Dmuchawa do liści - podstawowe wiadomości

Dmuchawa do liści - co to jest i w jaki sposób działa?

Spadające z drzew liście są dość sporym problemem na trawnikach oraz na chodnikach. W okresie jesiennym konieczne jest usuwanie tych opadów, dlatego warto zdecydować się, jakim urządzeniem wykonamy tę pracę. Na rynku ogrodniczym dostępnych jest dosyć sporo możliwości. Podstawowym rozwiązaniem są grabie, które były używane od zawsze. Niestety jest to rozwiązanie dość pracochłonne i zajmuje więcej czasu niż użycie sprzętów spalinowych, elektrycznych czy akumulatorowych.

Bez względu na to, czy dmuchawy do liści są spalinowe, czy jest to elektryczna lub akumulatorowa dmuchawa, służy ona do przedmuchiwania liści i innych elementów, jakimi mogą być np. drobne gałązki, kamyki, piasek, szyszki lub skoszona trawa.

Dmuchawy do liści mogą przedmuchiwać liście na inne miejsce lub też zbierać je do specjalnych worków. W momencie, gdy liście i inne elementy prowadzone są strumieniem powietrza do worków, urządzenie to nazywane jest odkurzaczem do liści. Wielokrotnie możemy spotkać się z dmuchawą do liści, która ma też funkcję odkurzacza.

Dmuchawy do liści w ogrodzie - rodzaje dmuchaw dostępnych na rynku

Obecnie na rynku ogrodniczym możliwy jest zakup różnego rodzaju dmuchaw. Dmuchawa do liści może być zarówno ręcznym urządzeniem, ale także plecakowym. Zdecydowanie lepsze opinie mają dmuchawy do liści plecakowe, zwłaszcza gdy są one spalinowe, co sprawia, że noszenie ich w rękach jest dość uciążliwe, ponieważ są cięższe. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem niezbędnych narzędzi ogrodniczych.

Dmuchawy do liści dzielimy na dwie podstawowe grupy: dmuchawy spalinowe i elektryczne. Spalinowa dmuchawa do liści cieszy się największą skutecznością i wykorzystywana jest z reguły do oczyszczania dużych działek. Ze względu na to, że maszyny te wyposażone są w silniki, są też dużo głośniejsze, przez co warto zaopatrzyć się w nauszniki przeciwhałasowe. W przypadku tych dmuchaw do liści jest jedna reguła, mianowicie im większy silnik, tym większa jest moc dmuchawy i polepsza się szybkość wykonywanej pracy. Te dmuchawy do liści cieszą się dużą popularnością i są dostępne w wielu sklepach internetowych- np. allegro, ale także stacjonarnych - Leroy Merlin i Castorama. Możemy też wybierać spośród wielu producentów, jakimi są np. Husqvarna, Stihl, Oleo Mac oraz Gardena.

Kolejnym rodzajem dmuchaw do liści są cieszące się popularnością dmuchawy elektryczne. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, które podczas pracy nie wydaje tyle hałasu, ale za to jest niestety mniej wydajne. Elektryczna dmuchawa do liści dostępna jest w dwóch rodzajach jako sieciowa oraz jako akumulatorowa dmuchawa.

Sieciowe dmuchawy do liści, jak sama nazwa wskazuje, są zasilane sieciowo, co oznacza, że muszą być one podłączone do źródła prądu, co przysparza niestety czasami wielu problemów. Przeznaczone są one do niewielkich powierzchni. Podczas zakupu musimy zwrócić uwagę na to, jakiej długości jest kabel, by starczył na cały ogród. Poza tymi cechami taka dmuchawa do zbierania liści ma też wielką zaletę, którą jest niska waga, ze względu na brak akumulatora i zbiornika paliwa. Jest z pewnością najlżejsza ze wszystkich dmuchaw.

Akumulatorowa dmuchawa ma bardzo dobre opinie, niestety tak jak spalinowe dmuchawy, jest droższa od sieciowych dmuchaw. W tym urządzeniu wbudowany jest akumulator, dzięki któremu możliwa jest praca urządzenia. Są to mobilne sprzęty, u których efektywność zależy od wytrzymałości akumulatora. Ważne, by czas pracy starczył na uprzątnięcie całej powierzchni działki. Dmuchawy elektryczne, bez różnicy, czy są sieciowe czy akumulatorowe, możemy zakupić u różnych producentów i w przeróżnych sklepach ogrodniczych stacjonarnych oraz internetowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kosiarkach do trawy.

Zakup dmuchawy do liści - parametry, które należy sprawdzić

Odkurzacz do liści jako dodatkowa opcja dmuchawy do liści

Ze względu na to, że dmuchawy do liści tylko przesuwają za pomocą sprężonego strumienia powietrza liście w inne miejsce, bardzo praktycznym pomysłem okazało się wymyślenie czegoś, co te liście wciągnie i nie będzie robił dookoła bałaganu. W ten sposób powstała bardzo praktyczna dmuchawa do liści z funkcją odkurzacza do zbierania liści.

Dmuchawa do liści i grabie w ogrodzie oraz polecane rodzaje dmuchawy do liści, w tym dmuchawa spalinowa - opinie
Dmuchawa do liści - rodzaje, opinie, ceny, polecane marki i modele

Dmuchawa do liści, która pracuje również jako odkurzacz do liści, ma na celu zasysanie liści do środka urządzenia i transportowanie ich przy pomocy powietrza do worka zamontowanego na urządzeniu. Jest to bardzo wygodny sposób dla osób, które chcą zachować porządek na chodnikach oraz trawnikach, a także chcą pozbyć się liści od razu.

Dodatkowym elementem, który może posiadać taki odkurzacz do liści, jest rozdrabniacz. Powoduje on rozcinanie liści na malutkie kawałki, dzięki czemu w worku będzie więcej wolnego miejsca. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania małych worków do liści, ponieważ należy je często opróżniać (nie jest to wygodne i komfortowe, za to problematyczne).

Parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu dmuchawy do liści

Opinie na temat dmuchaw do liści mogą być różne. Niektórzy powiedzą, że spalinowa dmuchawa do liści to najlepsze rozwiązanie, inni zaś, że powinniśmy wybrać akumulatorowy sprzęt, a jeszcze inne osoby stawią na sieciowe, elektryczne urządzenia. Dlatego też warto poznać kilka punktów, które pozwolą nam na zdefiniowanie tego, czy potrzebujemy spalinowe dmuchawy, czy też elektryczne. Nie możemy jednak zapomnieć, by dobierać sprzęt pod powierzchnię swojej działki i ilość liści, które opadają w okresie jesiennym.

Przy wyborze powinniśmy uwzględnić siedem podstawowych punktów, którymi są: moc, waga i poręczność, prędkość wydmuchu, bezpieczny włącznik i wyłącznik oraz możliwość przełączenia dmuchawy na odkurzacz, wielkość worka i dostępność funkcji rozdrabniania. Te dwa ostatnie punkty dotyczą dmuchawy do liści, która może być przełączona na odkurzacz do liści.

Moc jest bardzo ważnym parametrem, który dobieramy do powierzchni ogrodu. Im większa jest moc, tym szybciej dmuchawa do liści będzie pracowała. Im większa jest powierzchnia ogrodu, tym większa powinna być moc dmuchawy do zbierania liści. Zdecydowanie większą moc ma spalinowa dmuchawa do liści, niż ta elektryczna (bez względu na to, czy jest to akumulatorowa dmuchawa, czy zasilana sieciowo), dlatego do mniejszych ogrodów wybieramy elektryczne urządzenia, a do tych dużych- spalinowe.

Podczas zakupu elektrycznej kosiarki musimy dowiedzieć się, czy ma ona zamontowany przeciążeniowy wyłącznik termiczny, który zapobiega przegrzaniu się. Jeśli go nie ma, wtedy pracę musimy co jakiś czas przerywać. Kolejnym elementem jest waga. Lepsze opinie mają lżejsze sprzęty, dlatego, że są one bardziej poręczne. Przy ciężkich dmuchawach do liści dobrym rozwiązaniem są dodatkowe pasy, które ułatwiają transportowanie sprzętu z miejsca na miejsce.

Dmuchawa do liści podczas użycia przez mężczyznę w ogrodzie oraz polecane dmuchawy w liści, w tym dmuchawa spalinowa
Dmuchawa do liści - rodzaje, opinie, ceny, polecane marki i modele

Prędkość wydmuchu to parametr, który podawany jest w km/h. Od prędkości wydmuchu zależy prędkość pracy urządzenia, dlatego też lepiej, gdy prędkość jest duża. Przy dużej prędkości możemy pozwolić sobie także na usuwanie zmokniętych liści, co sprawia duże problemy przy słabym wydmuchu powietrza, ponieważ są one zdecydowanie cięższe. Bezpieczny włącznik i wyłącznik pozwala na natychmiastowe wyłączenie sprzętu, dzięki temu, że podczas całej pracy urządzenia trzeba go dociskać, a gdy puścimy, wtedy urządzenie się wyłączy.

Dmuchawa do liści może mieć także możliwość przełączenia na odkurzacz. Zyskuje to coraz lepsze opinie, ponieważ można zarówno zdmuchiwać liście, ale także zasysać do worka. Przełączenie może być dostępne za pomocą jednej dźwigni albo będziemy musieli przemontować kilka elementów. W temacie odkurzacza ważna jest pojemność worka, która zazwyczaj wynosi od 25 do 70 litrów. Wielkość worka dobieramy do swoich potrzeb i możliwości fizycznych. Oprócz tego dodatkowo możliwa jest funkcja rozdrabniania, która wykorzystuje noże z tworzywa sztucznego lub stali hartowanej.

Dmuchawy do liści - na jakie modele i marki warto zwrócić uwagę?

Dmuchawy do liści dostępne są w sklepach internetowych (np. Allegro lub strony producentów), ale także w stacjonarnych sklepach, takich jak castorama, leroy merlin i innych. To, jaki sprzęt kupimy, zależy tylko od nas, ale warto wiedzieć, że lepiej porównać oferty u potencjalnych sprzedawców i wybrać tego, u którego jest najkorzystniej zakupić sprzęt. Musimy pamiętać, że taki sprzęt nie jest najtańszy, dlatego warto wybrać korzystną ofertę i nie przepłacać.

Firma Stihl oferuje nam zarówno kosiarki spalinowe, ale także elektryczne. Ponadto w ofercie znajdują się także dmuchawy plecakowe, do których należy model BR 200 o wadze 5,7 kg, którego siła nadmuchu wynosi 12 N, a cena około 1800 zł. Spalinowa dmuchawa do liści firmy Stihl to np. model BG 56, którego siła nadmuchu wynosi 13 N, waga- 4,1 kg i dostępny jest w cenie około 1150 zł. Elektryczna akumulatorowa dmuchawa do zbierania liści z litowo-jonowym akumulatorem to np. BGA 100, której koszt to około 1800 zł, a siła nadmuchu wynosi 17 N.

Dmuchawa do liści, a jednocześnie odkurzacz do liści to Gardena ErgoJet 3000, której cena wynosi około 300/ 400zł. Ma ona bardzo dobrze opinie wśród klientów, nie tylko ze względu na niską cenę, ale także na bardzo dobrą jakość pracy. ErgoJet ma funkcję rozdrabniania liści, a jej ciężar to tylko 4,8 kg.

Dobre spalinowe i elektryczne dmuchawy do liści produkują także firmy Husqvarna oraz Oleo Mac. Przykładowe modele firmy Husqvarna to 525 BX, 125 BVX oraz 350 BT, natomiast u Oleo Mac polecane są modele BV 300, który jest z funkcją odkurzacza oraz model 3V900- plecakowy.

Jak widać, dmuchawy do liści dostępne są do zakupu w różnych miejscach i produkowane przez różnych producentów. Wybór należy tylko od nas, ale musimy pamiętać o tym, by sugerować się wyżej wymienionymi parametrami, które ułatwią wybór odpowiedniego sprzętu do naszego ogrodu. Dmuchawa spalinowa czy też dmuchawa akumulatorowa w ogrodzie to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny