Zamieranie dębów - jak wygląda, objawy, przyczyny. Czy można wyleczyć drzewo?
Od 200 lat na całym świecie obserwuje się zamieranie dębów. Do tej pory nie wiemy, dlaczego dąb obumiera. Podejrzewa się chorobę grzybiczą, jednak nie wyizolowano patogenu, który mógłby spowodować obumieranie dębów na tak dużą skalę.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Zamieranie dębów - dlaczego dąb obumiera
Z czego wynika problem zamierania dębów
W Europie zamieranie dębów obserwuje się od ponad 200 lat. Problem występuje jednak na całym świecie. Choroba dotyczy głównie dębów szypułkowych i atakuje głównie stare, silne drzewa. Skutkiem tej choroby jest obniżenie się jakości drewna, co wywołuje straty gospodarcze.
Objawem choroby jest brązowienie i marszczenie się liści, które zasychają na całej koronie drzewa i przedwcześnie opadają. Choroba objawia się również podłużnymi plamami na pniu, pękaniem pnia, podłużnymi smugami w kolorze czarnym lub brunatnym. Często z pęknięć kory wycieka brudna ciecz. Choroba sprawia, że drzewo bardzo szybko obumiera. Niektóre drzewa przeżywają chorobę i wracają do zdrowia.
Przyczyna tej choroby nie jest do końca poznana. Niektórzy naukowcy widzą problem w infekcjach grzybiczych, które atakują dęby. Jako sprawcę uznaje się różne gatunki grzybów. Grzyby atakują drzewa osłabione. Dlatego też podejrzewa się, że do infekcji grzybiczych przyczyniają się zmiany środowiskowe, przede wszystkim susze oraz zanieczyszczenie powietrza. Niektórzy upatrują przyczynę zamierania dębów w obniżeniu poziomu wód gruntowych, która osłabia lasy. Do chorób grzybiczych mogą przyczyniać się także działania szkodników, które mogą przenosić patogeny.
Do tej pory nie wykryto określonego patogenu, w postaci chorób grzybiczych czy też owadów, które mogłyby spowodować zamieranie dębów na tak dużą skalę. Badania nadal trwają. Jednak większość naukowców widzi problem w zanieczyszczeniach przemysłowych i długotrwałych suszach. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czarnej plamistości liści.
Czy można wyleczyć drewno?
Czy można wyleczyć drewno dębów? W chwili obecnej nie jest znany sposób leczenia drzew, ani zahamowania choroby. Nie istnieje żaden sposób na wyleczenie chorych drzew. Jedynym sposobem jest ich wycinanie. Zaleca się także wykopywanie małych dołków, w które należy wlewać roztwór fungicydu.
Ważne jest także chronienie drzew przed gradacjami owadów. Prowadzone są także projekty przerzedzania drzew odpornych na chorobę.