Jak wygląda zgnilizna podstawy łodygi i jakie rośliny atakuje

Objawy zgnilizny podstawy łodygi w uprawie tytoniu

Zgnilizna podstawy łodygi jest chorobą grzybową, która atakuje głównie uprawy tytoniu. Chorobie tej sprzyja wilgotna pogoda, utrzymujące się opady deszczu i temperatury od 15 do 20 stopni Celsjusza. Przyczyną choroby występującej pod nazwą zgnilizna podstawy łodygi tytoniu są grzyby Rhizoctonia solani i Botrytis cinerea bytujące w glebie. Sprzyja im nie tylko duża wilgotność powietrza i gleby, ale także uszkodzenia roślin, na przykład w wyniku gradobicia.

Charakterystycznym objawem tej choroby są brązowe plamy na liściach. Kwiatostany roślin zakażonych osypują się, przez co nie wytwarzają się nasiona. Zauważa się przewężenie łodyg. Natomiast dolne części łodygi gniją. Objawy tej choroby można zauważyć szczególnie na etapie suszenia liści tytoniu. Na liściach można wówczas zobaczyć pylące się zarodniki grzybów.

Jak wygląda zgnilizna podstawy łodygi w uprawach pomidora

Oprócz tytoniu, objawy choroby grzybiczej, mogą pojawić się także w uprawach pomidora. Choroba nosi nazwę zgorzel podstawy łodygi pomidora i wywołana zostaje przez grzyby Didymella lycopersici. Grzyb ten wywołuje także zgniliznę owoców pomidora, która występuje rzadko.

Jak wygląda zgnilizna podstawy łodygi pomidora? Otóż na łodydze pojawiają się brązowe plamy, które umiejscawiają się najczęściej u podstawy. Łodyga kurczy się, a jej kora pęka. Charakterystyczną cechą tej choroby jest pojawienie się zarodników grzyba, które wyglądają jak przezroczyste lub czarne punkciki.

Plamy i deformacje obejmują pierścieniowo łodygę, powodując odcięcie tkanek przewodzących wodę i składniki mineralne. Skutkiem choroby może być obumieranie roślin. Choroba najczęściej pojawia się w szklarniach. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czarnej plamistości liści.

Zwalczanie zgnilizny podstawy łodygi - leczenie roślin, opryski i skuteczne preparaty

Zwalczanie chorób grzybowych roślin jest trudne i prawie niemożliwe. Zwalczanie tej choroby polega na stosowaniu zasad agrotechniki. W razie konieczności wykonuje się opryski fungicydami.

W przypadku chorób grzybiczych wywołanych przez patogeny odglebowe stosuje się metody zapobiegawcze zmniejszające ilość patogenów w glebie, jak:

  • częste spulchnianie gleby,
  • wykonanie redlin w międzyrzędziach,
  • opryski fungicydami.
Zgnilizna podstawy łodygi na roślinach, a także rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie metodami naturalnymi oraz chemicznymi
Zgnilizna podstawy łodygi i rozpoznawanie choroby krok po kroku, czyli jak wyglądają objawy i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy

W uprawie tytoniu występuje także sucha zgnilizna podstaw łodygi, która powoduje łamanie się roślin. Jako zapobieganie tej chorobie stosuje się płodozmian. W przypadku wystąpienia infekcji grzybiczej stosuje się preparaty grzybobójcze.

Również zwalczanie zgorzeli podstawy łodygi pomidora w uprawach szklarniowych jest bardzo trudne. Leczenie zakażonych roślin jest niemożliwe. Przetrwalniki grzyba utrzymują się w resztkach roślinnych. Dlatego zalecane jest zbieranie i niszczenie resztek pożniwnych. W przypadku wystąpienia tej choroby w szklarni stosuje się preparaty zawierające pożyteczne grzyby zwalczające patogeny, na przykład preparaty Polyversum WP lub Prestop WP. Kluczowym sposobem walki z infekcjami grzybiczymi jest dezynfekcja szklarni i narzędzi rolniczych przy pomocy fungicydów.

ikona podziel się Przekaż dalej