Pompka do wody – rodzaje, zastosowanie, ceny, porady, opinie
Każda pompka do wody jest zaprojektowana do przenoszenia cieczy – w tym przypadku wody, z jednego miejsca na drugie. Może to dotyczyć, zarówno wody czystej, jak i brudnej – wszystko zależy od tego, do czego w danym momencie będziemy potrzebowali dane urządzenie. Dlatego też z pewnością warto poznać, jakie są na rynku dostępne rodzaje pomp do pompowania wody, jakie mają możliwości oraz zapoznać się z opiniami. Która pompka do wody jest najlepsza oraz sprawdzimy orientacyjne ceny popularnych produktów?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o narzędziach ogrodniczych.
Zanurzeniowa pompka do wody
Zanurzeniowe, czyli zatapialne pompy do wody należą do jednych z najbardziej popularnych urządzeń dostępnych na naszym rynku. Jak sama nazwa wskazuje, są one używane do całkowitego zanurzenia pod powierzchnią cieczy – w naszym przypadku wody. Ich konstrukcja musi być absolutnie szczelna, co zapewnia im pracę w różnych warunkach. Pompy takie najczęściej zasilane są z sieci, jednak na rynku znajdziemy też i takie urządzenia, które są zasilane bateriami.
Pompy zanurzeniowe zasilane z sieci mogą być bardziej wydajne, ale produkty zasilane bateryjnie mogą zapewnić nam dużą niezależność od źródła zasilania. Tego typu pompy do wody mogą być używane do pompowania zarówno czystych, jak i brudnych cieczy, zarówno z budynków, jak i przyłączy energetycznych.
Zasada działania zanurzeniowej pompki do wody
Typowe pompy używane do pompowania czystych lub brudnych cieczy, które możemy zastosować do ogrodu, studni, lub zbiornika na deszczówkę, mogą być bardzo wydajne, a maksymalna wydajność typowego produktu może wynosić nawet 300 litrów na minutę. Ważne jest przy tym, aby sprzęt był wysokiej jakości i mógł działać w pełni bezpiecznie. Dlatego też pompa zanurzeniowa może działać tylko pod wodą. Po wynurzeniu włącza się specjalny bezpiecznik, który ma zadanie zapobiec uszkodzeniu silnika.
Pompy zatapialne (zanurzeniowe), są idealne do pompowania brudnej wody z piwnic, czystej wody ze studni, lub pompowania wody z przydomowego basenu, lub stawu. Pompy zasilane na baterię najlepiej nadają się do pompowania cieczy z zagłębień i miejsc, przy których nie ma zasilania.
Głębinowa pompka do wody
Głębinowa pompka do wody jest odmianą pompy zatapialnej (zanurzeniowej). Rozwiązania techniczne, które są wykorzystane w tego rodzaju pompie, umożliwiają pobieranie cieczy, nawet do głębokości 10 metrów. Dlatego też tego typu pompa będzie najlepszym wyborem do pompowania wody ze studni i studni głębinowych.
Na uwagę zasługuje charakterystyczna konstrukcja urządzenia – średnica pompy głębinowej jest mała i smukła. Taka konstrukcja pozwala na umieszczenie urządzenia w małych otworach wiertniczych. Warto tylko pamiętać o dobraniu wielkości pompy tak, aby urządzenie mogło swobodnie poruszać się w studni, bez obaw o to, że pompa utknie.
Sprzęt charakteryzuje się dużą wydajnością pracy. Pracuje głęboko pod powierzchnią wody, przez co zapewnia cichą pracę urządzenia. Nawet w trudnych warunkach wydajna pompa może zapewnić nam bezawaryjną pracę. Jedyną wadą tego typu rozwiązania może być wyższa cena zakupu tego typu pompy do wody.
Wirnikowa (powierzchniowa) pompa do wody
Według wielu osób jest to najlepsza pompa do użytku w naszych domach. Nadaje się do pompowania wody ze zbiornika na deszczówkę lub płytkich studni. Wirnikowa pompka do wody jest atrakcyjna cenowo, dlatego też jest popularna wśród wielu osób. Tego typu urządzenie jest często używane do czerpania wody z przydomowej studni i używania jej do podlewania ogrodu lub mycia samochodu.
Warto jednak pamiętać, że pompa taka działa pod zanurzeniem, a przestaje działać, kiedy obniży się poziom wody. Pompa wirnikowa jest bardzo wydajna, może przepompować nawet 600 litrów na minutę. Warto pamiętać, że pompy do wody na baterię, z założenia są mniej wydajne. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat opryskiwacza ręcznego?
Pompka do pompowania brudnej wody
Warto wiedzieć, że nie wszystkie pompy nadają się do pompowania brudnej wody z piwnic, kanałów ściekowych, lub podziemnych, zamulonych zbiorników wodnych.
Dlatego też na rynku są dostępne specjalne pompy do brudnej wody, które łatwo zasysają zanieczyszczone płyny, z zanieczyszczonych obszarów. Tego typu pompy są odpowiedzią na potrzeby wielu klientów.
Pompa do brudnej wody nie zablokuje się, dzięki specjalnej konstrukcji. Dobrej jakości pompy mają specjalne młynki do usuwania większych zanieczyszczeń. Tego typu rozwiązania sprawdzają się idealnie w systemach odwadniających, zapewniających ich prawidłowe udrożnienie.
Ponadto należy mieć na uwadze, że pompy do ścieków i do brudnej wody mogą być narażone na działanie rozmaitych chemikaliów i na korozję. Zatem warto pamiętać, aby wybrać lepszej jakości pompę do pompowania brudnej wody, gdyż tylko taki produkt zapewni dłuższą żywotność i bezawaryjną pracę pompy. W ofercie dostępnej na rynku możemy spotkać pompy do pracy w trybie przerywanym, jak i ciągłym. To, jaką wybierzemy i chcemy używać, zależy od naszych indywidualnych preferencji.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając pompę do wody?
Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na to, do czego będziemy potrzebowali pompę. Pompa do wody czystej lub do wody brudnej będzie miała odmienną specyfikę, a co za tym idzie również i wydajność.
Kolejnym ważnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest wielkość samego urządzenia. Jest to szczególne ważne, w przypadku pomp mających pracować w wodzie i w ograniczonych przestrzeniach.
Niewątpliwie ważna jest też cena zakupu sprzętu. Najtańsza pompka do wody kosztuje około 80 złotych. Niestety tego typu produkty nie zawsze wykonane są z dobrych jakościowo surowców. Pompa zaopatrzona w wydajny akumulator lub pompa zasilana z sieci kosztuje około 200 zł. Ceny najlepszych pomp do wody czystej lub brudnej to koszt nawet i tysiąca złotych. Najdroższe są pompy zatapialne, które mogą kosztować nawet i 2000 zł.
Innym aspektem w wyborze pompy do wody jest jej zużycie prądu. W sprzedaż są zarówno pompy energooszczędne, jak i pompy wymagające większego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ten parametr będzie miał wpływ na koszty eksploatacji sprzętu, co nabiera jeszcze większego znaczenia przy częstym użytkowaniu pompy. W dobie co chwile rosnących cen prądu jest to jeden z kluczowych kryteriów wyboru pompy do naszego gospodarstwa domowego.
Kupując pompę do wody, powinniśmy też zasięgnąć porady fachowca, który doradzi nam odpowiednie urządzenie, które będzie długo i efektywnie działało, i przede wszystkim będzie bezawaryjne.
Te i wiele innych ciekawych informacji na temat pomp do wody, zarówno dużych, małych, służących do studni, do ogrodu, do zbiornika na deszczówkę, cenę oraz działanie poszczególnych typów możemy znaleźć w wielu poradnikach dostępnych w internecie. Znajdziemy tam również wiele ciekawych informacji na temat tego, czym jest aeracja, pułapki na krety, jak działa wędzarnia z beczki czy też żywołapka lub jak wyglądają doniczki nowoczesne.