Nożyce do żywopłotu - podstawowe informacje, gdy decydujemy się na nożyce ogrodowe

Jakie nożyce do cięcia żywopłotu wybrać - na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na obcinarki

Sekatory to narzędzia ręczne, które w ostatnim czasie bardzo często zastępują takie narzędzia, jak kosa do żywopłotu, piła do żywopłotu, czy nożyce do żywopłotu. Dzieje się tak, ponieważ sekator nie jest najlepszym rozwiązaniem do obcinania żywopłotów, a praca z nim właśnie w taki sposób jest dość trudna i czasochłonna. Właśnie dlatego, na rynku ogrodniczym pojawiła się obcinarka, którą możemy zakupić w różnych postaciach, między innymi jako kosa do żywopłotu, piła do żywopłotu lub właśnie nożyce do żywopłotu.

Taka przycinarka jest z pewnością o wiele bardziej wygodna niż małe sekatory. Dodatkowo bez problemu będziemy obcinać nią nawet wyższe partie naszego żywopłotu, wielokrotnie bez korzystania z drabiny itp. Natomiast zanim obcinarka znajdzie się w naszym zestawie narzędzi, powinniśmy dowiedzieć się, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupu, a także, jakie są jej rodzaje i który rodzaj będzie odpowiedni dla naszych potrzeb.

Pierwszym aspektem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest to, jaka jest waga nożyc ogrodowych, ponieważ przy cięciu żywopłotu, oczywiście w zależności od jego wielkości, możemy spędzić nawet kilka godzin. Dlatego ważne jest to, by nasze nożyce do przycinania tui lub innych krzewów, były jak najlżejsze, tak, aby nie powodowały bólu w naszych rękach.

Dalszym elementem, który ma wpływ na wygodę podczas pracy, jest to, czy rękojeści nożyc są obite dobrym materiałem, dzięki któremu trzymanie nożyc będzie bardziej pewne. Pamiętajmy także o tym, że nasze nożyce do żywopłotu powinny chodzić płynnie, tak, by nie blokowały się przy cięciu.

Dość istotnym i często najważniejszym dla wielu osób aspektem jest cena urządzeń. Warto jednak zaznaczyć, że zależy ona od miejsca zakupu, rodzaju narzędzia, a także tego, od jakiego producenta pochodzi. Pamiętajmy, że znane firmy, jak Stihl, czy Fiskars, będą droższe od producentów z niższej półki. Dodatkowo zarówno Fiskars, jak i Stihl, oferują nam swoje narzędzia w bardzo wysokiej jakości, przez co cena wzrasta. Jeśli chcemy jednak, by nasz żywopłot prezentował się dobrze i by nożyce nie niszczyły pędów, wtedy warto postawić właśnie na Stihl czy Fiskars. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze nożyc do żywopłotu.

Przycinarka do cięcia żywopłotu - do jakich żywopłotów używa się elektrycznych i ręcznych nożyc ogrodowych

Nożyc do przycinania tui i innych roślin, które tworzą żywopłoty, jest wiele. Dlatego warto wiedzieć, do jakich konkretnie roślin krzewiastych nada się dany model nożyc. Warto tutaj wziąć również pod uwagę to, czy urządzenie jest elektryczne, czy też ręczne, ponieważ grubsze pędy roślin będzie nam ciężko obciąć ręcznie.

Nie patrząc jednak na konkretny rodzaj nożyc, nadają się one jak najbardziej do formowania żywopłotów z żywotników zachodnich - Thuja occidentalis, które znane są również jako tuje, a także do żywopłotów z pęcherznicy kalinolistnej - Physocarpus opulifolius, ligustru pospolitego - Ligustrum vulgare, czy bukszpanu wieczniezielonego - Buxus baccata.

Dodatkowo zarówno ręczne, jak i elektryczne nożyce ogrodowe sprawdzą się przy obcinaniu żywopłotów z tawuł - Spiraea, cisów - Taxus, berberysów Thunberga - Berberis thunbergii, krzewuszek - Weigela, czy jałowców kolumnowych - Juniperus communis. Wszystkie te rośliny są dosyć kłopotliwe do cięcia sekatorem, dlatego lepiej używać właśnie specjalistycznych nożyc, które ułatwiają pracę i sprawiają, że przebiega ona znacznie szybciej.

Jakie nożyce do cięcia żywopłotu wybrać - ręczne nożyce do żywopłotu

Nożyce ogrodowe z prostym ostrzem - do jakiego cięcia się one nadają

Nożyce do cięcia żywopłotów bardzo często kupowane są w formie ręcznej. Natomiast w tym przypadku wyróżnia się dwie formy nożyc, a mianowicie te z prostym ostrzem, a także te z pofałdowanym ostrzem. Zanim jednak przystąpimy do zakupu jednych z nich, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jaką funkcję mają różne rodzaje ostrzy.

Nożyce ogrodowe z prostym ostrzem są bardzo popularne, lecz nie wszyscy wiedzą, że służą one przede wszystkim do tego, by wykonać cięcie korekcyjne i formujące na młodych i miękkich pędach. Takie nożyce będą idealne dla młodych żywopłotów z tawuły japońskiej - Spiraea japonica, czy z bukszpanu wieczniezielonego - Buxus baccata.

Spalinowe nożyce do żywopłotu i inne rodzaje nożyc do cięcia żywopłotu w ogrodzie
Nożyce do żywopłotu i ich rodzaje oraz porady, jakie nożyce do cięcia żywopłotu

Ważne jest to, by pamiętać, że przy tych nożycach ich ostrza powinny być cały czas naostrzone, ponieważ nienaostrzone ostrza mogą spowodować uszkodzenie lub przynajmniej podrażnienie pędów, lub liści rośliny. Bardzo często nienaostrzenie nożyc jest powodem złego wyglądu naszego żywopłotu. Co więcej, miejsca uszkodzone są bardzo narażone na różnego rodzaju choroby grzybowe. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie ostrości ostrzy i ostrzenie ich praktycznie przed każdym lub po każdym użyciu.

Nożyce do żywopłotu z pofałdowanym brzegiem - czym charakteryzują się te przycinarki ogrodowe

Nożyce do żywopłotu o pofałdowanych brzegach ostrza przeznaczone są do zupełnie innych gatunków roślin. Dlatego, jeśli mamy żywopłot, powinniśmy się upewnić, że ten rodzaj nożyc do żywopłotu jest odpowiedni dla nas i sprawdzi się do obcinania naszego żywopłotu. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się właśnie te nożyce.

Nożyce ogrodowe z pofałdowanym ostrzem są idealnym rozwiązaniem do przycinania świerka - Picea, a także do tui, czyli żywotników zachodnich - Thuja occidentalis. Dzięki temu, że brzegi ostrzy są pofałdowane, mamy pewność, że grubsze pędy rośliny nie będą się wyślizgiwały, a zostaną przytrzymane przez wycięcia.

Mamy także możliwość zakupu takich nożyc do żywopłotu, które będą nożycami teleskopowymi, przez co zwiększą się nasze możliwości cięcia i z pewnością przytniemy nawet te części żywopłotu, które położone są znacznie wyżej. Musimy mieć jednak na uwadze to, że nożyce z pofałdowanym ostrzem nie są tak łatwe do naostrzenia, jak nożyce z prostym ostrzem, przez co trzeba poświęcić więcej czasu na ten zabieg.

Elektryczne nożyce do żywopłotu - co warto wiedzieć o tym narzędziu

Jeśli nie przepadamy za przycinaniem żywopłotu, wtedy najlepszym wyborem dla nas, który ułatwi nam w dużym stopniu pracę, będą nożyce elektryczne. Nożyce elektryczne są idealne dla wysokich i dość długich żywopłotów, których obcięcie ręcznymi nożycami zajęłoby bardzo dużo czasu.

Takie nożyce powinny mieć nienaganne ostrze, które będzie od razu zatrzymywało się i ruszało w momencie, gdy puścimy lub włączymy nasz przycisk startu. Również przy takim sprzęcie musimy pamiętać o regularnym ostrzeniu nożyc, by nie przyniosły szkód naszym roślinom.

Tego typu elektryczne narzędzia sprawdzą się idealnie do żywopłotów z berberysu - Berberis lub z pięciornika - Dasiphora. Dodatkowo cięte są nim także żywopłoty z tui - Thuja occidentalis. Bardzo ważne jest jednak to, by z takimi nożycami nie pracować na mokrych żywopłotach.

ikona podziel się Przekaż dalej