Dlaczego trzeba wymieniać olej do kosiarki?

Olej do kosiarki spalinowej jest konieczny, tak jak do wszystkich urządzeń wyposażonych w silnik tego typu. Ma wiele funkcji. Przede wszystkim pozwala na smarowanie elementów poruszających się w konstrukcji urządzenia, by te nie tarły się o siebie. To znacznie zwiększa ich żywotność. Najważniejszym elementem jest jednak to, że odprowadza on ciepło z elementów roboczych tego urządzenia.

Olej pełni funkcje ochronne. Zabezpiecza silnik przed pojawieniem się korozji i przed powstawaniem pod wpływem temperatury osadów, które mogą mieć niszczący wpływ na całe urządzenie. Olej trzeba regularnie wymieniać i regulować jego ilość. W końcu zużywa się w czasie pracy, a to może sprawić, że wszystkie elementy ulegną zniszczeniu. Z biegiem czasu produkt traci właściwości antykorozyjne, co może być naprawdę niebezpieczne. Regularna wymiana oleju to najważniejszy element pielęgnacji kosiarki. Należy jednak pamiętać o tym, że jego rodzaj i skład powinien być idealnie dopasowany do rodzaju urządzenia.

Wszystko zależy od tego, czy masz kosiarkę 2-suwową, czy 4-suwową. W tym pierwszym przypadku olej dodaje się do paliwa. Trzeba sprawdzić, czy w jego składzie znajduje się rozpuszczalnik, dzięki któremu olej lepiej wymiesza się z paliwem. W kosiarce 4-suwowej znajduje się osobna misa na olej. W tym wypadku najważniejszym parametrem produktu jest lepkość – to informacja o tym, jaką gęstość przyjmuje olej w jakiej temperaturze. W opisie kosiarki można sprawdzić, jaki poziom lepkości proponuje producent.

Olej silnikowy do kosiarki spalinowej – rodzaje

Olej do kosiarki spalinowej ma bardzo wiele zastosowań. Dlatego warto postawić na naprawdę dobry produkt, najlepiej od renomowanej marki. Jednakże to nie jest jedyny warunek – do każdej kosiarki musi być dobrany odpowiedni olej! Są dwa rodzaje tych produktów, a zły wybór może powodować pojawienie się osadów czy korozję. Który olej lepiej się sprawdzi?

Najbardziej popularnym wyborem jest olej syntetyczny. Jest to środek, który wykazuje bardzo dobre działanie. Idealnie utrzymuje równomierną temperaturę w urządzeniu i wzmacnia odporność termiczną. Wolniej się zużywa, dlatego silnik może pracować dłużej i lepiej. Olej syntetyczny może jednak być różnej jakości. Nie można zapominać, że jest to produkt powstający w wyniku reakcji chemicznych, dlatego należy zainwestować w produkt lepszej marki. Wśród olejów syntetycznych warto szukać tych, które potrafią redukować ilość zużytego paliwa.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie, a także jaki olej do kosiarki, olej silnikowy do kosiarki spalinowej
Polecany olej silnikowy do kosiarki spalinowej, czyli jaki olej do kosiarki wybrać

Olej mineralny to rozwiązanie dedykowane dla właścicieli kosiarek o mniejszej mocy. Dzięki niemu urządzenie lepiej radzi sobie z wysokimi temperaturami, ale nie tak, jak przy oleju syntetycznym. Dlatego raczej nie stosuje się go w kosiarkach o wysokich mocach – może sobie po prostu nie poradzić i doprowadzić do przegrzania i zatarcia się silnika. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać kosiarkę spalinową.

Jaki olej do kosiarki wybrać? Przegląd marek

Na rynku pojawia się bardzo wiele różnego rodzaju produktów od różnych producentów. Niektóre z nich cieszą się zasłużoną popularnością, inne, chociaż dobrej jakości, są mniej znane. Przedstawiamy przegląd najlepszych marek olejów do kosiarek spalinowych.

  1. Olej Viking jest zdecydowanie najbardziej popularny do silników czterosuwowych, zwłaszcza tych chłodzonych powietrzem. Jest bardzo odporny na zmienne temperatury, dlatego szczególnie zasługuje na uwagę. Jest to olej mineralny, który zawiera dodatkowe składniki, mające na celu chronić kosiarkę. Olej Viking to dobre zabezpieczenie przed korozją.
  2. Olej Stiga, w przeciwieństwie do poprzednika, jest jednosezonowym olejem. To także produkt mineralny, który wykorzystuje się zarówno w silnikach dwu- jak i czterosuwowych. Jest to produkt przeznaczony do użytku w tradycyjnych kosiarkach, ale niektóre produkty nadają się także do zastosowania z urządzeniach samojeżdżacych. Olej marki Stiga ma ciekawą cechę – może pracować w temperaturze od 5 stopni Celsjusza.
  3. Olej Briggs Stratton to środek dedykowany wyłącznie do silników marki Briggs&Stratton. Są one montowane w mikrociągnikach i czterosuwowych kosiarkach spalinowych. Jest to olej, który zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Odporny na zmiany temperatur, wilgoć i zanieczyszczenia, wyróżnia się zdolnościami do przedłużania żywotności urządzenia. Briggs Stratton to olej, który nie nadaje się do wszystkich kosiarek.
  4. Honda także oferuje swój olej. Jest to produkt syntetyczny, wykonany z rafinowanych olejów bazowych i dobrze dobranych dodatków. Jest to olej idealny do silników Honda, nie tylko w kosiarkach, także w traktorkach i innych urządzeniach. Co ważnie, jest to produkt naprawdę uniwersalny, nadający się do zastosowania i latem, i w okresie jesiennym.
  5. Olej Bosh także wyróżnia się na tle innych. Jest stabilny i ma wysoką lepkość, dzięki której tworzy niezwykle skuteczną powłokę ochronną. Dodatkowo olej może być stosowany w bardzo dużej rozpiętości temperaturowej – od 0 do 40 stopni Celsjusza.

Swoje produkty oferują także inne popularne firmy, które także wypuszczają swoje silnikowe urządzenia. Na uwagę zasługuje NAC o zwiększonej lepkości czy Alko – mniej popularna marka, która także dobrze się sprawdza. Zarówno NAC, Alko czy Hecht to oleje o dużej uniwersalności temperaturowej. Swój olej produkuje także popularna Husqvarna. Marka ma bardzo wysokiej jakości produkty, a olej Husqvarna nadaje się do urządzeń różnego typu – od kosiarek, poprzez podkaszarki aż do małych traktorów.

ikona podziel się Przekaż dalej