Rodzaje kosiarek do trawy

Kosiarki do trawy i ich podstawowy podział

Kosiarki dzieli się na siedem grup. Pierwszą z nich są kosiarki ręczne wrzecionowe. Jest to najprostsza grupa kosiarek, które używa się do trawników o powierzchni maksymalnej do 100 m2. Mogą mieć kosz lub być bez niego. Często kupowane są przez osoby, które mają małe trawniki i nie chcą przepłacać na drogich kosiarkach, których eksploatacja jest znacznie droższa.

Kolejną grupą są kosiarki ręczne elektryczne. Cieszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów. Ich zastosowanie przewiduje się na trawnikach o powierzchni do 300 m2, a odległość od źródła prądu nie powinna być większa niż 30 m. Kolejne są kosiarki ręczne elektryczne akumulatorowe. Jest to dość nowy i bardzo drogi sprzęt, który nie jest jeszcze aż tak popularny. Na pewno problemem może być to, że trzeba ładować akumulator, a to może trwać nawet do 6 godzin. Jednak są one bardzo wygodne i niepotrzebny jest do nich kabel.

Kosiarka spalinowa to kolejne ręczne urządzenie, które staje się coraz bardziej popularne, mimo tego, że jest droższe od kosiarek elektrycznych. Dużym plusem jest wydajność tego sprzętu i możliwość koszenia powierzchni do 3000 m2. Bez problemu dojedzie ona w każde miejsce w ogrodzie. Kosiarka spalinowa nie potrzebuje źródła prądu do podłączenia- co jest jej dodatkowym atutem. Ponadto kosiarki spalinowe dostępne są w różnego rodzaju sklepach budowlano- ogrodniczych typu Obi czy Castorama. Do łąk i lasów polecane są kosiarki ręczne listwowe, które bez problemu radzą sobie z bardzo wysoką trawą i porządkowaniem nieużywanych terenów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kosiarkach do użytku domowego.

Oprócz tego wyróżnia się jeszcze samojezdne/ automatyczne kosiarki do trawy, których koszt to około 10000 zł. Wysokość koszenia tego sprzętu wynosi maksymalnie do 5 mm na powierzchniach do 2000 m2. Do bardzo dużych powierzchni stosowane są ridery, które mają bardzo dużą szerokość koszenia, dzięki czemu praca trwa szybciej. Należy zaznaczyć, że od tego, czy szerokość robocza jest duża, czy mała, zależy szybkość koszenia. Jest to też bezpośrednio związane z tym, jaka jest moc silnika. Kosiarka spalinowa z odpowiednimi parametrami powinna także posiadać opcję, jaką jest regulacja wysokości koszenia.

Mała kosiarka spalinowa, czyli kosy żyłkowe

Kosy żyłkowe są to urządzenia, które służą do wykaszania trawy w miejscach trudno dostępnych, takich jak na przykład obrzeża kamieni, bardzo małe powierzchnie między drzewami lub kwiatami. Dodatkowo przy ich pomocy wykasza się bardzo wysoką trawę oraz chwasty. Najważniejszą zasadą dotyczącą kos jest to, że nie można stosować innych elementów tnących niż żyłka, a w głowicy nie wolno dokonywać żadnych zmian i modyfikacji.

Wyróżnia się trzy rodzaje kos żyłkowych. Są nimi: trymery, kosy spalinowe oraz wykaszarki elektryczne. Te ostatnie stosuje się w przypadku małych powierzchni, gdzie odległość od źródła prądu do najdalej wysuniętego punktu na ogrodzie, nie przekracza 30m. Dlatego częściej używa się spalinowe, bezprzewodowe rozwiązania, które są wygodniejsze i bardziej praktyczne.

Kosiarka spalinowa na skoszonej trawie oraz kosy spalinowe i polecane modele kosiarek spalinowych oraz producenci mający najlepsze opinie
Którą kosiarkę spalinową wybrać? Najlepsza cena/jakość

Przy kosach żyłkowych ważnym elementem są żyłki. Dlatego warto wiedzieć, które z nich są odpowiednie. Żyłki dzieli się ze względu na grubość oraz ze względu na przekrój. Ze względu na grubość żyłek można wyróżnić następujące rodzaje żyłek: czarną- która jest niedostępna w Polsce, żółtą, pomarańczową i czerwoną- profesjonalne kosy spalinowe mają właśnie te żyłki, oraz zieloną i niebieską. Podstawową zasadą jest, że im mniejsza jest moc silnika, tym grubsza powinna być żyłka. Pod względem przekroju poprzecznego, wyróżnia się żyłkę okrągłą, kwadratową i trójkątną. Żyłki o przekroju kwadratowym i trójkątnym, nie powinny być wykorzystywane w profesjonalnych ogrodach. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem kosiarki spalinowej i elektrycznej.

Na co zwrócić uwagę, kupując kosiarki do trawy?

Podstawowe informacje, które należy przeanalizować

Pierwszą zasadniczą kwestią jest dobranie kosiarki do wielkości powierzchni trawnika. Do mniejszych trawników zastosujemy proste i tańsze rozwiązania, takie jak kosiarki elektryczne. Natomiast kosiarki spalinowe, posłużą do koszenia większej powierzchni trawnika. Dlatego warto zdecydować czy lepsza będzie kosiarka spalinowa, czy też elektryczna.

Następnym punktem, który warto przedyskutować, jest to, czy ma kosiarka ma być z napędem, czy bez napędu. Większy wysiłek podczas pracy odczujemy, gdy zakupimy kosiarkę bez tego udogodnienia. Napęd pomaga w pracy, a dzięki niemu nie musimy wkładać aż tak wielkiej siły w pchanie kosiarki. Nie odczuje się tego aż tak bardzo na małych powierzchniach przy kosiarkach elektrycznych, lecz decydując się na kosiarki spalinowe- które są cięższe od elektrycznych, będzie odczuwalna natychmiastowa różnica.

Kolejnym elementem jest szerokość robocza. Szerokość koszenia jest ściśle powiązana z mocą silnika. Im większa szerokość koszenia, tym większa jest moc silnika. Ogrodowe kosiarki o większej szerokości roboczej, szybciej skoszą trawnik niż te o mniejszej szerokości. Jest to przede wszystkim bardzo wygodne dla nas, bo nie musimy aż tyle męczyć się podczas pracy.

Warto zadbać o to, by kosiarki do trawy były łatwe w serwisowaniu. Jak wiadomo, kosiarka spalinowa będzie bardziej skomplikowana niż elektryczna. Dodatkowo kosiarka musi posiadać oznaczenie bezpieczeństwa, które jest symbolizowane literą B. Należy też zwrócić uwagę na koła kosiarki. Trzeba pamiętać, że im większe koła, tym łatwiejsze będzie manewrowanie i prowadzenie sprzętu, a wygoda w użytkowaniu jest bardzo ważna. W miarę możliwości, z tego samego powodu, kosiarka powinna być możliwie jak najlżejsza.

Nie można zapomnieć o tym, by wziąć pod uwagę to jak często będzie koszona trawa, w jaki sposób będzie to wykonywane oraz czy powierzchnia jest równa, czy też nie- tutaj trzeba przemyśleć dobór silnika. Zwrócić uwagę należy też na sposób umieszczenia noży, który jest ważny ze względu na wysokość koszenia oraz nierówności terenu. Można też zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy kosiarki spalinowe lub kosiarki elektryczne, czy wystarczą nam kosy spalinowe.

Kosiarka spalinowa - jej wady i zalety

Jeśli chodzi o spalinowe kosiarki do trawy, cieszą się one bardzo dużą popularnością, szczególnie ze względu na swoją funkcjonalność. Można wybrać model z napędem albo też model bez napędu. To wszystko zależy od indywidualnych upodobań tak jak obecność kosza i pojemność kosza. Im większa jest pojemność kosza, tym więcej trawy się w nim mieści i nie trzeba tak często wyrzucać starej darni- zaoszczędzi to nasz czas.

Zdecydowanymi zaletami kosiarek spalinowych jest to, że nie potrzebują one dostępu do prądu. Dodatkowo można je używać przy dużych powierzchniach (do 3000 m2), zwłaszcza że ich szerokość robocza jest dość duża. Można też zdecydować się na kosiarki, w których szerokość koszenia będzie mniejsza. Bez problemu radzą sobie z wilgotną lub mokrą trawą. Polecane są do ogrodów przydomowych lub też skwerów czy parków, gdzie jest duża ilość drzew i krzewów. Wtedy bez problemu, nie martwiąc się o zaplątanie kabla, możemy dojechać w dowolne miejsce na trawniku. 

Kosiarki spalinowe do trawy na wystawie w sklepie oraz cechy, jakimi powinna się wyróżniać kosiarka spalinowa
Którą kosiarkę spalinową wybrać? Najlepsza cena/jakość

Niestety jest to droższe rozwiązanie od elektrycznego sprzętu, ale posiada dużo więcej zalet. Nie opłaca się natomiast inwestować w kosiarki spalinowe, gdy ogród jest niewielki, dlatego, że dość droga jest ich eksploatacja. Bardzo ważne jest, by pamiętać o przeglądzie małym - co 25 godzin pracy urządzenia oraz przeglądzie dużym - co 100 godzin pracy urządzenia.

W trakcie przeglądu małego należy wymienić olej, wyczyścić świece zapłonowe oraz wykonać regulację szczeliny na elektrodach świecy. Oprócz tego należy wyczyścić filtr powietrza, naostrzyć i wyważyć noże, sprawdzić ogólny stan techniczny i naprawić ewentualne uszkodzenia.

Jeśli chodzi o przegląd duży, w trakcie jego przebiegu, wymieniamy olej i świece zapłonowe, regulujemy szczeliny na elektrodach świecy, oraz wymieniamy filtr powietrza. Oprócz tego trzeba naostrzyć i wyważyć noże- zalecane jest zlecenie tego specjalistom; oraz sprawdzić stan techniczny i wykonać ewentualne naprawy uszkodzonych części. Poza tymi przeglądami, na bieżąco należy sprawdzać, czy nie ma żadnych uszkodzeń, a w razie potrzeby naprawiamy lub wymieniamy uszkodzone części.

Kosiarka spalinowa wydaje dość duży hałas, dlatego nie jest zalecana w miejscach, gdzie musi być zachowana cisza. Dodatkową wadą jest produkowanie przez nią spalin. Coraz bardziej popularne stają się kosiarki do trawy, w których wmontowany jest katalizator i tłumiąca hałas obudowa. Jednak w tym przypadku należy liczyć się z jeszcze większymi kosztami za te ogrodowe kosiarki.

Najcześciej polecane kosiarki spalinowe

Zdecydowanie najczęściej pojawiają się tutaj nazwy producentów takich jak: Bosch, Husqvarna, NAC, Makita i Stiga. Te kosiarki do trawy, dostępne są w różnych sklepach, takich jak Obi, czy Castorama. Różnią się one między sobą przeważnie wizerunkiem i ceną. Najdroższe firmy to Stiga (tu model Stiga Combi 53 SQ-B oraz Stiga Collector 46B), Husqvarna (popularny LC 356V), oraz Bosch (model LC 347VI). Trochę tańsze rozwiązania to NAC (najczęściej kupowanym modelem jest NAC IS50-675-HS) oraz Makita (z popularnym modelem Makita Plm 4620).

Ceny jednak zależne są od konkretnego modelu kosiarki oraz czy jest ona z napędem, czy też bez napędu. Dużą rolę odgrywa tutaj kwestia producenta oraz jej wizualna forma. Im wyższa cena, tym lepsze i bardziej trwałe są materiały, użyte do jej produkcji. Na pewno też zastosowane są wtedy nowsze rozwiązania techniczne.

Przy zakupie kosiarek ogrodowych, należy brać pod uwagę wyżej wymienione punkty. Z pewnością ułatwi to trudny wybór i pomoże w doborze tej najlepszej. Należy jedynie pamiętać, że cena jest zależna od jakości wykonania kosiarki, dlatego nie powinien to być nasz jedyny punkt zaczepienia, poprzez który chcemy dokonać zakupu.

ikona podziel się Przekaż dalej