Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki do trawy?

Wszystko, co warto wiedzieć, gdy decydujemy się na zakup kosiarki do trawy

Najważniejsze jest, by odpowiednio dostosować ją do swoich potrzeb. Należy wziąć tutaj pod uwagę przede wszystkim wielkość trawnika i dopasować ją do poszczególnych rodzajów kosiarek. Jest to o tyle ważne, by nie kupować niepotrzebnie drogiego sprzętu, którego eksploatacja nam się nie opłaci.

Do małych ogrodów o powierzchni do 300 m2, najlepsza będzie kosiarka elektryczna. Istnieje również kosiarka elektryczna z napędem, która jest o wiele bardziej wygodna w obsłudze. Pracuje ona ciszej niż kosiarki spalinowe i jest od nich tańsza. Do większych ogrodów o powierzchni do 3000 m2 lepsza będzie kosiarka spalinowa. Jest ona niestety droższa i bardziej hałaśliwa, ale praca nią będzie bardziej miarodajna.

Kolejnymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę, są: dostępność źródeł zasilania, nierówności terenu (chodzi tutaj o wybór silnika - czy ma on być 2-suwowy czy 4-suwowy), częstotliwość koszenia, sposób koszenia, łatwość serwisowania, odporność na korozję i odkształcenia, certyfikat bezpieczeństwa (oznaczony literą B), pojemność kosza oraz koła kosiarki (im większe, tym łatwiejsza jest praca z urządzeniem). Bardzo ważnym czynnikiem jest cena.

Kosiarki do trawy - dodatkowe elementy mogące poprawić komfort pracy

Bez względu na to, czy będzie to kosiarka spalinowa, czy kosiarka elektryczna, należy zdecydować się na to, czy ma ona posiadać napęd. Wykorzystanie go jest o tyle wygodne, że nie musimy wkładać tyle siły w pchanie urządzenia. Szczególnie istotne jest to, jeśli chodzi o kosiarki spalinowe, których waga jest większa od elektrycznych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kosiarkach do użytku domowego.

Kolejnym elementem jest to czy kosiarka posiada kosz, czy nie. Zależy to głównie od indywidualnych potrzeb klienta. Kosiarki do trawy z koszem są wygodniejsze do trawników o większych powierzchniach, gdzie nie musimy dodatkowo tracić czasu na usuwanie skoszonej trawy. Należy pamiętać, że taka trawa utrudnia rozwój darni i uniemożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza. Pojemność kosza zależy od modelu i producenta.

Lepiej też sprawdzić sposób umieszczenia noży. Wyróżnia się kosiarki bębnowe, rotacyjne i listwowe. Kosiarki bębnowe nie nadają się do nierównej powierzchni i wysokiej trawy. Wysokość koszenia to maksymalnie 3 cm od ziemi, za to cięcie wykonywane jest bardzo precyzyjnie. Noże zamocowane są na bębnie. Wykorzystywana jest ona do trawników ozdobnych, które wymagają regularnego koszenia. W kosiarce rotacyjnej mechanizmem tnącym jest kilka profilowanych, płaskich noży, które obracają się wokół własnej pionowej osi. Takie rozwiązanie stosuje się na nierównych powierzchniach oraz przy wysokiej i rzadko koszonej trawie. Rozwiązaniem do bardzo wysokich traw i porządkowania nieużytków są kosiarki listwowe.

Czynności, które należy wykonać przed uruchomieniem kosiarki do trawy oraz jej serwisowanie

Kosiarki spalinowe - co zrobić przed ich uruchomieniem?

Kosiarka spalinowa jest o wiele bardziej złożonym urządzeniem niż kosiarka elektryczna z napędem czy bez niego. Jest kilka podstawowych czynności, które są obowiązkowe, chcąc zapewnić naszej kosiarce jak najdłuższe użytkowanie i uniknąć drogich napraw czy też wymian konkretnych elementów.

Najważniejszym elementem jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku. Trzeba wiedzieć, że zbyt niski poziom oleju lub jego brak, grozi zatarciem silnika. Natomiast zbyt wysoki poziom oleju może spowodować zatkanie się filtra powietrza, co wiąże się z koniecznością jego wymiany. Poziom oleju sprawdza się po minimum godzinie przerwy w pracy urządzenia. Najlepiej jest to zrobić przed uruchomieniem sprzętu. Bardzo ważne jest, by olej miał oznaczenie SAE30.
Dalszym krokiem jest sprawdzenie poziomu paliwa i uzupełnieni go do pełna. Należy też sprawdzić wysokość koszenia i ustawić ją do swoich wymagań. Trzeba też sprawdzić ostrość noża. W razie konieczności należy go naostrzyć i wyważyć, dlatego, że tępe ostrza szarpią blaszki liściowe, a przez to mogą uszkodzić darń, co grozi żółknięciem trawy. Na koniec sprawdzamy ogólny stan techniczny kosiarki do trawy, czy wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone i nie ma pękniętych albo urwanych elementów.  Nie jesteś pewnien, czy kosiarka spalinowa to dobry wybór? Sprawdź także ten artykuł z porównaniem kosiarki spalinowej i elektrycznej.

Kosiarka do trawy, a konkretniej kosiarka spalinowa podczas napełniania paliwa oraz najlepsze rodzaje kosiarek spalinowych
Kosiarki spalinowe - z napędem i bez - ceny, którą wybrać, na co zwrócić uwagę?

Kosiarki spalinowe i ich serwisowanie

Zanim zakupimy kosiarkę, warto zwrócić uwagę na to, jak przebiega serwisowanie poszczególnych kosiarek. Ranking kosiarek i opinie na ich temat mogą nam bardzo ułatwić rozeznanie. Zatem jaką kosiarkę kupić? Należy tutaj sprawdzić, ile kosztują części, które należy wymieniać podczas poszczególnych etapów serwisowania.

Kosiarka spalinowa powinna przechodzić przez dwa przeglądy, które uzależnione są od godzin pracy urządzenia. Wyróżnia się tu przegląd mały oraz przegląd duży. Warto zaznaczyć, że uszkodzenia albo zużycia poszczególnych elementów należy naprawiać w momencie zauważenia usterki. Jest to ważne, ze względu na bezpieczeństwo podczas wykonywania koszenia.

Przegląd mały wykonuje się okresowo - co 25 godzin pracy urządzenia. W trakcie tego przeglądu należy wymienić olej, wyczyścić świece zapłonowe oraz wyregulować szczeliny na elektrodach świecy zapłonowej. Trzeba też wyczyścić filtr powietrza oraz naostrzyć i wyważyć noże kosiarki. Na sam koniec należy szczegółowo sprawdzić stan techniczny urządzenia oraz dokonać ewentualnych napraw.

Przegląd duży, tak samo, jak mały jest czynnością okresową. Jest to bardziej skomplikowany etap, a wykonuje się go co 100 godzin pracy sprzętu. Procedury wykonywania są dosyć podobne. Podczas tego przeglądu następuje wymiana oleju, wymiana świec zapłonowych wraz z regulacją szczeliny na elektrodach świecy oraz wymiana filtra powietrza. Należy też naostrzyć noże i je wyważyć- warto oddać je do fachowców, gdzie zrobione to będzie bardzo precyzyjnie i nie narazimy się na żadne urazy i niebezpieczeństwo. Poza tym sprawdza się stan techniczny całego urządzenia i dokonuje się ewentualnych napraw kosiarki do trawy.

Kosiarka spalinowa - jaką kosiarkę kupić?

Kosiarki różnią się ceną i funkcjonalnością. Najtańszym rozwiązaniem jest kosiarka ręczna (tutaj wyróżniamy kosy), dalej kosiarka elektryczna, kosiarka elektryczna z napędem, kosiarka akumulatorowa, kosiarka spalinowa, a najdroższa jest kosiarka samojezdna i rider. Cena zależy też od tego, jak duża jest szerokość robocza urządzenia, która zależy też od mocy silnika. Im większa szerokość robocza, tym szybciej można wykonać swoją pracę.

Kosiarka do trawy, a konkretniej kosiarka spalinowa podczas koszenia trawy i polecane kosiarki spalinowe
Kosiarki spalinowe - z napędem i bez - ceny, którą wybrać, na co zwrócić uwagę?

Wyższa cena zazwyczaj wiąże się z lepszymi i bardziej wytrzymałymi materiałami, które zostały użyte przy produkcji. Im wyższa cena, tym lepsze ma wyposażenie i użyte zostały do niej nowsze rozwiązania techniczne. Wszystko zależy natomiast od konkretnego producenta, o którym możemy się dużo dowiedzieć, patrząc na ranking kosiarek, gdzie znajdziemy różne opinie na jego temat. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę wysokość koszenia oraz szerokość koszenia i ich regulację.

Kosiarki spalinowe to zazwyczaj drogie inwestycje, natomiast warto dopłacić, by mieć pewność o niezawodności i dobrze wykonanej pracy. Nadają się one do dużych ogrodów, szczególnie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do źródła prądu oraz w miejscach, gdzie trudno byłoby wymanewrować między drzewami i krzewami. Można ją używać nawet w przypadku mokrych traw. Nie opłaca się ich kupowanie, gdy powierzchnia ogrodu nie jest duża. Kosiarka spalinowa jest też dość wymagająca pod względem serwisowania. Zawsze należy pamiętać o uzupełnianiu paliwa oraz okresowych wymianach filtru i oleju. Jej eksploatacja jest droższa od elektrycznych sprzętów, a dodatkowo praca jest głośniejsza i wytwarzane są przez nią spaliny. 

Coraz bardziej popularna staje się kosiarka akumulatorowa, która jest nowością na rynku. Mimo tego, że jest ona bardzo droga, to i tak przyciąga do siebie wielu klientów, ceniących sobie funkcjonalność. Jedynym problemem jest to, że akumulator trzeba ładować, a może to trwać nawet 6 godzin. Poza tym jednym minusem jest bardzo praktyczna do większych ogrodów, w których nie można wszędzie dojechać kosiarką elektryczną ze względu na ograniczenia wynikające z użycia kabla.

Kosiarki spalinowe i popularni producenci

Na rynku ogrodniczym jest dużo producentów, oferujących kosiarki spalinowe. Należą do nich między innymi Husqvarna (LC 356V), NAC (popularnym modelem jest NAC IS50-675-HS), Bosch (LC 347VI), Makita (z modelem Makita Plm 4620) czy Stiga (tu model Stiga Combi 53 SQ-B oraz Stiga Collector 46B). Te kosiarki do trawy dostępne są w bardzo popularnych sklepach branży budowlano- ogrodniczej, takich jak na przykład Obi czy Castorama. Jednymi z droższych firm są właśnie Stiga, Makita oraz Husqvarna. Trochę tańszymi rozwiązaniami są NAC i Bosch, chociaż dużo też zależy od konkretnego modelu i wyposażenia.

Kierując się wyżej wymienionymi metodami, można dobrać sobie kosiarki spalinowe, odpowiadające naszym potrzebom. Kosiarka spalinowa może być zamówiona przez Internet, bezpośrednio od handlowców, ale także można ją zakupić w takich sklepach jak obi czy castorama. Znajduje się tam naprawdę bardzo duży wybór tego sprzętu, a dodatkowo są tam fachowcy, którzy przedstawią nam swoje opinie odnośnie do poszczególnych modeli i doradzą w wyborze tego jednego. Nie należy zapominać, że kosiarka ma być praktyczna, możliwie lekka- ułatwi to manewrowanie z nią, wykonana z solidnych materiałów odpornych na korozję i wgniecenia, a przede wszystkim musi być odpowiednio dopasowana do powierzchni trawnika. Jej wykonanie i funkcjonalność powinny być stosowne do ceny. Po przeczytaniu tych wszystkich informacji, pytanie: "Jaką kosiarkę kupić?" nie powinno być już tak dużym problemem. Wystarczy teraz wybór odpowiedniego modelu, podyktowany indywidualnymi potrzebami. Przed zakupem warto sprawdzić ranking kosiarek, w tym także kosiarki elektryczne jako alternatywę.

ikona podziel się Przekaż dalej