Piła do żywopłotu czy sekator do żywopłotu - co się bardziej przydaje

Piła do żywopłotu to bardzo efektywne i proste w użyciu urządzenie, które nie wymaga od nas dużego wysiłku w trakcie pracy. Dodatkowo umożliwia nam dotarcie w nawet wyższe partie żywopłotu. Urządzenie elektryczne doskonale radzi sobie z różnymi rodzajami żywopłotów.

Jeśli nasz żywopłot jest bardzo wysoki, wtedy warto również zainwestować w teleskopowe piły do żywopłotów, które umożliwią nam pracę na jeszcze większych wysokościach, bez wchodzenia na drabiny. Warto jednak pamiętać, że urządzenia te nie powinny być wykorzystywane, gdy nasz żywopłot jest mokry, ponieważ może dojść do zwarcia.

Takiego rodzaju narzędzia są doskonałe do żywopłotów z tui, czyli żywotników zachodnich - Thuja occidentalis, a także z berberysów - Berberis lub pięciorników - Dasiphora. Warto jednak pamiętać, że takie nożyce nie nadają się do tego, by przecinać bardzo grube pędy lub gałęzie, ponieważ grozi to uszkodzeniem części tnącej w pilarce.

Z kolei sekatory do żywopłotu nie są aż tak często wykorzystywane, ponieważ praca z nimi jest dość kłopotliwa, zasięg ich pracy jest niewielki, a obcięcie wysokiego i długiego żywopłotu zajęłoby nam zbyt wiele czasu. Właśnie dlatego narzędzia te zostały zastąpione nożycami do żywopłotów. Z kolei sekator może okazać się pomocny do ewentualnego poprawienia cięcia, wykonanego piłą. Szukasz innego rozwiązania? Sprawdź także ten artykuł o akumulatorowych nożycach do żywopłotu.

Nożyce do żywopłotu - jakie wyróżniamy rodzaje

Nożyce do żywopłotu - jakie są ich typy

Nożyce do żywopłotu dostępne są do zakupu w trzech rodzajach. Pierwszym z nich są akumulatorowe nożyce do żywopłotu, które są doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób, które lubią w swoich urządzeniach niezależność i mobilność. Takie nożyce nie potrzebują kabla, który podłączymy do prądu, ponieważ źródłem energii jest akumulator. Niestety nie nadają się one do pracy na dużych powierzchniach, ponieważ akumulator zazwyczaj pozwala nam na około godzinę pracy.

Kolejnym rozwiązaniem może być dla nas piła elektryczna do cięcia żywopłotu, która jest odpowiednia do średniej wielkości działek. Narzędzia te są bardzo ciche i nie wytwarzają spalin, co zachęca do kupowania ich. Co więcej, są one dużo tańsze od spalinowych nożyc, natomiast musimy wziąć pod uwagę, że podczas pracy muszą być one podłączone do źródła prądu, co w wielu przypadkach jest bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

Spalinowe nożyce do żywopłotu to już ostatnia z możliwości wśród nożyc do żywopłotu. Nożyce spalinowe są urządzeniami, które przeznaczone są raczej dla profesjonalistów lub nawet profesjonalnych firm, zajmujących się dbaniem o architekturę krajobrazu. Wykorzystywane są one do przycinania żywopłotów w parkach, skwerach, czy dużych ogrodach przydomowych. Dzięki temu, że ich silnik ma dużą moc, zapewniają one dużą wydajność. Co więcej, w przypadku tych urządzeń, możliwa jest praca przy obcinaniu żywopłotów nawet na wilgotnych powierzchniach.

Ostrza do nożyc - co warto o nich wiedzieć i jak się dzielą

Poza podziałem samych nożyc do żywopłotu, warto również zapoznać się z tym, w jakie ostrza mogą być one wyposażone. Pamiętajmy, że każde ostrze może mieć inne właściwości, przez co informacje te są bardzo użyteczne, zarówno dla amatorów ogrodnictwa, jak i profesjonalistów.

Ostrza dzielą się na dwa rodzaje, mianowicie na ostrza jednostronne i ostrza dwustronne. Dla ostrzy jednostronnych charakterystyczne jest to, że wykonują one dłuższe cięcie, przez co czas pracy jest zdecydowanie krótszy. Bardzo dobrze radzą sobie one przy płaskich i szerokich żywopłotach.

Z kolei ostrza dwustronne charakteryzują się tym, że służą one do cięcia, dlatego najlepiej sprawdzą się do żywopłotów, które są formowane, a ich kształty są dość niecodzienne. Dlatego będą najlepszym rozwiązaniem do użytku w ogrodach, gdzie spotkamy się z żywopłotami w formie postaci, zwierząt, czy też figur. Ich wibracje są dużo mniejsze, co ma duży wpływ podczas długiej pracy.

Jeśli interesują nam zarówno jednostronne, jak i dwustronne ostrza, wtedy warto zastanowić się nad zakupem nożyc z wymiennymi ostrzami. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować nożyc do żywopłotu z jednostronnym ostrzem oraz nożyc do żywopłotu z dwustronnym ostrzem, a wystarczy nam tylko jedno urządzenie.

Piła elektryczna do cięcia żywopłotu podczas użycia oraz piła do żywopłotu i jej rodzaje
Piła do żywopłotu, w tym spalinowa i piła elektryczna do cięcia żywopłotu

Piła do żywopłotu - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Podstawowe parametry - moc, moment obrotowy, waga oraz uchwyt

Bardzo ważne przy wyborze odpowiednich elektrycznych i spalinowych nożyc do żywopłotu, jest zwrócenie uwagi na to, jaka jest moc urządzenia, ponieważ wpływa ona na efektywność pracy. Dlatego, jeśli potrzebujemy nożyc do grubszych gałęzi, wtedy powinniśmy kupić nożyce o dużej mocy silnika.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest moment obrotowy podany w niutonometrach. Pamiętajmy, że im wyższy on będzie, tym szybciej urządzenie będzie w stanie wykonać cięcie. Waga urządzenia to również aspekt, o którym warto pamiętać, bo korzystając z cięższych urządzeń, ciężko nam będzie pracować z nimi przez kilka godzin, dlatego wybierajmy lżejsze modele.

Jeśli zależy nam na wygodnej i komfortowej pracy, powinniśmy pamiętać o tym, by uchwyt nożyc był ergonomiczny i przystosowany do trzymania obiema rękoma. Dodatkowym udogodnieniem będzie uchwyt, który jest ruchomy, dzięki czemu mamy możliwość pracy w pionie i poziomie.

Na co najczęściej zwracamy uwagę przy zakupie nożyc do żywopłotu - cena i producent

Cena jest bardzo ważnym, jak nie najważniejszym aspektem dla kupującego. Pamiętajmy jednak, że cena zależy od wielu czynników i taki sam model możemy zakupić w różnych sklepach za inną cenę. Dlatego przed zakupem urządzenia, powinniśmy sprawdzić oferty sklepów.

Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na końcowy koszt urządzenia, jest to, od jakiego producenta pochodzi. Pamiętajmy, że bardziej znane firmy, takie jak np. Stihl, będą kosztowały więcej niż urządzenia z niższej półki, które zakupimy za niską cenę w supermarkecie.

Warto zaznaczyć, że cena nożyc do żywopłotu zależy też od ich rodzaju i konkretnego modelu. Zależy także, jaką moc ma sprzęt, jaki jest jego moment obrotowy, jaka jest jego waga i jaki uchwyt posiada. To wszystko składa się na końcowe koszty, jakie musimy ponieść za zakup.

ikona podziel się Przekaż dalej