Piły spalinowe w ogrodzie

Piła spalinowa – na co zwrócić uwagę?

Wybór piły do drzewa wiąże się ze… sporym wydatkiem. Należy więc wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru tej idealnej.

  1. Waga – niewielka piła mechaniczna waży maksymalnie 4 kilogramy, z kolei bardziej zaawansowana technicznie nawet ponad… 10 kg! Warto więc na samym początku ustalić oczekiwania i potrzeby, żeby niepotrzebnie nie „pchać się” w te bardzo ciężkie – w szczególności, kiedy piła spalinowa ma służyć wyłącznie do prac przydomowych.
  2. Moc silnika – podawana jest w koniach mechanicznych bądź w kilowatach. Moc silnika trzeba dobierać pod główne zastosowania piły do drzewa. Jeżeli np. chcesz tylko przycinać gałęzie czy drzewka, wystarczy moc do 2,5KM. Z kolei cięcie drewna na opał wymaga już większej siły – 2,5KM będzie zatem rozsądnym minimum. Większe wycinanie wiąże się z większą mocą piły spalinowej, a więc nawet 9 koni mechanicznych i więcej!
  3. Poziom hałasu – pamiętaj o tym, że pilarki motorowe osiągają naprawdę wysoką ilość decybeli, bo nawet do… 120! Warto więc zaopatrzyć się przed pracą z tym urządzeniem w odzież roboczą i ochronne słuchawki.
  4. Długość prowadnicy – im dłuższa jest prowadnica, tym bardziej komfortowo można wykonać swoją pracę. Jednak przy budowie domu raczej nie ma co angażować się w kupowanie urządzeń, gdzie długość prowadnicy wynosi więcej niż 40cm. Takie liczby pasują bowiem do prac leśnych, a nie do tych wykonywanych przed domem. A więc, idealna długość prowadnicy na działce to między 30 a 35 cm. Sprawdź także ten artykuł z zestawieniem 10 najpotrzebniejszych narzędzi w ogrodzie.

Piła mechaniczna – o czym jeszcze pamiętać?

Oczywiście każda piła do drewna potrzebuje paliwa – jeżeli jest rzecz jasna spalinowa. Każda piła łańcuchowa spalinowa wyposażona jest również w podwójne kanały przelotowe – jeden z nich odpowiada za dostarczanie świeżego powietrza, a drugi mieszanki paliwa z powietrzem. Regulacja gaźnika piły spalinowej nie jest już konieczna (np. w modelu Husqvarna, który posiada system AutoTune – opinie użytkowników bardzo zachwalają tego producenta). Adaptacja gaźnika następuje zależnie od wlanego paliwa, wysokości bądź atmosfery na zewnątrz.

Warto pamiętać również o tym, że piły spalinowe muszą być wyposażone w rozruch (specjalna funkcja), aby napędzić łańcuch do piły spalinowej. Również ostrzenie łańcucha nie może być w danym modelu zbyt skomplikowane. I ostatnia rzecz – zorientuj się, jakie są ceny części eksploatacyjnych! Jeżeli zdecydujesz się na propozycję znanej marki, to raczej bez większego problemu dostaniesz łańcuch do piły spalinowej – gdy np. ulegnie zniszczeniu. Jednak niedroga i nieznana pilarka najczęściej, gdy się zepsuje musi zostać… zamieniona na inną. Niestety, ale części eksploatacyjne są słabo osiągalne dla tych mało znanych na rynku urządzeń.

Polecane modele pił spalinowych

Piła spalinowa NAC CST52-45-01 AC

To urządzenie do drewna jest dość proste w obsłudze, przeznaczone typowo do prac przydomowych oraz idealne dla amatorów. Dzięki swojej lekkości jest łatwe w codziennym użytkowaniu, a swoją wszechstronność wykazuje nie tylko podczas wycinki drzew, ale i… przygotowywaniu drewna na opał. Piły do drzewa tego producenta umożliwiają cięcie na otwartej przestrzeni bądź w uprzednio przygotowanym pomieszczeniu. Pilarka spalinowa NAC wyposażona jest w silnik z chromowanym cylindrem i bardzo solidny łańcuch piły spalinowej. Urządzenie to propozycja zwarta, mocna oraz nowoczesna konstrukcyjnie. Kolejny atut urządzenia to regulacja gaźnika piły spalinowej oraz… lekka obudowa. Polarka spalinowa NAC to wybór wart rozważenia.

