Rozdrabniacz do gałęzi - podstawowe informacje, o których powinniśmy wiedzieć

Do czego tak właściwie jest potrzebny rozdrabniacz?

Rozdrabniacz do gałęzi spotykany jest też często pod nazwą rębak ogrodowy do gałęzi. Nie jest to nic innego niż maszyna do mielenia drewna o mniejszych rozmiarach lub też gałęzi. Dzięki obracającej się tarczy z nożami możliwe jest przerobienie i rozdrobnienie drewna na zrębki. Rozdrabniacz do mielenia gałęzi znajduje swoje zastosowanie w ogrodach działkowych, przydomowych, sadach, parkach, a także nawet na polach, choć wtedy wykorzystuje się ciągnikowy rozdrabniacz do gałęzi.

Dzięki tym maszynom do mielenia gałęzi możemy uzyskać bardzo wielofunkcyjny materiał o różnych zastosowaniach. Materiał ten bardzo często używany jest do wyrobu papieru, ale także możemy go sami wykorzystać w domu lub ogrodzie. Zrębki te idealnie nadają się na opał, ale również na ściółkę pod rośliny ogrodowe, co zabezpiecza je przed nadmierną transpiracją wodno-powietrzną oraz przed przemarzaniem korzeni.

Rozdrabniacz do gałęzi będzie idealnym sprzętem do usunięcia i przerobienia zdrewniałych i twardych części roślin, które już nie spełniają naszych wymagań w ogrodzie, bądź są niepotrzebne. Właśnie z nich możemy zrobić kompost, ale należy pamiętać o tym, że nadają się tylko do tego zdrowe rośliny, które nie są porażone chorobami. Rośliny chore należy spalić.

Innym zastosowaniem materiału, który powstanie w wyniku pracy rozdrabniacza, jest wykorzystanie go do wysypania na ścieżkach ogrodowych. Jest to bardzo estetyczne i funkcjonalne. Na gruntowych ścieżkach, na których zostanie wysypany ten materiał ściółkowy, nie będzie się pojawiało tyle chwastów.

Rozdrabniacz do gałęzi jest bardzo pomocnym urządzeniem. Jego ceny są różne, tak samo, jak i budowa (wszystko zależy od producenta i modelu), ale opinie są bardzo dobre i uznawany jest on za bardzo pomocny sprzęt ogrodowy. Gdy nie chcemy tracić zbyt wiele pieniędzy na takie rozwiązania, możemy kupić używany rozdrabniacz. Istnieje też jeszcze jedna opcja, a mianowicie wynajem rozdrabniacza. Sprawdź także ten artykuł o najpotrzebniejszych narzędziach ogrodniczych.

Rozdrabniacz gałęzi i jego budowa

Budowa rozdrabniaczy do gałęzi jest różna, tak jak ich cena. Musimy tu brać pod uwagę, czy jest to ciągnikowy rozdrabniacz, elektryczny rozdrabniacz do gałęzi, bijakowy rozdrabniacz, frezowy rozdrabniacz czy też spalinowy rozdrabniacz do gałęzi. Jest jednak kilka elementów, które są niezmienne i które posiada każdy rozdrabniacz.

Maszyna do mielenia drewna ma bardzo prostą budowę. W skład tej budowy wchodzi oczywiście obudowa, która wykonana może być z różnych materiałów. Może być z cienkiego tworzywa sztucznego, bardzo grubego tworzywa sztucznego lub też z metalu. Materiały te mogą mieć np. właściwości przeciwkorozyjne i inne, które zabezpieczają obudowę przed uszkodzeniami.

Kolejnym punktem jest urządzenie tnące, będące w postaci walca tnącego lub noża ślimakowego. Jeśli ktoś używał kiedyś rozdrabniacza, pewnie pamięta jeszcze, że urządzeniem tnącym były wirujące noże. Obecnie są już wycofane, ze względu na bezpieczeństwo wykonywania pracy i hałaśliwość.

Nowe modele są bardzo ciche i bezpieczne, ponieważ mają mechanizm samoczynnego wciągania fragmentów roślin, a dodatkowo bieg wsteczny, dzięki któremu można bez problemu oczyścić wnętrze, gdy ostrza zablokują się przez zbyt dużą ilość materiału. Dodatkowym udogodnieniem jest wyłącznik przeciążeniowy, który zapobiega powstawaniu awarii spowodowanych zbyt grubymi i twardymi gałęziami. Sprawdź także ten artykuł o narzędziach przydatnych w pielęgnacji drzew.

Rozdrabniacz gałęzi - o czym pamiętać w trakcie korzystania ze sprzętu?

Rozdrabniacz do gałęzi (w tym rozdrabniacz do gałęzi spalinowy czy rozdrabniacz elektryczny) to urządzenie, którego budowa może być zróżnicowana. Zdecydowanie najlepsze opinie mają sprzęty, których ceny są droższe. Ich budowa posiada dużo udogodnień, które wpływają na bezpieczeństwo pracy. Nie znaczy to jednak, że nie musimy pamiętać o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Zachowanie zasad bezpieczeństwa to najważniejsza zasada, która musi być przestrzegana podczas korzystania z urządzenia, jakim jest rębak ogrodowy do gałęzi. Zacznijmy od odzieży, o której trzeba pamiętać. Zaliczają się do tego rękawice i okulary ochronne, ale także ważna jest koszula lub bluza z dopasowanymi rękawami.

Rozdrabniacz do gałęzi w czasie prac w parku oraz jego budowa i opinie o modelach, czyli polecany rozdrabniacz gałęzi
Rozdrabniacz do gałęzi - rodzaje, opinie, budowa, ceny

Rozdrabniacz do gałęzi jest urządzeniem, przy którym należy zachować szczególną ostrożność. Dlatego też bardzo pomocnym dodatkiem, który posiada dobre opinie, może okazać się drążek do popychania materiału. Jest to bardzo istotne zwłaszcza przy krótkich gałęziach. Ceny takich drążków nie są wysokie, a on na pewno nam się przyda.

Jeśli chodzi o same zasady postępowania, to ważne jest to, by powoli wkładać gałęzie i odczekać aż zostaną całkowicie pocięte. Gdy w trakcie pracy rozdrabniacz gałęzi przestanie pracować należy wyłączyć urządzenie, odłączyć od prądu i usunąć usterkę. Istotne jest też czyszczenie rozdrabniacza po każdym użyciu oraz konserwacja części tnącej poprzez wprowadzenie smaru w punkty smarowania. Punkty te zależą od tego, jak wygląda budowa maszyny.

Rodzaje rozdrabniaczy - jak wybrać prawidłowy rozdrabniacz do gałęzi?

Rodzaje maszyn do mielenia gałęzi

Obecnie na rynku ogrodniczym jest bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór rozdrabniacza do mielenia gałęzi. Wszystko zależy tylko od naszych predyspozycji i potrzeb. Używany rozdrabniacz powinien być dla nas praktyczny i funkcjonalny. Wyróżnia się elektryczny rozdrabniacz do gałęzi, spalinowy rozdrabniacz do gałęzi, ale też bijakowy rozdrabniacz i frezowy rozdrabniacz.

Rozdrabniacz do gałęzi elektryczny ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim te rozdrabniacze pracują dużo ciszej od spalinowych rozdrabniacz, a ich ceny są niższe. Spalinowy rozdrabniacz gałęzi jest droższy, a jego praca jest dużo głośniejsza, natomiast musimy pamiętać o tym, że nie potrzebuje on podpięcia pod źródło prądu w przeciwieństwie do elektrycznych urządzeń. Ich budowa też może być różna. Dlatego też opinie na temat tych sprzętów są różne i warto kierować się swoimi predyspozycjami.

Różnica między frezowym a bijakowym rozdrabniaczem jest taka, że bijakowy rozdrabniacz wykorzystywany jest w sadownictwie i na plantacjach, gdzie pomaga w pozbyciu się zbędnych gałązek pozostałych po przycinaniu drzewek. Frezowy rozdrabniacz możemy wykorzystać w ogrodzie przydomowym lub działkowym.

Jaki rozdrabniacz do gałęzi kupić?

To, jaki rębak ogrodowy do gałęzi wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Na pewno musimy zwrócić uwagę na to, czy lepszy będzie zakup maszyny, czy wystarczy tylko wynajem na kilka godzin takiego sprzętu. Warto też przemyśleć konkretny rodzaj sprzętu i to, jaka jest jego budowa. Zakup powinien być bardzo przemyślany, ponieważ maszyny do mielenia gałęzi nie należą do najtańszych.

Jeśli chodzi o dobór sprzętu, to ważna jest powierzchnia ogrodu i ilość materiału do rozdrobnienia. Tak też do małych ogrodów wystarczy elektryczny rozdrabniacz do gałęzi. Jego moc wynosi między 1200-2500 W i wystarcza na to, aby rozdrobnić gałęzie o średnicy dochodzącej do 4 cm. Nie poradzi on sobie jednak z większymi kawałkami drewna i grubymi gałęziami.

Rozdrabniacz do gałęzi o spalinowym zasilaniu sprawdzi się do dużych ogrodów, a nawet i sadów. Opinie na temat tych rozdrabniaczy są bardzo dobre, natomiast ich ceny wyższe od elektrycznych urządzeń. Ich budowa jest prosta, a w jej skład wchodzi czterosuwowy silnik zasilany benzyną, którego moc wacha się między 4-8 KM. Taki rozdrabniacz gałęzi jest głośny, ale poradzi sobie z gałęziami o średnicy 6-7 cm.

Jeśli potrzebujemy jeszcze mocniejszego sprzętu, to warto zaopatrzyć się w rozdrabniacz do gałęzi o dużej mocy, który poradzi sobie z gałęziami do 20 cm średnicy. Zwykle korzystają z niego firmy zajmujące się pielęgnacją terenów zielonych. Dostępny jest także rozdrabniacz posiadający zębatkowy mechanizm rozdrabniający i mechanizm automatycznego wciągania ciętych gałęzi. Praca tego sprzętu jest bardzo cicha.

Rozdrabniacze gałęzi - polecani producenci i modele

Rynek ogrodniczy bogaty jest w różnego typu sprzęty, w tym między innymi rozdrabniacz do gałęzi. Jest on dostępny w różnych sklepach budowlanych, w których pojawia się dział ogrodnictwa, ale i sklepach w internetowych, w których możemy zamówić dostawę do domu. Zdecydowanie jednymi z najlepszych sklepów są dwa bardzo charakterystyczne, mianowicie Obi oraz Castorama. Do bardzo popularnych producentów należą: Makita, Bosch, Hecht i Viking. Ceny, budowa i opinie na temat tych poszczególnych producentów są różne, dlatego lepiej wybrać samemu odpowiedni sprzęt.

Popularnością cieszy się rozdrabniacz gałęzi Makita UD2500 o mocy 2500 W. Rozdrabnia gałęzie do 4,5 cm średnicy. Dodatkowo ma zbiornik 67 litrowy. Jego cena nie jest bardzo wysoka, ponieważ jest to elektryczny rozdrabniacz i wynosi około 900-1100 zł. Producent Bosch oferuje swoje rozdrabniacze w doskonałej jakości i stosunkowo niewielkiej cenie. Rębak ogrodowy do gałęzi Bosch AXT 22D kosztuje około 1500-2000 zł. Jego budowa wyposażona została w walec tnący. Radzi sobie z gałęziami o średnicy do 3,8 cm. Rozdrabniacz Hecht 6173 rozdrobni gałęzie, których średnica będzie wynosiła 3,6 cm, jest on napędzany czterosuwowym silnikiem, a jego cena to około 1500-1800 zł. Został jeszcze model Viking GE 140 L warty około 1500 zł i tnący gałęzie do 4 cm średnicy.

Jak możemy zauważyć, rozdrabniacze do gałęzi to bardzo obszerny temat, ze względu na różnorodność w budowie, cenie i zastosowaniu. Dodatkowo dochodzi tu ilość producentów i opinie na ich temat. Wybór rozdrabniacza do gałęzi nie jest łatwy i warto przy nim uwzględnić wszystkie wyżej wymienione punkty dotyczące tego, jaki rozdrabniacz kupić najlepiej. Jeśli ma być to jednorazowe przetestowanie sprzętu i rozdrabniacz do mielenia gałęzi nie przyda nam się na co dzień, to warto wynająć sprzęt. Rozdrabniacze gałęzi to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 71.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny