Na czym polega zgorzel roślin

Jak wygląda zgorzel na roślinach

Zgorzel to choroba roślin objawiająca się martwicą tkanek, organów lub całych roślin. Zwykle widoczne są brunatne plamy o nierównych brzegach, często wklęsłe, które z czasem ciemnieją.

Wyróżniamy następujące rodzaje zgorzeli:

  • zgorzel siewek powodująca przewracanie się młodych roślin wskutek zamierania dolnej części łodygi i górnej części korzenia,
  • zgorzel starszych roślin objawiająca się brunatnymi plamami na liściach, łodygach lub owocach, na przykład antraknoza lub zgorzel podstawy źdźbła,
  • zgorzel naczyniowa powodująca zamieranie roślin wskutek porażenia tkanki naczyniowej, na przykład w fuzariozie,
  • zgorzel kory drzew, która objawia się wykruszaniem się kory i zamieraniem miazgi.

Zgorzel - rodzaje

Choroba roślin objawiająca się brunatnymi plamami i wywołująca martwicę tkanek spowodowana jest przez grzyby. Jest to na tyle groźna choroba roślin, że może spowodować zniszczenie znacznych połaci upraw i zniszczenie plonów. Zwalczanie chorób spowodowanych zgorzelą jest bardzo trudne.

Jedną ze znanych chorób grzybiczych roślin jest antraknoza. Jej charakterystyczną cechą są brunatne plamy na liściach, łodygach lub owocach lub małe, ciemne plamki. Występuje ona na drzewach, krzewach, kwiatach ozdobnych, warzywach, a nawet na roślinach doniczkowych. Chorobę wywołuje grzyb z rodzaju Colletotrichum gloeosporioides.

Do zgorzeli grzybiczych zaliczana jest zgorzel siewek wywołana przez grzyby. Jest to choroba siewek tuż po wykiełkowaniu. Siewki przewracają się i zamierają tworząc puste plamy, na przykład na trawniku. Niekiedy siewki zamierają zanim jeszcze wzejdą ponad ziemię. Choroba ta występuje najczęściej na uprawach monokulturowych, w szkółkach leśnych, na trawnikach i na polach golfowych. Jako preparaty na zgorzel siewek stosuje się fungicydy lub środki biologiczne, jako zaprawy do nasion.

Zgorzel roślin jest także objawem choroby grzybiczej zwanej zgorzelą podstawy źdźbła. Choroba ta dotyka zboża. U podstawy siewek i źdźbła pojawiają się brunatne, kreskowate plamy.

Liście roślin porażone zgorzelą
Jak wygląda zgorzel na liściach, a także rozpoznanie, zawalczanie i profilaktyka chorób roślin krok po kroku

Źródłem zgorzeli są grzyby naturalnie występujące w glebie. Zimują one zwłaszcza w resztkach roślinnych pozostających na zimie po zbiorze. W sprzyjających warunkach, szczególnie przy upalnej pogodzie i dużej wilgotności, grzyby zaczynają się namnażać. Grzyby szczególnie dobrze rozwijają się w uprawach monokulturowych, które nie sprzyjają bytowaniu naturalnych wrogów dla grzybów. Dlatego też najlepsze, skuteczne sposoby zwalczania infekcji grzybiczych roślin, jak fuzariozy i zgorzele, to zaprawy nasienne. W celu zapobiegania gniciu roślin stosuje się preparaty na zgorzel siewek w postaci zapraw nasiennych zawierających fungicydy działające na różne grzyby, w tym na zgorzele. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o najczęstszych chorobach roślin.

Zwalczanie zgorzeli roślin - skuteczna sposoby

Każda grzybicza choroba roślin jest bardzo trudna do zwalczenia, gdyż zarodniki grzyba potrafią uodpornić się na środki chemiczne. W przypadku pojawienia się zgorzeli najpierw usuwamy porażone części roślin lub całe rośliny. Warto jednak stosować przede wszystkim skuteczne sposoby zapobiegania chorobom grzybowym, jak:

  • stosowanie zaprawy nasion,
  • płodozmian,
  • usuwanie i utylizacja opadłych liści i resztek roślinnych pozostałych po plonach.

Grzyby zwykle dobrze rozwijają się w środowisku wilgotnym. Lubią też ciepło. Dlatego też należy unikać zraszania liści w czasie podlewania. Aby rośliny miały dobrą wentylację, należy unikać sadzenia ich zbyt blisko, przerzedzać je, jak również usuwać chwasty. Bardzo ważne jest usuwanie i utylizacja opadłych liści, gdyż w nich właśnie zimują zarodniki grzybów.

Jeśli choroba jeszcze się nie rozwinęła, możemy stosować ekologiczne środki na bazie czosnku lub wyciągu z grejpfruta. Jeśli sposoby te nie przynoszą rezultatu, należy zastosować oprysk chemiczny.

Jednym ze skutecznych preparatów na grzybice roślin jest miedzian. Jest to preparat bakteriobójczy i grzybobójczy stworzony na bazie miedzi, który dopuszczony jest do użycia także w uprawach ekologicznych. Miedzian wyróżnia się szerokim spektrum działania i małą toksycznością. Wadą miedzianu jest jego wysoka toksyczność dla organizmów wodnych oraz toksyczność dla pszczół w dużych dawkach. Miedzian stosuje się jako oprysk do zwalczania chorób grzybiczych roślin. Oprysk miedzianem zapobiega dalszemu rozwojowi grzyba. Miedzian jest środkiem skutecznym na choroby grzybowe i bakteryjne, m.in. na antraknozę i zgorzel bakteryjną.

ikona podziel się Przekaż dalej