Na czym polega zamieranie pędów malin i innych roślin

Zamieranie pędów - objawy

Co robić, jeśli na roślinach pojawiają się takie objawy chorobowe, jak brunatne plamy na pędach, jak również żółknięcie, brązowienie i zamieranie liści oraz całych pędów. Choroba pojawia się głównie na roślinach gospodarczych, powodując znaczne ograniczenie plonów. Infekcja zaczyna się zazwyczaj w miejscach cięcia, miejscach, gdzie rośliny przemarzły, lub w miejscach żerowania szkodników.

Zamieranie pędów to choroba grzybicza wywołana przez różne gatunki grzybów. Możemy zaobserwować pojawienie się zarodników grzybów na środku plam. Grzyby atakują głównie drzewa i krzewy ozdobne, a także iglaki. Największe straty gospodarcze w rolnictwie powoduje zamieranie pędów malin i jeżyn.

Zamieranie pędów malin - czym pryskać

Chorobę tę wywołują różne gatunki grzybów, jednak najczęściej grzyby Didymella applanata. Pierwsze objawy występują od początku maja do końca czerwca, kiedy to choroba atakuje dolne pędy, najczęściej na krzewach mocno zagęszczonych. Pojawiają się wtedy fioletowe lub brązowe plamy na pędach, zaś pąki i liście żółkną. Na porażonych pędach niewiele owoców dojrzewa.

Choroba najczęściej atakuje dopiero w drugim roku. W pierwszym roku objawy choroby w postaci plam są nieliczne. Natomiast w drugim sezonie zamierają młode i starsze pędy. Jesienią kora zaczyna odstawać od pni i pokrywa się srebrnym nalotem. Zimą pod korą można zobaczyć skupiska zarodników grzyba, który rozprzestrzeni się wiosną.

Chorobie grzybowej sprzyjają takie zjawiska jak:

  • nadmierne zagęszczenie krzewów,
  • zbyt zwięzła gleba,
  • zasadowy odczyn gleby,
  • zbyt niska zawartość humusu w glebie,
  • działanie szkodnika pryszczarka namalinka łodygowego.

Duży wpływ na rozprzestrzenianie się choroby ma szkodnik pryszczarek namalinek, który składa jaja w spękaniach łodyg. Żerujące gąsienice ułatwiają wnikanie grzybów do łodyg. Bez obecności pryszczarka grzyby atakują tylko korę i nie wnikają do drewna łodyg. Atak muchówek odbywa się w miesiącach letnich, kiedy to głównie żerują gąsienice. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania zarazy ogniowej.

Zwalczanie zamierania pędów - skuteczne sposoby

Zwalczanie chorób grzybowych roślin jest bardzo trudne, gdyż zarodniki grzybów są praktycznie wszędzie i aktywują się w sprzyjających warunkach, najczęściej pod wpływem dużej wilgotności. Dlatego należy odchwaszczać plantację i nie dopuszczać do nadmiernego zagęszczenia roślin.

Zamieranie pędów atakujące rośliny, a także rozpoznanie, zwalczanie, sposoby i zapobieganie chorobom
Zamieranie pędów jako niebezpieczna choroba roślin, a jakie jej rozpoznawanie, zwalczanie i skuteczna profilaktyka krok po kroku

Jeśli zetkniemy się z problemem zamierania pędów malin i jeżyn, od razu zachodzi pytanie czym pryskać zaatakowane krzewy. W przypadku zamierania pędów malin i jeżyn nie jest dostępny żaden preparat ani oprysk, który skutecznie eliminuje problem. Opryski fungicydami wykonuje się profilaktycznie. Skuteczne sposoby walki z tym grzybem polegają na zapewnieniu roślinom optymalnych warunków wzrostu. Ważne jest dbanie o odpowiednią wilgotność gleby i powietrza. Krzewy należy przywiązywać do przypór. Natomiast po zbiorze malin i jeżyn należy pędy przyciąć tuż przy ziemi, zostawiając jedynie 6 - 8 pędów. Ścięte pędy należy spalić, dzięki czemu zabezpieczamy plantację przed rozwojem choroby w następnym sezonie.

Bardzo ważna jest również kontrola obecności larw pryszczarka. Szczególne ważne jest sprawdzanie, pędów znajdujących się 40 cm od ziemi, gdyż na tej wysokości latają muchówki i składają jaja. Szczególnie należy zwracać uwagę na rysy i pęknięcia w pędach. Cięcie należy przeprowadzać przy suchej i słonecznej pogodzie, gdyż wilgoć sprzyja rozprzestrzenianiu się grzybów.

Latem wykonuje się oprysk profilaktyczny i zwalczający. Należy wybrać preparat grzybobójczy, dla tego rodzaju choroby. Ostatni oprysk wykonuje się po zbiorze owoców i po ostatnim cięciu pędów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny