Odśnieżarka spalinowa – rodzaje i producenci

Odśnieżarka spalinowa – zasada działania

Odśnieżarka spalinowa to urządzenie zasilane paliwem. Tego rodzaju sprzęt ma najwyższą moc roboczą, o wiele większą niż urządzenia z napędem elektrycznym. W tej kategorii produktów mieści się zarówno odśnieżarka ręczna – niewielka, mała i wygodniejsza, podobna do zamiatarki do liści, jak i znacznie większe sprzęty. Ich wielkość powinna być podyktowana wielkością podwórka. Odśnieżarka spalinowa może być wyposażona w skrzynię biegów, można także ustawiać w niej bieg wsteczny co może być bardzo przydatne w czasie odśnieżania.

Odśnieżarka spalinowa jest jednak ciężka i nieporęczna. To zdecydowanie jej największa wada. Nie bez znaczenia jest także fakt, że jest mało zwrotna i dość droga. Wiele osób jednak decyduje się na zakup takiego rodzaju sprzętu, ponieważ odległość wyrzutu jest większa, tak samo jak moc pracy.

Odśnieżarka spalinowa i jej rodzaje

Odśnieżarki spalinowe można podzielić na kilka podkategorii. Wyróżnia się odśnieżarkę jednostopniową, która wyrzuca śnieg dzięki obracającemu się wirnikowi wokół własnej osi. Tego rodzaju odśnieżarka nadaje się do śniegu o wysokości 20-30 cm. Odśnieżarka wirnikowa dwustopniowa jest wyposażona w dwa wirniki – jeden odrzuca śnieg, a drugi go rozdrabnia. To najpopularniejsze rozwiązanie, które można stosować na głębokości 50 cm.

Odśnieżarka trzystopniowa natomiast, jak się łatwo domyślić, jest wyposażona w trzy wirniki, z których dwa pierwsze wyrzucają i rozdrabniają śnieg. Trzeci wirnik dodatkowo go szatkuje i odrzuca daleko. Odśnieżarka spalinowa trzystopniowa świetnie radzi sobie nawet z największymi zaspami. Sprawdź także ten artykuł o 10 potrzebnych narzędziach ogrodniczych.

Odśnieżarki spalinowe – opinie o producentach

Jeśli zdecydujesz się na zakup odśnieżarki spalinowej, masz naprawdę bardzo szeroki wybór. Takie produkty oferuje bardzo wiele popularnych producentów. Bardzo dobre opinie zbiera odśnieżarka marki Honda. Odśnieżarka spalinowa tej marki jest przeznaczona do zastosowań domowych, odśnieżania podjazdów i niewielkich powierzchni. Honda ma w swojej ofercie także nieco większe odśnieżarki.

Warto zainteresować się także odśnieżarkami marki Stiga. Marka ma w swojej ofercie odśnieżarki w różnych rozmiarach i o różnej mocy działania. Są dobre, trwałe i dobrze się sprawdzają, zarówno odśnieżarka wirnikowa, jak i odśnieżarka ręczna.

Ciekawą ofertę prezentuje także NAC. Znajdziesz w niej odśnieżarki spalinowe, ale godna zainteresowania jest także odśnieżarka szczotkowa. To urządzenie z napędem, wykorzystujące benzynę. Jest bardzo uniwersalne – nadaje się zarówno do zamiatania śniegu, jak i na przykład liści czy skoszonej trawy. Odśnieżarka spalinowa to wybór wart rozważenia.

Odśnieżarka spalinowa w czasie odśnieżania oraz jej zakup, porady, rodzaje, najlepsi producenci odśnieżarek
Odśnieżarka do domu - rodzaje, opinie, polecani producenci i modele

Odśnieżarka elektryczna – rodzaje i producenci

Odśnieżarka elektryczna – wady i zalety

Odśnieżarka elektryczna, czyli z napędem na prąd to także bardzo dobre rozwiązanie. Może nie jest tak mocna, jak sprzęty spalinowe, ale także dobrze się sprawdza w różnych sytuacjach. Odśnieżarka elektryczna to urządzenie typowo do domu. Radzi sobie ze śniegiem na różnych wysokościach, ale raczej z tym „łatwiejszym” do usunięcia – lekkim, niezamarzniętym. Grubsze warstwy lodu na wierzchu mogą być dla niej dużym problemem. Na dodatek najczęściej jest dość wąska (jak kosiarka do trawy), więc na dużych powierzchniach odśnieżanie może być naprawdę czasochłonne.

Odśnieżarka elektryczna ma jednak dużo zalet. Jest zwrotna, lekka, nie zajmuje zbyt wiele miejsca w garażu. Na dodatek koszt eksploatacji jest o wiele mniejszy niż odśnieżarki spalinowej. Odległość wyrzutu jest stosunkowo niewielka, dlatego taka odśnieżarka dobrze sprawdza się na małych działkach – nie ma ryzyka, że zasypiesz sąsiadom ogród. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyposażeniu ogrodu.

Odśnieżarka elektryczna – rodzaje

W zasadzie można wyróżnić dwa rodzaje odśnieżarek z napędem na prąd. Odśnieżarka elektryczna zasilana przewodem lub zasilana energią z akumulatorów.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Odśnieżarka elektryczna z kablem jest mniej wygodna – zawsze kabel może gdzieś podejść, trzeba go odpowiednio trzymać. Także ma ograniczony zasięg i może się okazać, że nie będziesz w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków. Z drugiej strony odśnieżarka elektryczna na akumulatory jest wygodniejsza, ale trzeba pamiętać o ładowaniu. Może się także zdarzyć, że po prostu braknie energii, by dokończyć odśnieżanie.

Odśnieżarka elektryczna - opinie o producentach

Odśnieżarka elektryczna często są proponowane przez marki, które oferują także zamiatarki i kosiarki. Warto się nimi zainteresować, bo często zdobywają naprawdę dobre opinie. Jednym z najlepszych przykładów jest Husqvarna. Ich odśnieżarka elektryczna jest dość duża, została wyposażona w specjalne, większe kółka z głębokim bieżnikiem. Dzięki temu nie zapada się w śniegu, jest więc wygodniejsza. Husqvarna wprowadziła także system, który pozwala na działanie odśnieżarki mimo niskich temperatur. Opinie użytkowników na jej temat są bardzo pozytywne.

Jakie jeszcze odśnieżarki elektryczne warto wziąć pod uwagę? Dobrym rozwiązaniem są także odśnieżarki NAC. Marka ma do wyboru kilka modeli o różnej wielkości. Różnią się między sobą szerokością odśnieżania. Odśnieżarki z napędem elektrycznym NAC są bardzo dobrej jakości i stają się coraz bardziej popularne. Tak samo zresztą jak odśnieżarka elektryczna Stiga. Marka proponuje kilka różnych modeli, więc z jej szerokiej oferty wybierzesz najlepsze rozwiązanie do swojego ogrodu. Do małych gospodarstw świetnie sprawdza się odśnieżarka ręczna do śniegu. Jest lekka, łatwo nią operować, idealna, by odśnieżać ścieżkę między drzwiami a furtką. Odśnieżarki elektryczne to wybór wart rozważenia.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu odśnieżarki?

Odśnieżarka – najważniejsze kryteria wyboru

Pierwszym krokiem od wybrania odpowiedniej odśnieżarki jest decyzja, czy wybierasz opcję z napędem elektrycznym, czy spalinową. I w jednym, i w drugim przypadku wybór jest bardzo szeroki, ale może ci w nim pomóc przyjęcie kilku podstawowych kryteriów. Po pierwsze zwróć uwagę na moc urządzenia – a w przypadku spalinowej, na pojemność silnika. Ponadto warto sprawdzić, jaki jest rodzaj napędu i do śniegu o jakiej wysokości nadaje się sprzęt.

Odśnieżarki samobieżne, odśnieżarka ręczna czy do pchania? Sprawdź także, jaką szerokość pracy ma wybrany przez ciebie model. Im mniejszy rozstaw kół, tym więcej czasu zajmie ci odśnieżenie podwórka, im większy – tym mniej komfortowo.

Kolejnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na wybór odśnieżarki, są oczywiście ceny. Koszt może być naprawdę bardzo różny, od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Ceny są oczywiście ważne, ale nie można kierować się wyłącznie nimi. Być może znajdziesz model, do którego warto dopłacić, ponieważ będzie sprawdzał się o wiele lepiej. Sprawdź także opinie o producencie w sieci.

Odśnieżarka spalinowa oraz inne rodzaje odśnieżarek do domowego użytku podczas odśnieżania oraz porady dotyczące wyboru
Odśnieżarka do domu - rodzaje, opinie, polecani producenci i modele

Dobierz odpowiedni model

Odśnieżarka powinna spełniać najważniejsze kryteria wyboru, ale warto sprawdzić, czy modele są wyposażone w dodatkowe funkcje, które sprawiają, że ich stosowanie jest wygodniejsze. Jedną z najprostszych, ale jakże koniecznych, jest regulowanie wysokości uchwytu, które sprawia, że samo prowadzenie odśnieżarki będzie wygodniejsze.

Warto sprawdzić, czy jest możliwość ustawienia wysokości komina i jego kąta. Dzięki temu będziesz mógł sprawić, by odrzucany śnieg był kierowany w odpowiednią stronę. Odśnieżarka elektryczna często ma podgrzewane manetki. Ważnym dodatkowym plusem jest reflektor. Zimą słońce dość wcześnie zachodzi i czasami trzeba odśnieżać późnym wieczorem. Odśnieżarka powinna mieć także opony z wysokim, głęboko żłobionym bieżnikiem. Dzięki temu nie będzie się zapadała w śniegu.

Odśnieżarka – zakup i ceny

Odśnieżarka – gdzie kupić?

Odśnieżarkę możesz kupić w bardzo wielu miejscach. Najbardziej popularne są markety typu dom i ogród, jak OBI czy Castorama. Tam masz szerszy wybór odśnieżarek i możesz je zobaczyć, sprawdzić wszystkie parametry. Dobrym rozwiązaniem są także małe składy budowalne, chociaż one rzadko prowadzą sprzedaż odśnieżarek, a jeśli już, na stanie są dwa lub trzy modele. Warto jednak je odwiedzić, ponieważ ceny potrafią być niższe.

Odśnieżarka może być kupiona także przez Internet. Trudnią się tym sklepy online, chociaż tutaj do ceny należy doliczyć koszt dostawy, który może być niemały ze względu na wielkość sprzętu. Odśnieżarki oferują także bezpośrednio producenci. Dzięki temu będziesz mieć z nimi bezpośredni kontakt w razie napraw objętych gwarancją.

Odśnieżarki używane i nowe - ceny

Niestety, odśnieżarka to dość duża inwestycja. Chociaż opinie o takim rozwiązaniu są bardzo dobre, na sprzęt tego rodzaju, nawet mały należy wydać dość dużą kwotę. Wszystko zależy od typu odśnieżarki. Najmniejsze odśnieżarki spalinowe kosztują około 1500 zł, podczas gdy ceny większych wahają się w okolicach nawet 4 tysięcy. Odśnieżarki elektryczne są nieco tańsze – cena małej odśnieżarki Stiga w sklepach takich jak Obi czy Castorama to 1000 złotych. Ceny większych modeli są znacznie wyższe. Mała odśnieżarka ręczna potrafi kosztować nawet 200-300 zł, a uniwersalna odśnieżarka szczotkowa około 500 zł. Więcej przyjdzie ci także zapłacić za znaną markę, która zbiera dobre opinie, jak na przykład za odśnieżarki Honda. Odśnieżarki samobieżne są oczywiście najdroższe, średnio kosztują około 3 tysięcy złotych.

Ceny wynikają z bardzo wielu czynników. Znaczenie ma moc, rodzaj napędu, rodzaj akumulatora, a także dodatkowe udogodnienia i funkcjonalności. Jeśli będziesz używać odśnieżarki tylko raz czy dwa razy w roku, taki wydatek jest naprawdę dość duży. Dlatego pojawiają się opinie, że lepiej zainwestować w odśnieżarki używane. Często są w naprawdę dobrym stanie, a ponieważ szybko tracą na wartości, kilkuletni sprzęt możesz kupić za kilkaset złotych. Odśnieżarki używane mogą mieć nieco stępione wirniki rozdrabniające do śniegu, ale nie jest to zbyt dużym problemem. Oszczędność jest naprawdę bardzo duża. Na różnych portalach aukcyjnych i stronach sprzedażowych możesz znaleźć odśnieżarki używane bardzo dobrej jakości, których cena jest bardzo atrakcyjna.

ikona podziel się Przekaż dalej