Werticilioza - jak wygląda, objawy choroby, zwalczanie, skuteczne środki chemiczne
Co robić, jeśli zauważymy gwałtowne więdnięcie liści i pędów roślin, mimo że podłoże jest wilgotne? Może to oznaczać groźną chorobę grzybiczą werticiliozę, której zwalczanie jest bardzo trudne. Doradzamy jak rozpoznać tę chorobę i jakie działania należy podjąć. Wyjaśnimy, czy istnieją skuteczne sposoby leczenia porażonych roślin i jak stosować środki chemiczne.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Werticilioza - choroba roślin wywołana przez grzyby
Grzyby Verticillium albo-atrum, Verticillium dahliae i Verticillium tricorpus wywołują chorobę roślin występującą pod nazwą werticilioza. Jest to groźna, trudna do zwalczenia choroba roślin, która często prowadzi do obumierania rośliny.
W tym przypadku grzyby atakują korzenie roślin, wskutek czego rośliny szybko obumierają. Najpierw na liściach pojawiają się żółte plamy. Potem następuje gwałtowne więdnięcie liści, mimo wilgotnego podłoża. Podlewanie roślin tylko pogarsza sytuację, gdyż ta choroba roślin rozwija się jeszcze lepiej w środowisku wilgotnym. W niektórych przypadkach drzewa gubią zielone liście.
Chorobie tej sprzyjają opady deszczu i wysoka temperatura. Zarodnik igrzyba rozprzestrzeniają się wraz z kroplami deszczu. Ta choroba roślin rozwija się także w zbitej glebie, w której zalega woda. Rozprzestrzenianie się choroby ułatwia także zbyt gęste sadzenie roślin.
Wskutek porażenia korzeni choroba ta jest zabójcza dla roślin. Grzyby rozrastając się w korzeniach zatykają wiązki przewodzące rośliny swoją masą, wskutek czego roślina nie może pobierać wody i soli mineralnych z podłoża i obumiera. Aby prawidłowo wykryć przyczynę choroby, należy przeciąć pień lub łodygę rośliny. Jeśli na przekroju zauważymy zbrązowienie lub czerwoną barwę tkanek rośliny oznacza to werticiliozę.
Werticilioza atakuje ponad 60 gatunków roślin, zarówno zielnych jak i zdrewniałych. Jakie rośliny są podatne na werticiliozę:
- rośliny ozdobne, jak astry, chryzantemy, gerbery, róże,
- bzy,
- drzewa liściaste,
- papryka,
- chrzan,
- pomidory,
- ziemniaki,
- rabarbar,
- słonecznik,
- buraki,
- maliny,
- truskawki,
- drzewa i krzewy owocowe.
Patogeny znajdują się w glebie, gdzie mogą przetrwać wiele lat. Do infekcji dochodzi najczęściej przez korzenie lub części przy ziemi. Rośliny zakażają się wzajemnie poprzez stykające się korzenie. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania mączniaka rzekomego.
Zwalczanie werticiliozy - skuteczne sposoby i środki chemiczne
W przypadku tej choroby nie istnieją skuteczne sposoby walki z nią, ani leczenia zaatakowanych roślin. Zdarza się, że choroba ta samoistnie zatrzymuje się w przypadku drzew, gdyż grzybnia nie jest w stanie przerastać przez słoje drewna. Jednak w przypadku większości roślin jest to choroba zabójcza.
Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy na roślinie, trzeba działać szybko, aby zatrzymać chorobę i nie dopuścić do zakażenia sąsiednich roślin. Najpierw należy wyciąć porażone pędy i spalić. Następnie stosuje się środki chemiczne w postaci fungicydów. Pryskamy zaatakowaną roślinę i sąsiednie, szczególnie podatne na tę chorobę. Sąsiednie rośliny warto również podlać fungicydem. Opryski fungicydami powtarzamy po 2 tygodniach.
Jeśli środki chemiczne okażą się nieskuteczne, należy roślinę wyciąć, gdyż jest nie do uratowania. Całą roślinę należy spalić. Nie można jej używać do kompostu. Przed posadzeniem następnej rośliny na tym miejscu, należy odkazić glebę. Najlepszym sposobem odkażenia gleby jest podgrzanie warstwy gleby do temperatury 100 stopni Celsjusza przez 30 minut. Zabieg ten niszczy większość grzybów i patogenów.
Najlepsze, skuteczne sposoby zapobiegania tej chorobie:
- sadzenie roślin w przepuszczalnej glebie,
- zmniejszenie nawożenia mineralnego, szczególnie azotem,
- czyszczenie i dezynfekcja narzędzi rolniczych,
- głębokie spulchnianie gleby przez głęboką orkę i kultywatorowanie,
- stosowanie tylko zdrowych sadzonek,
- płodozmian,
- sadzenie odmian odpornych na tę chorobę,
- usuwanie zakażonych roślin wraz z bryłą korzeniową,
- w przypadku ziemniaków zaprawiamy bulwy do sadzenia fungicydami.