Zgnilizna korzeni - jak wygląda, objawy, domowe sposoby leczenia roślin
Co robić, jeśli rośliny ogrodowe lub domowe słabo rosną, są znacznie osłabione, zaś ich liście żółkną? Może się okazać, że są to objawy groźnej choroby grzybiczej, jak zgnilizna korzeni. Chorobę wywołują grzyby glebowe, a sprzyja im nadmierna wilgotność powietrza. Choroba ta może dotykać zarówno rośliny na polu, warzywa w warzywniku, jak i domowe rośliny doniczkowe. Przedstawiamy, jak wygląda proces ratowania roślin dotkniętych zgnilizną korzeni. Czy istnieją skuteczne domowe sposoby ratowania roślin?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Jak wygląda zgnilizna korzeni - objawy
Jak wygląda zgnilizna korzeni i jakie są jej objawy
Co robić jeśli rośliny słabo rosną, słabo się ukorzeniają. Wyraźnie widać, że ich rozwój nie przebiega prawidłowo. W takim przypadku warto przyjrzeć się korzeniom roślin. Przyczyną może być choroba grzybowa korzeni, czyli zgnilizna korzeni. Typowe objawy tej choroby to nekrotyczne, brązowe plamy na korzeniach. Korzenie w tym miejscu są miękkie i nasiąknięte wodą. Chorobie sprzyja duża wilgotność podłoża, wysokie zbrylenie gleby oraz nadmierne zagęszczenie roślin.
Zgnilizna korzeni nie jest chorobą jednolitą. Dotyczy różnych gatunków roślin i może być spowodowana przez różne patogeny. Z reguły patogen atakuje korzenie, które padają ofiarą grzybów bytujących w glebie. Gnijące korzenie rośliny nie są w stanie przewodzić substancji odżywczych, a co za tym idzie żywić rośliny. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne metody zahamowania choroby, zgnilizna doprowadzi do obumierania roślin.
Przyczyną zgnilizny korzeni są grzyby, lęgniowce, wirusy lub bakterie, które w normalnych warunkach bytują w ziemi w postaci uśpionej. Dopiero zaistnienie sprzyjających warunków sprawia, że zaczynają się namnażać i atakują rośliny. Główną przyczyną, generującą chorobę, jest wilgotność gleby, czyli nadmierne podlewanie lub nadmierne opady.
Jakich roślin dotyka zgnilizna korzeni
Zgnilizna korzeni może dotykać różnych gatunków roślin, od upraw gospodarczych, przez rośliny ozdobne w ogrodzie, do roślin doniczkowych w mieszkaniu.
W ogrodzie zgnilizna korzeni najczęściej dotyka takich roślin, jak:
- rośliny dyniowate,
- maliny,
- hortensje,
- borówki,
- pomidory,
- roślin strączkowych.
Groźną chorobą drzew i krzewów jest opieńkowa zgnilizna korzeni, która rozwija się w klimacie umiarkowanym. W Polsce najczęściej dotyka sosen i świerków. Chorobę powoduje grzybnia opieniek, która jest początkowo niewidoczna. Gdy owocniki opieńki pojawiają się na pniu, drzewo jest już z reguły martwe. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czarnej plamistości liści.
Zwalczanie i zapobieganie zgniliźnie korzeni - skuteczne metody i domowe sposoby
Co robić jeśli zgnilizna korzeni dotknęła roślin doniczkowych w mieszkaniu
Najczęstszym przypadkiem, kiedy mamy do czynienia ze zgnilizną korzeni, są domowe rośliny doniczkowe. Najczęściej za późno zauważamy takie objawy jak słaby wzrost roślin, żółknięcie liści, opadanie liści, wiotczenie rośliny lub miękka łodyga.
Do gnicia korzeni roślin doniczkowych dochodzi zwykle w wyniku nadmiernego podlewania. Jeśli zgnilizna korzeni nie doprowadziła jeszcze do gnicia łodygi i obumarcia rośliny, kwiat można uratować. Domowe sposoby ratowania rośliny polegają na oczyszczeniu korzeni i przesadzeniu rośliny do nowej ziemi. Usuwamy starą ziemię i odcinamy zgniłe fragmenty korzeni. Bryłę korzeniową należy wypłukać pod bieżącą wodą. Doniczkę należy zdezynfekować lub wymienić na nową, a roślinę przesadzić do nowej ziemi dbając o dobry drenaż podłoża.
Jak wygląda zwalczanie czarnej zgnilizny korzeni dyniowatych
Jedną z częściej występujących chorób grzybowych jest czarna zgnilizna dyniowatych, która dotyka korzenie ogórka, cukinii, melona i może prowadzić do obumarcia roślin. Chorobę wywołują grzyby glebowe.
Zwalczanie tej choroby grzybiczej polega na dezynfekcji gleby. Inne skuteczne metody, które mogą zaowocować uratowaniem plonu, polegają na stosowaniu fungicydów, na przykład preparatu Bayer Previcur Energy 840 SL.