Choroba ta atakuje zarówno rośliny rolnicze, ozdobne rośliny w ogrodzie, jak i rośliny doniczkowe. Choroba zaczyna się od gnicia korzeni i postępuje w górę rośliny. Uszkadza ona tkanki przewodzące wodę i składniki odżywcze od korzeni i liści rośliny, dlatego też porażone nią rośliny z wolna zamierają. Patogen odpowiedzialny jest za zgorzel siewek. Objawem jest gnicie i przewracanie się młodych roślin. U starszych okazów roślin choroba przebiega wolniej, jednak również prowadzi do zamierania roślin.

W przypadku rizoktoniozy palmy, infekcja grzybicza obejmuje najpierw korzenie, które nie są w stanie przewodzić wody i składników odżywczych z podłoża. Korzenie gniją, zaś na liściach pojawiają się plamy, które powiększają się i zlewają ze sobą. Objawem, który zauważamy, są szaro-brunatne plamy u podstawy pędu. Palmy są nieregularne, często z ciemniejszą obwódką i szybko się rozszerzają. Liście palmy stają się matowe, zaś w miejscu chorych tkanek może pojawiać się jasnobrązowa grzybnia.

Rizoktonioza palmy atakująca rośliny, a także rozpoznanie, zwalczanie, sposoby i zapobieganie chorobom
Rizoktonioza palmy jako niebezpieczna choroba roślin, a jakie jej rozpoznawanie, zwalczanie i skuteczna profilaktyka krok po kroku

Niestety leczenie rizoktoniozy jest niemożliwe. Nie istnieją żadne domowe sposoby, które umożliwiłyby zwalczanie infekcji grzybowej. Roślinę można tylko wyrzucić. Należy wyrzucić również ziemie. Natomiast pojemnik można albo wyrzucić, albo zdezynfekować przed posadzeniem następnej rośliny. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czarnej plamistości liści.

Przeciwdziałanie i zwalczanie chorobom grzybiczym roślin ozdobnych

Rizoktonioza palmy najczęściej spowodowana jest zbyt wilgotnym podłożem. Dochodzi do zastoin wody w doniczce, które sprzyja rozwojowi grzybów. Przeciwdziałanie chorobom grzybowym polega na prawidłowym podlewaniu roślin i stosowaniu odpowiedniej ziemi dla palm oraz właściwego drenażu w doniczce.

Rizoktonioza jest zabójcza dla młodych roślin, których najczęściej nie da się już uratować. U starszych roślin choroba wolniej się rozwija, dlatego też można wypróbować zwalczanie infekcji przy pomocy fungicydów, na przykład środka Rovral Flo 255 SC (0.2%). Leczenie palmy trzeba rozpocząć jak najszybciej.

ikona podziel się Przekaż dalej