Nożyce do trawy i krzewów w ogrodzie

Rodzaje nożyc ogrodowych

Nożyce ogrodowe dzielą się głównie na cztery rodzaje:

  1. Ręczne – narzędzia ręczne nadają się do niewielkich żywopłotów. Sekator do żywopłotu tego typu może nie pozwala na bardzo dokładne i równe cięcie, jednak wystarczy w zupełności do przycinania pojedynczych gałęzi. Na dodatek, nożyce do żywopłotu ręczne wyróżnia stosunkowo niska cena w porównaniu do innych. Można wyróżnić wśród nich dźwigniowe oraz z przekładnią.
  2. Elektryczne – idealne do średniej wielkości działek. Nożyce elektryczne wymagają odpowiednio długiego okablowania bądź przedłużacza. Zaletą tych urządzeń jest niewielki hałas, a także niewytwarzanie spalin. Możesz również pracować nimi na wysięgniku. Dodatkowo nożyce elektryczne na pewno są o wiele tańsze niż chociażby spalinowe – choć w tym przypadku zazwyczaj i tak ostatecznie decyduje… logo firmy.
  3. Akumulatorowe – są mobilne, ponieważ nie ogranicza ich żaden kabel. Wadą jest działanie zaledwie godzinę, a więc nożyce akumulatorowe warto używać na małych powierzchniach, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego. Działają również na wysięgniku.
  4. Spalinowe – nożyce spalinowe do żywopłotu skierowane są głównie do profesjonalistów, którzy często przycinają żywopłot otaczający sporej wielkości działkę bądź np. w parku. Spalinowa przycinarka do żywopłotu posiada dużą moc silnika i dzięki temu zapewnia ogromną wydajność pracy. Co ciekawe, takie podkaszarki do żywopłotu mogą również pracować na… wilgotnej powierzchni! Sprawdź także ten artykuł z zestawieniem 10 najpotrzebniejszych narzędzi w ogrodzie.

Nożyce do żywopłotu – o czym pamiętać?

Jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać niezależnie od tego, czy są to elektryczne nożyce, ręczne pilarki czy nożyce spalinowe do żywopłotu. Szukając idealnego urządzenia musisz kierować się głównie:

  • długością ostrza – parametr ten ustawia bowiem tempo pracy. Nożyce akumulatorowe bądź narzędzia ręczne posiadają zazwyczaj ostrza ok. 12-18cm. Będą więc świetne do mniejszych krzewów, jednak większe rośliny będą wymagały bardziej precyzyjnego cięcia – czyli tu warto zdecydować się na nożyce spalinowe, gdzie ostrze ma zazwyczaj powyżej 50cm. Tylko takie ostrze pozwoli obciąć spory kawałek żywopłotu dosłownie… jednym ruchem.
  • wymiennością ostrza – zazwyczaj można to robić w piłach akumulatorowych.  Ich uniwersalność zwiększa prosta wymiana końcówek bez użycia jakichkolwiek narzędzi! Nożyce akumulatorowe w zestawie posiadają zazwyczaj dwie końcówki, tj. do trawy i krzewów. Zatem takich najlepiej szukać!
  • bezpieczeństwem – narzędzia ręczne wymagają od nas skupienia. Z kolei automatyczne pilarki oferują całą masę zabezpieczeń przed nieszczęśliwymi wypadkami! Są to chociażby hamulec czy gumowa końcówka na ostrzu, która ma zamortyzować kontakt z metalem bądź betonem (gdy nożyce wypadną nam z rąk). Warto zwrócić uwagę na to, czy otrze posiada osłonę – najlepiej jest bowiem założyć takową po ukończonej pracy. Zabezpiecza to końcówkę tnącą przed uszkodzeniem oraz zapewnia 100% bezpieczeństwa.

Ręczne nożyce ogrodowe – popularne modele

Nożyce do żywopłotu Verve

Te nożyce do trawy i żywopłotów są niezbędne, jeżeli posiadasz ogród bądź działkę i zamierzasz samodzielnie pielęgnować rośliny. Silne ostrza nożyc pozwolą łatwo zapanować nad rozrastającym się żywopłotem bądź mniejszym drzewem. Obcinarki ręczne posiadają wydłużone uchwyty na wysięgniku, a więc możesz z nimi dotrzeć do wyżej rosnących żywopłotów lub niskich gałęzi na drzewie. Narzędzia ręczne umożliwiają także formowanie wybranej rośliny w wybrany kształt, nadając ogrodowi nietuzinkowy wyraz. Sekator do żywopłotu wykonano z mocnego i trwałego materiału, jednak używanie go nie sprawia trudności.

Cena urządzenia Verve to ok. 50 zł i znajdziesz je z łatwością w Castoramie.

Ręczne nożyce do żywopłotu podczas przycinania oraz polecane elektryczne nożyce i spalinowe nożyce do żywopłotu wraz z cenami
Nożyce do żywopłotu – rodzaje, ceny, polecane produkty

Nożyce do żywopłotu Fiskars Powergear HS72

Te nożyce do żywopłotu zdecydowanie przydadzą się w ogrodzie! Wykonano je z bardzo nowoczesnego i wytrzymałego tworzywa, przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii Powergear – zwiększa ona siłę cięcia podczas użytkowania nożyc. Produkt jest niezwykle skuteczny i banalny w obsłudze – co ważne, podczas pracy tymi nożycami nie czuje się zmęczenia! Ta przycinarka do żywopłotu posiada odbojniki, zapewniające bezpieczeństwo w trakcie pracy – neutralizują one uderzenia, a także zapobiegają „przyszczypnięciom” skóry na rękach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych krzewach na żywopłot?

Cena nożyc to ok. 150 zł, również znajdziesz je w Castoramie.

Nożyce elektryczne – najlepsze marki

Elektryczne nożyce NAC HE60-CH

Wyjątkowa piła do żywopłotu posiada bezawaryjny silnik o mocy aż 600W oraz ostrza tnące o długości 51 cm – to prawdziwa kosa do żywopłotu! Ostrza umożliwiają proste przycinanie żywopłotów, ale i krzewów. Te nożyce do żywopłotu zostały wyposażone w dodatkowy uchwyt, który ułatwia prowadzenie ich i osłania ręce – a to na pewno gwarantuje bezpieczeństwo. Elektryczne nożyce posiadają zwartą i lekką konstrukcję, co wpływa na komfort przycinania roślin. Same nożyce wykonano z precyzyjnie naostrzonej oraz wytrzymałej stali.

Cena urządzenia to między 150-200 zł a nożyce elektryczne tej marki.

Elektryczne nożyce Bosch AHS 55-26

Prezentowane nożyce elektryczne są bardzo poręczne, ponieważ posiadają nową i lekką konstrukcję – dzięki temu praca z nimi jest mniej wymagająca i prostsza do wykonania. Elektryczne podkaszarki do żywopłotu Bosch umożliwiają łatwe manewrowanie za pomocą ergonomicznych i miękkich rękojeści, a także przezroczystej osłonie dłoni – co ważne, zapewnia ona bezpieczną oraz wygodną postawę. Elektryczny sekator do żywopłotu posiada również nową listwę i funkcję… piłowania! Sprzęgło ślizgowe ma bardzo wysoki moment obrotowy (50 Nm), zapewniając imponującą wręcz precyzję cięcia. Ciekawostką jest fakt, że te elektryczne nożyce naprawdę niewiele ważą! Są one bowiem ponad 10% lżejsze od innych modeli elektrycznych, umożliwiając jednocześnie cięcie żywopłotów bez nadwyrężania ramion! Te nożyce elektryczne to wybór wart rozważenia.

Cena nożyc Bosch to ok. 650 zł.

Akumulatorowa przycinarka do żywopłotu – jaką wybrać?

Nożyce akumulatorowe Black&Decker GSL700

Są to wyjątkowe, akumulatorowe nożyce ogrodowe do trawy oraz żywopłotu. Ta swego rodzaju piła do żywopłotu bez większego wysiłku przetnie niewielkie krzaki bądź nawet krawędzie trawników. Urządzenie jest zasilane akumulatorem litowo-jonowym z napięciem 7V, a także szybko można je naładować. Kosa do żywopłotu posiada wbudowany system szybkiej oraz prostej wymiany ostrzy – tzn. z przycinania żywopłotu na trawę. Co ciekawe, nożyce mają także dwufunkcyjną stację dokującą ze schowkiem na… drugie ostrze! A to z całą pewnością zapewnia wygodne użytkowanie urządzenia. Te akumulatorowe nożyce to wybór wart rozważenia.

Cena nożyc to ok. 250zł.

Nożyce akumulatorowe Ryobi One + OHT1850

Te wyjątkowe urządzenie do obcinania żywopłotu wyróżnia się głowicą tnącą, która odchylana jest pod kątem 135 stopni! Bardzo niewiele nożyc jest tak wygodnych do pracy, jak prezentowany model. Podkaszarki do żywopłotu Ryobi One charakteryzują się wydłużonym trzonkiem, obracanym uchwytem z tyłu i wspomnianą wcześniej głowicą. Ergonomia pracy z narzędziem jest wyjątkowa, a zasięg nożyc (nawet gdy nie są na wysięgniku) o 40% większy niż tradycyjnie skonstruowane nożyce do cięcia w ogrodzie. Co ciekawe, tylny uchwyt jest ogumowany, a więc zabezpieczony przed drganiami. W zestawie znajdziesz także osłonę na prowadnicę. Niestety, ale akumulator oraz ładowarkę musisz kupić osobno.

Cena za te akumulatorowe nożyce to ok. 400 zł i z łatwością znajdziesz je w sieci marketów budowlanych Jula.

Spalinowe nożyce do żywopłotu podczas przycinania przez mężczyznę w ogrodzie oraz polecane elektryczne nożyce i spalinowe nożyce do żywopłotu
Nożyce do żywopłotu – rodzaje, ceny, polecane produkty

Nożyce spalinowe – popularne modele

Nożyce spalinowe do żywopłotu STIGA SHP 60 252961002/14

Jest to dość popularna piła do żywopłotu, idealnie radząca sobie z gałęziami o grubości do 28mm. Posiada z tyłu obrotowy uchwyt, co znacznie ułatwia przycinanie żywopłotu z boku. Kosa do obcinania żywopłotu jest hartowanym, szlifowanym nożem. Wyjątkowe nożyce do trawy są lekkie, ciche i bardzo mocne w stosunku do swojej wielkości – są również ergonomiczne. Nożyce ogrodowe pozwolą na wyrzeźbienie żywopłotu z… marzeń!

Cena urządzenia to ok. 730 zł.

Nożyce spalinowe do żywopłotu Kraft&Dele 800W – HB72

Są to nożyce do obcinania żywopłotu, będące bezpieczne, precyzyjne i wygodne w użyciu. Dzięki nim wykonasz pracę szybko, dokładnie i z wielką wydajnością. W urządzeniu zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne, dające najwyższą gwarancję jakości wykonania oraz skuteczności cięcia. Profesjonalne nożyce spalinowe do żywopłotu posiadają obustronną listwę tnącą, idealną do cięć pionowych oraz poziomych. Doskonale wypielęgnujesz za ich pomocą także wszelakie krzewy. Metoda uruchamiania w urządzeniu to rozrusznik.

Cena nożyc spalinowych marki Kratf&Dele to ok. 630 zł.

Jak kupić dobre nożyce do żywopłotu i do trawy?

Nie warto jest wydawać pieniędzy na każdy jeden z zaprezentowanych czterech rodzajów nożyc ogrodowych. Wystarczą dwa różne typy i będzie to chyba najbardziej rozsądne rozwiązanie. Świetne połączenie to sekator ręczny oraz elektryczne nożyce do ogrodu. Narzędzia ręczne przydadzą się bowiem w każdych warunkach, pozwalając na precyzyjne i dokładne cięcie np. konkretnej gałązki. W dodatku (nie oszukujmy się) jest najtańszą opcją. Elektryczna kosa do żywopłotu może być zastąpiona również akumulatorową (jeśli masz mały ogród) bądź sieciową (w przypadku dużej powierzchni). Urządzenia nie są aż tak bardzo drogie, a na pewno zagwarantują wygodę oraz świetne tempo cięcia. Dodatkowo, są trwałe i niewielkie gabarytem.

Nożyce spalinowe do żywopłotu dedykowane są z kolei głównie profesjonalistom. Z nimi należy bardzo dobrze się obchodzić i mieć wyćwiczoną technikę operowania takimi urządzeniami – w dodatku, nie należą one do najlżejszych ani do… najtańszych. Owszem, można znaleźć tanią „spalinówkę”, jednak może się to mocno odbić na jej jakości. Za połowę ceny dobrych nożyc spalinowych kupimy nożyce ogrodowe zasilane sieciowo z podobną długością ostrza oraz równie dobrze wykonaną. Cóż, ostateczną decyzję musisz jednak podjąć sam!

ikona podziel się Przekaż dalej