Ceny modelu wahają się między 400-420 zł. Używane piły producenta NAC zakupisz z kolei za ok. 200-300 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze kosiarki?

Mężczyzna przycina drzewo piłą spalinową
Piły spalinowe do domu – opinie, ceny, producenci, polecane modele

Piła spalinowa Makita EA3200S35A

Opinie użytkowników wskazują na to, iż jest to doskonała piła mechaniczna do pracy wokół domu czy w ogrodzie, a także do okazjonalnego cięcia drewna o małej średnicy. Technologia zapłonu MPI pomaga w ponownym rozruchu, kiedy łańcuch do piły spalinowej przestanie działać. Jest w nim regulacja gaźnika piły spalinowej, a także beznarzędziowa wymiana… filtra powietrza! Piły spalinowe Makita zapewniają również bezobsługowy zapłon elektroniczny – dzięki czemu rozruch i ostrzenie łańcucha jest proste i bezawaryjne. Dodatkowo, ta piła łańcuchowa spalinowa posiada również efektywny system tłumienia drgań! Praca z tym urządzeniem to czysta przyjemność.

Cena urządzenia Makita to ok. 710 zł. Używane piły spalinowe Makita zakupisz za ok. 450-500 zł.

Piła spalinowa Stihl MS211

Jest to nowoczesna i bardzo komfortowa w użytkowaniu piła mechaniczna, przeznaczona do prac przydomowych. Posiada niski poziom wibracji i małą tendencję do odbić, a także bogate wyposażenie. Stihl jest doskonała do przygotowywania drewna na opał oraz prac budowlanych związanych z wykorzystaniem drewna. Śruba napinacza w pile jest obracana specjalnym pokrętłem, które przechodzi przez pokrywę koła napędowego urządzenia. To zapewnia unikanie kontaktu dłoni z ostrą piłą oraz zębami zderzaka oporowego! Model wyposażono również w czterokanałową technikę Stihl, która zapewnia lepsze spalanie paliwa i podnosi sprawność silnika. Kolejnym plusem urządzenia jest system antywibracyjny, który redukuje liczbę drgań wytwarzanych w takcie pracy silnika spalinowego

Cena urządzenia to ok. 1300 zł. Pamiętaj, że używane piły Stihl to koszt niemal o… połowę niższy!

Piła spalinowa Partner P340S

Opinie użytkowników zachwalają sprzęt za automatyczną pompę olejową i hamulec, a także zapłon elektroniczny dzięki któremu rozruch jest niezwykle szybki i łatwy. W urządzenie Partner wbudowano również włącznik bezpieczeństwa i wyposażono je w efektywny system tłumienia drgań – praca piłą jest więc bardzo wygodna i podoła jej nawet amator!

Cena urządzenia Partner to ok. 450 zł.

Piła spalinowa Stihl MS 170

To kolejna propozycja producenta, bardzo ceniona na rynku. Piły spalinowe tego modelu nie wymagają dużego użycia siły – wszystko dzięki specjalnej sprężynie między rolką linki rozrusznika a wałem korbowym. Urządzenie wyposażono również w specjalny napinacz, dzięki któremu łańcuch do piły spalinowej będzie dobrze napięty i błyskawicznie przygotowany do pracy – rzecz jasna z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Nie będziesz potrzebować do tego żadnych narzędzi! Konstrukcja, z jakiej wykonane zostały pilarki motorowe producenta jest solidna i długowieczna – a to za zasługą wytrzymałych materiałów, przekładni z metalowym uzębieniem oraz automatycznego włącznika, zapobiegającego przeciążeniom silnika!

Co ciekawe, urządzenie posiada system samodzielnego smarowania – a więc konserwacja przeprowadzana jest „non stop”, dając szansę pile na przetrwanie wielu lat. Oczywiście, model ten wyposażono w zabezpieczenie antywibracyjne, eliminujące drgania w trakcie pracy. Z kolei silnik o mocy 1,6 KM pozwala na pracę urządzenia z dużą wydajnością, będącą jednocześnie szybką. Zębata przypora umożliwia osiąganie sporej precyzji cięcia, a to chyba najważniejsze! Kolejnym plusem piły jest system QuickStop – gdy przerwiesz pracę łańcuch automatycznie się zatrzymuje, zapobiegając niekontrolowanemu cięciu bądź… nieszczęśliwemu wypadkowi!

Ceny modelu wahają się między 450-500 zł. Urządzenie możesz kupić w sieci MediaExpert.

Mężczyzna tnie drewno piłą spalinową
Piły spalinowe do domu – opinie, ceny, producenci, polecane modele

Piła spalinowa Husqvarna 135

Piła łańcuchowa spalinowa Husqvarna jest wyposażona w silnik X-Torq, co gwarantuje małe zużycie paliwa oraz niski poziom jego emisji. Rozruch ułatwia pompka paliwa i automatycznie wracający do wyjściowej pozycji wyłącznik. Pilarka ta umożliwia bardzo bezpieczne, elastyczne oraz pewne działanie. Urządzenie posiada połączony układ sterowania ssaniem i zatrzymywaniem, co ułatwia uruchamianie piły oraz zapobiega zalaniu jej. Piły spalinowe Husqvarna posiadają ośrodkowy układ filtrowania powietrza, przez co zmniejsza się zużycie sprzętu i wydłuża czas między czyszczeniem filtra. Maksymalna długość prowadnicy w nim to 40cm, więc idealnie nada się do pracy przydomowych.

Ceny urządzenia wahają się między 1150-1200zł.


Piły spalinowe a przegląd

Regularność to podstawa

Aby zachować pełną sprawność, piły spalinowe należy regularnie sprawdzać. Jeżeli sprzęt zaczyna słabo ciąć – jest to sygnał! Cena zaniedbania regularnych przeglądów może znacznie przewyższyć koszta, jakie trzeba włożyć w m.in. naostrzenie piły czy napięcie łańcucha. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że każdy model ma odmienną konstrukcję i czynności serwisowe mogą się znacznie różnić. Właśnie dlatego istotne jest posiadanie instrukcji obsługi i działanie zgodnie z nią.

Jak należy postępować?

  1. Dokładnie wyczyść urządzenie przed przystąpieniem do czynności obsługowych.
  2. Sprawdź czy nie ma np. trocin – mogą one dostać się do zbiornika oleju bądź benzyny i powodować niedrożność przewodów bądź mogą pojawić się przez nie problemy ze smarowaniem łańcucha czy podawaniem paliwa.
  3. Po pracy w trudnych warunkach oczyść okolice sprzęgła za pomocą sprężonego powietrza bądź pędzla.
  4. Z uwagi na słabsze odprowadzanie ciepła i możliwość przegrzania, czyszczenie okresowe jest ważne również w przypadku obudowy silnika. Jednak jest to sprawa już nieco bardziej skomplikowana i lepiej zostawić ją profesjonalistom z serwisu!

Pamiętaj, że…

Regularny przegląd piły spalinowej jest kluczem do bezawaryjnej pracy. Nie możesz jednak nigdy zapominać o podstawowych zasadach pracy z nią. Należy więc nauczyć się umiejętnie sterować urządzeniem – zwłaszcza przy wycince drzew! Nieumiejętna praca może doprowadzić do uszkodzenia prowadnicy, a każde zetknięcie się łańcucha z ziemią bądź twardym zanieczyszczeniem przyspieszy stępienie się piły oraz skróci jej żywotność i przydatność. Aby tego uniknąć i zabezpieczyć swoje urządzenie, po zakończonej pracy nałóż plastikową osłonę prowadnicy na piłę. Szybko docenisz, jak bardzo pomocna okaże się ta niepotrzebna z pozoru rzecz!

ikona podziel się Przekaż dalej