Do czego służy kultywator ogrodowy?

Kultywatory uprawowe umożliwiają wykonanie wielu prac ogrodowych:

 • głębokie spulchnienie gleby,
 • eliminację chwastów,
 • dokładne zmieszanie ziemi z nawozami,
 • pokruszenie wyschniętej i twardej gleby.

Najważniejszymi częściami roboczymi kultywatorów są specjalne zęby. Można podzielić je na sprężynowe, półsztywne i sztywne. Przymocowane są do ramy, która wyposażona jest w koła podporowe, przy pomocy których możliwa jest regulacja zagłębienia zębów w glebie. Najczęściej kultywator ogrodowy posiada 2-4 rzędy zębów. Ząb kultywatora zakończony jest tzw. radełkiem lub gęsiostopką. Jeśli maszyna wyposażona jest w 2 rzędy zębów, wówczas radełka mają boczne podcinacze, ewentualnie szerokie gęsiostopki. Ząb kultywatora zagłębi się w podłożu na głębokość około 15 cm. Kultywator ogrodowy 3-4 rzędowy, ma wąskie redliczki. Poruszy glebę na głębokości około 30 cm.

Kultywator pomoże spulchnić glebę i zniszczyć chwasty. Poruszona ziemia ulega rozluźnieniu, co zwiększy dostęp do substancji odżywczych uprawianym roślinom.  Jesienne prace pozwolą wydobyć na powierzchnię rozłogi perzu i innych chwastów, które zimą wymarzną. Konstrukcja nowoczesnych maszyn umożliwia ich użycie bez większego wysiłku, nawet osobom o słabszej kondycji fizycznej. W odróżnieniu od glebogryzarek, które także należą do urządzeń zębatych, części robocze kultywatora nie obracają się. Po zakończeniu pracy konieczne będzie wyrównanie powierzchni grządek. Cena urządzeń uprawowych może okazać się zbyt wysoka. Warto wówczas przyjrzeć się ofertom z tzw. drugiej ręki. Kultywator używany jest tańszy, a dostępny w dobrym stanie, spełni nasze oczekiwania. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem niezbędnych narzędzi ogrodniczych.

Kultywatory uprawowe – przydatne narzędzia w naszym ogrodzie

Kultywator ręczny w przydomowym ogrodzie

 • Kultywator ręczny z drewnianym trzonkiem – zaopatrzony jest w trzy zęby, dzięki którym w łatwy sposób można spulchnić podłoże oraz pozbyć się chwastów. Warto zaopatrzyć się w urządzeniu na dłuższym trzonku, co pozwoli wygodniej pracować. Zęby takiego kultywatora wykonane są ze stali węglowej, pokrytej proszkowym lakierem. Urządzenie nałożone jest na prosty trzonek, wykonany najczęściej z drewna jesionowego lub bukowego. Całkowita długość urządzenia wynosi około 131-142 cm. Możliwe jest również nasadzenie głowicy 5-zębnej, o szerokości roboczej 22 cm. Cena kultywatora kształtuje się od około 10 zł do 26 zł/szt.
 • Kultywator ręczny z aluminiowym trzonkiem – wyróżnia się niewielkim ciężarem. Regulowany trzonek, o długości do 160 cm, pokryty tworzywem i wyposażony w antypoślizgowy i miękki uchwyt, umożliwi efektywną pracę w ogrodzie. Głowica 3- zębnego urządzenia wykonana została z hartowanej stali. Narzędzie ułatwi spulchnienie i rozluźnienie gleby oraz odchwaszczenie grządek. Cena urządzenia to około 80-110 zł/ szt.
 • Kultywator ręczny z obrotową dźwignią – to mocne nowoczesne narzędzie, umożliwiające łatwe wkręcenie zębów kultywatora w ziemię, poprzez obrót dźwigni urządzenia o 60 stopni. Zaletą tego kultywatora jest zachowanie wygodnej pozycji, podczas wykonywania prac ogrodowych, dzięki zastosowaniu ergonomicznej budowy. Kultywator ogrodowy tego typu posiada spiralne zęby, z łatwością poruszające każdy rodzaj gleby. Wygodny jest także regulowany teleskopowy trzonek i rączka. Kultywator nadaje się także do trawy, która pozbawiona chwastów, szybko stanie się ozdobą ogrodu. Cena to około 130-200 zł/szt. Znacznie tańsze są narzędzia używane, równie dobrze spełniające swoje zadania. Sprawdź także ten artykuł o areatorze wertykulatorze do ogrodu.

Kultywator elektryczny i jego zastosowanie

Zanim nabędziemy odpowiednią maszynę, sprawdźmy jej specyfikację techniczną. Często wymiennie stosuje się nazwy maszyn – glebogryzarka i kultywator. Do mniejszych powierzchni ogrodowych wystarczy glebogryzarka, o obracających się ostrzach i mniejszej mocy. W większych ogrodach sprawdzi się kultywator ogrodowy. Na rynku maszyn rolniczych najmniejsze glebogryzarki nazywane są kultywatorami. Ich zęby, napędzane przez silnik elektryczny, zagłębiają się w glebę, spulchniając ją i wydobywając na powierzchnię chwasty.

Kultywator ogrodowy obsługiwany przez mężczyznę oraz polecane kultywatory uprawowe, na przykład elektryczne i ciągnikowe
Kultywator ogrodowy - rodzaje, zastosowanie, ceny, polecane modele

Moc kultywatora elektrycznego (glebogryzarki) zależy od wielkości powierzchni ogrodu: im większy ogród, tym mocniejsza i cięższa maszyna:

 • ogrody poniżej 500 m2 – kultywatory elektryczne o mocy od 200 W do 500 W,
 • powierzchnia gruntu od 500 m2 do 1000 m2 – kultywatory o mocy przekraczającej 500 W. do takich powierzchni używany bywa także kultywator spalinowy, o mocy 5kM,
 • ogrody o powierzchni powyżej 1000 m2 – kultywatory o największej mocy. Maszyny o mocy mniejszej sprawdzą się wówczas, gdy gleba jest dostatecznie miękka i mniej zwarta. Na glebach ciężkich i twardych sprawdzi się kultywator spalinowy.

Cena kultywatorów elektrycznych (glebogryzarek) o mocy 750 W – 1600 W wynosi około 300 zł do 500 zł. Używane urządzenia nabędziemy od około 240 zł.

Na rynku dostępne są również kultywatory kompatybilne z glebogryzarkami elektrycznymi. Cena za kultywator o pięciu sprężynowych nożach, które wzruszają ziemię na głębokości do 50 cm, wynosi około 430 zł. Przy pomocy tego kultywatora możemy głęboko wzruszyć podłoże, przeprowadzić odchwaszczanie oraz rozprowadzić nawozy.

Kultywator ogrodowy na działce oraz polecane kultywatory uprawowe, w tym kultuwator elektryczny, spalinowy i ciągnikowy
Kultywator ogrodowy - rodzaje, zastosowanie, ceny, polecane modele

Skuteczny kultywator spalinowy

Części robocze maszyny rolniczej nie obracają się. Sprężynowe lub półsztywne zęby, zakończone dwustronnymi zaostrzonymi redlicami lub gęsiostopkami, dogłębnie spulchniają ziemię bez jej odwracania, napowietrzają ją, pozostawiając na powierzchni grudki gleby. Stosowane są  na większych przestrzeniach ogrodowych, w sadach i w szkółkach. Przy zakupie kultywatorów należy upewnić się, czy sprzęt ma wymagane certyfikaty i atesty. Często urządzenie pełni kilka funkcji, takich jak areator, czy wertykulator.

Urządzenie stosowane jest do wiosennego spulchniania gleby. Umożliwia głębsze wymieszanie ziemi z nawozami mineralnymi lub kompostem. Dzięki mocnym zębom, ulega kruszeniu twarda skorupa ziemi. Maszyna sprawdzi się jako kultywator ścierniskowy na lżejszych glebach. Sprężynowe zęby wyciągną na powierzchnię ziemi rozłogi perzu. Kultywator, wyposażony w odpowiedni wałek, pozwoli na wyrównanie poruszonej gleby, lepsze jej rozkruszenie lub wyrównanie.

Cena kultywatorów spalinowych to około 1500 zł/szt. za urządzenie 7-pazurowe, o szerokości roboczej 120 cm. Za wałek do kultywatora zapłacimy około 500 zł/szt. Kultywator ścierniskowy kosztuje powyżej 5000 zł. Kultywator używany dostępny jest od około 1600 zł/szt.

Maszyny do niewielkich gospodarstw rolnych – kultywator ciągnikowy

Kultywator ciągnikowy to profesjonalna maszyna uprawowa. Wyposażony jest w zęby sprężynowe oraz wałek strunowy, jedno lub dwurzędowy. Jest zwrotny i wytrzymały. Dodatkowym wyposażeniem mogą stać się, np. koła pomocnicze, radło, wertykulator, glebogryzarka, kosiarka do trawy, itp.  Kultywator zawieszany charakteryzuje się określonymi wymiarami, dopasowanymi do wymogów ciągnika - szerokością roboczą oraz odpowiednią ramą. Efektywne działanie wymaga zastosowania mocy ciągnika od 18 KM do 22 KM.

Na rynku wtórnym dostępne są używane kultywatory ciągnikowe, w dobrym stanie i po opłacalnych kosztach:

 • cena za używane kultywatory o 15 zębach, garażowane - wynosi około 300-500 zł.
 • Za używane urządzenie 15-zębowe, o szerokości roboczej 2,5 m, wraz z częściami zapasowymi, zapłacimy około 900 zł.
 • Używane kultywatory, o szerokości roboczej 2,7 m kosztują około 1100 zł.

Zawieszany kultywator ciągnikowy przeznaczony jest do głębokiego spulchniania gleby, kruszenia twardej powierzchni oraz jej zmieszania. Pomocny jest także przy zwalczaniu chwastów rozłogowych i przy pracy na ścierniskach. Zastosowanie kultywatora ułatwia pracę i wspomaga uprawę roślin. Glebogryzarka spalinowa czy też glebogryzarka elektryczna to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny