Jak wybrać dobry odkurzacz do kominka, pieca i grillastrong>

Niestety zwykła szufelka, często nie zdaje egzaminu i sprawia, że popiół mimo ogromnych starań rozprzestrzenia się wokoło, dlatego też coraz częściej w domach pojawiają się odkurzacze eliminujące ten przykry problem. Przy okazji dają wytchnienie domownikom i pomagają utrzymać dom w czystości, co jest szczególnie ważne przy osobach chorujących na astmę lub mającą alergię na kurz. W takim przypadku mały kominek staje się dużym problemem i często można spotkać osoby, które na forum dla alergików podają gotowe rozwiązania, które pomagają zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Posiadacze pieców i kominków coraz częściej stawiają na zakup odkurzacza do popiołu. Jest on niezwykle przydatny w utrzymaniu czystości domów urządzonych w stylu glamour, gdzie przeważają jasne i wystawne wnętrza. Utrzymanie w czystości takich miejsc wymaga sporego wkładu pracy i energii, dlatego każde ułatwienie w postaci sprzętu, który wyeliminuje niepotrzebne pylenie podczas czyszczenia kominka. Bardzo często można spotkać polecane modele na forum dla mam, które w trosce o swoje pociechy, starają się wybierać takie rozwiązania, które zapewnią eliminację pylenia podczas wybierania popiołu do minimum.

Taki odkurzacz przydać się może również do czyszczenia pieca, a w lecie domowego grilla. Podczas użytkowania takiego odkurzacza, należy pamiętać o tym, że popiół powinien być zimny, pod żadnym pozorem nie można odkurzać rozgrzanego popiołu, który może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, a nawet do pożaru.

Wybierając model odkurzacza, należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry. Niektóre modele zasysają piasek, szkło, a nawet popiół o temperaturze do 60 stopni, jednak podczas zakupu należy dokładnie zwrócić na to uwagę, bo nie wszystkie odkurzacze są tak wielofunkcyjne i wytrzymałe. Wiele z nich można wykorzystywać również do prac budowlanych przy odkurzaniu pyłu, małych pozostałości zapraw murarskich.

Zakup takiego urządzenia to dobry wybór dla przedsiębiorców, ale również dla osób prywatnych, które często majsterkują lub planują remont we własnym domu i chcą zachować porządek i myślą o wyeliminowaniu kurzu do minimum. W takim wypadku wybór przemysłowego odkurzacza, z ewentualną funkcją zasysania popiołu w temperaturze do 60 stopni, zaspokoi wszystkie potrzeby domowników. Oczywiście w parze z szeroko pojętą wielofunkcyjnością idzie cena, która rośnie wprost proporcjonalnie, do jakości wykonanego sprzętu i tego, co oferuje jego producent.

Popularni producenci odkurzaczy do kominków

Najpopularniejszymi producentami odkurzaczy kominkowych są firmy Karcher, Black&Decker, Adler, Trevi, Kaminer i wiele innych, które prześcigają się w próbach zaspokojenia potrzeb wymagających klientów.

Opinie klientów tych marek są zazwyczaj bardzo pozytywne z uwagi na sposób wykonania i możliwości, które oferują. Wiele osób ceni sobie możliwość zasysania popiołu w wyższej temperaturze, co umożliwia szybsze opróżnianie kominka lub pieca i ponowne jego rozpalenie, bez konieczności przekładania rozgrzanego popiołu do metalowego wiadra.

Oczywiście takie przesypywanie popiołu grozić może poparzeniem lub rozprzestrzenieniem się żaru na łatwopalne elementy znajdujące się koło kominka, dlatego też zawsze należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej użyć do tego odpowiednich narzędzi, które są do tego celu przystosowane. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na ogród zimowy z kominkiem.

Odkurzacz do popiołu, profesjonalny odkurzacz do kominka, firmy odkurzaczy do czyszczenia kominka, czym czyścić kominek
Najczęściej polecani producenci odkurzaczy do kominka, przegląd odkurzaczy do kominka i ich ceny oraz opinie

Ranking odkurzaczy najchętniej kupowanych i polecanych na forum i grupach na Facebooku:

  1. Odkurzacz przemysłowy firmy Kaminer ODK005-20L, który jest urządzeniem bezworkowym. Jego ogromnym atutem jest 20 litrowy, łatwy w opróżnianiu zbiornik na pył. Może być używany jako odkurzacz do kominka, pieca czy grilla, ale również jako odkurzacz budowlany. Wyposażony jest w filtr HEPA i ma bardzo przystępną cenę, która niewątpliwie wpływa na jego pozytywne opinie wśród osób prywatnych. Można go kupić już za około 130 zł.
  2. Na drugim miejscu znalazł się bardzo dobry odkurzacz do kominka Black & Decker, który jest droższy jednak oprócz filtra HEPA i większej pojemności pojemnika na pył, która wynosi 18 litrów i umożliwia zasysania popiołu o temperaturze około 50 stopni. Jego cena waha się w granicach 150-180 zł i, mimo że jest wyższa niż produkt Kaminer, to nadal jest bardzo konkurencyjna, a odkurzacz warty jest uwagi.
  3. Kolejnym godnym polecenia odkurzaczem jest AD 4 Premium firmy Karcher. Jest on o wiele droższy niż jego poprzednicy, ale może być wykorzystywany również jako odkurzacz do płaskich domowych powierzchni, a jego kółka ułatwiają przemieszczanie sprzętu. Posiada 17 litrowy zbiornik niezwykle łatwy w opróżnianiu. Posiada wzmocniony system filtrujący i system oczyszczania filtra ReBost. Jego cena to około 450 zł.
  4. Odkurzacz do Popiołu Camry CR7030 to godny uwagi sprzęt oferujący możliwość odkurzania popiołu o temperaturze do 50 stopni. Posiada również 25 litrowy, żaroodporny zbiornik na zasysany pył, co umożliwi jego rzadsze opróżnianie. Jego cena plasuje się pośrodku i wynosi około 230 zł.

Co wybrać? Odkurzacz przemysłowy czy niewielki odkurzacz kominkowy?

W zależności od potrzeb i miejsca, w którym odkurzacz ma być używany, warto zastanowić się nad funkcjami, jakie powinien posiadać, żeby spełnił oczekiwania. Dla mało wymagających kupujących, wystarczający może okazać się mały odkurzacz kominkowy do popiołu, który używany będzie tylko do czyszczenia kominka. Jednak jeśli jego zastosowanie ma być częstsze i zdecydowanie większe niż sporadyczne opróżnianie kominka, mały odkurzacz stanie się utrapieniem. Wówczas lepszym wyborem będzie zakup większego odkurzacza przemysłowego, który wydłuża jego czas użytkowania, bez konieczności codziennego opróżniania zbiornika.

Dobrze jest też rozważyć, czy potrzebny jest sprzęt, który zagwarantuje możliwość ssania popiołu o wyższej temperaturze. Jeśli odkurzacz kominkowy ma być używany sporadycznie, taka funkcja będzie zupełnie niepotrzebna i podniesie jedynie cenę odkurzacza.

Jeśli jednak odkurzacz przemysłowy ma być wykorzystywany w domu i w halach produkcyjnych, w których efektem ubocznym jest powstawanie pyłu i trocin, lub na budowach gdzie do usunięcia jest gruz, lub pozostałości po zaprawie, to lepszym wyborem będzie zakup droższego i bardziej specjalistycznego odkurzacza, który zagwarantuje jego długie użytkowanie. Niektóre z odkurzaczy przesyłowych oferują również opróżnianie wody.

Żeby zakupić taki model, należy sprawdzić, czy pompka do wody jest oferowana w zestawie. Jednym z producentów popularnych wśród właścicieli firm przemysłowych jest EVAC, a więcej modeli przeznaczonych do użytku przemysłowego warto sprawdzić, przeglądając najnowszy ranking odkurzaczy przemysłowych.

ikona podziel się Przekaż dalej