Sekatory ogrodowe - co warto wiedzieć?

Sekatory do drzew i niezbędne informacje

Dobre sekatory ogrodnicze muszą być lekkie i ciąć przy niewielkim użyciu siły. Służą ku temu specjalne kształty narzędzi, ich ergonomiczne rączki i perfekcyjnie opracowane mechanizmy – to właśnie one zapewniają wydajną pracę przy minimalnym wysiłku. Oczywiście ważny jest również rodzaj sekatorów – mamy tradycyjne sekatory ręczne bądź… nowoczesny sekator elektryczny. O rodzajach pomówimy jednak za chwilę.

Ważne jest również dopasowanie sekatorów do różnych cięć – np. sekator nożycowy krótki używa się do drzew najmłodszych, a do żywopłotu czy grubszych gałęzi lepszy będzie sekator dwuręczny. Rzecz jasna możesz kombinować i ciąć gałęzie jednoręcznym narzędziem – jednak tylko niepotrzebnie się namęczysz i… uszkodzisz drzewo. Właśnie dlatego warto jest rozeznać się, jak dzielą się sekatory ogrodowe.

Sekatory ogrodowe - podział wielkościowy i zasięgowy

Wśród nich wyróżniamy trzy rodzaje sekatorów: krótkie, długie oraz tyczkowe.

  • sekator krótki – jest mały, zazwyczaj jednoręczny,
  • sekator długi – sekator dwuręczny, który tnie grubsze gałęzie – może być to również sektor teleskopowy o wydłużonej rączce (nawet do 1 metra!),
  • sekator tyczkowy – sekator na wysięgniku, którego ostrze jest zamieszczone na tyczce – możesz za jego pomocą ciąć wysokie drzewa, bez używania drabiny. Sprawdź także ten artykuł na temat nożyc do żywopłotu.

Sekatory do żywopłotu

Podział sekatorów do żywopłotu ze względu na rodzaj

W tym przypadku możemy podzielić sekatory ogrodowe na sekatory ręczne, elektryczne, spalinowe oraz pneumatyczne.

1. Sekatory ręczne – generalnie wyróżnia siędwa gatunki nożyc do trawy i gałęzi:

  • sekator nożycowy – znany również jako sekator dźwigniowy. Posiada on dwa ostrza, zapewniające dokładne i precyzyjne cięcie. Zazwyczaj są one właśnie albo jednoręczne, albo dwuręczne (często jest nim sekator na wysięgniku, czyli sekator teleskopowy). Takie sekatory są wręcz idealne do żywopłotu, jeżeli sekator elektryczny nie jest możliwy do kupienia. Może i trzeba się nim nieco napracować, ale efekty są naprawdę genialne! Te sekatory ogrodowe są jednak bardzo ostre, więc należy zachować przy nich szczególną ostrożność.
  • sekator kowadełkowy – posiada zaledwie jedno ostrze i jest nieco mniej dokładny niż sekator nożycowy. Sekator kowadełkowy występuje również jako nożyce do gałęzi na wysięgniku, więc można wówczas dowolnie regulować jego rękojeść. Kowadełkowe sekatory do gałęzi bezproblemowo dosięgają wówczas wysoko położonych warstw drzewa czy żywopłotu, więc nie musisz wchodzić na podwyższenie.

2. Sekatory elektryczne – rozwój sadownictwa oraz nowych technologii sprawił, że na rynek ogrodniczy wszedł sekator elektryczny (znany nie tylko jako sekator elektryczny, ale również jako akumulatorowy). Z powodzeniem zastępuje on sekatory ogrodowe ręczne, jednak jest to narzędzie dedykowane głównie do zadań specjalnych – niekoniecznie dla amatorów. Sekator elektryczny akumulatorowy to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem niezbędnych narzędzi ogrodniczych.

Sekator elektryczny ogrodowy w czasie użycia oraz inne sekatory ogrodowe, jak sekator teleskopowy czy kowadełkowy
Sekator ogrodowy – rodzaje, ceny, polecane marki i modele

3. Sekator spalinowy – służy do usuwania grubych gałęzi i charakteryzuje się dość wysoką mocą. Jest od znacznie bardziej wydajny niż jakikolwiek sekator elektryczny. Posiada dwustronne ostrze, jednak bardzo dużo waży.

4. Sekator pneumatyczny – zapewnia największą efektywność pracy i zasilany jest sprężonym powietrzem, więc można go obsługiwać bez wysiłku. Niestety, wyróżnia się również dość wysoką… ceną (np. sekator Bahco 9219, cena ok. 680 zł).

Pamiętaj, że…

Sekator elektryczny, sekator pneumatyczny bądź spalinowy służą wyłącznie do wykonywania profesjonalnych cięć. Jeżeli jesteś amatorem i potrzebujesz sekator do drzew lub do trawy we własnym przydomowym ogrodzie, wystarczą sekatory ogrodnicze ręczne, czyli sekator uniwersalny.

Jeśli jednak wahasz się nad podjęciem decyzji (kupić sekator pneumatyczny czy akumulatorowy?) przyjrzyj się ich możliwościom cięcia. Przy małych drzewach najrozsądniej jest wybrać sekator akumulatorowy (elektryczny), ale już większe rośliny będą wymagały również większej… mocy – tym sposobem, najlepszy będzie sekator pneumatyczny lub spalinowy.

Główne zasady wyboru sekatora ogrodowego

Jest kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie sekatora:

  1. Sekatory do gałęzi i ich poręczność – sekatory ręczne lub elektryczne nożyce do gałęzi muszą być wygodne w użytkowaniu. To znaczy, że narzędzie musi układać się w dłoni i być dopasowane do wymagań. Rączka musi być ergonomiczna, najlepiej z antypoślizgowego materiału.
  2. Sekatory ogrodowe a bezpieczeństwo– najlepiej, gdy sekator dźwigowy czy nożyce innego rodzaju posiadają zamek blokujący ostrza. Najczęściej spotkać można taką blokadę w sekatorach jednoręcznych.
  3. Sekatory ogrodnicze z odpowiednim ostrzem – jest to chyba najważniejsza cecha każdego sekatora, niezależnie od wybranego rodzaju. Najlepsze są materiały wykonane ze stali nierdzewnej, z możliwością wymiany ostrzy.
  4. Producent – ważne jest, żeby kupować produkty sprawdzonych marek. Lepiej inwestować w tzw. „pewniaki”, jak później wyrzucić narzędzia po zaledwie jednym sezonie. Właśnie teraz zajmiemy się najlepszymi oraz często polecanymi markami sekatorów. Skupmy się głównie na tych przeznaczonych dla każdego przeciętnego ogrodnika, czyli sekatorach ręcznych.
Sekator teleskopowy ogrodowy w czasie użycia przez kobietę oraz inne sekatory ogrodowe, jak sekator elektryczny czy kowadełkowy
Sekator ogrodowy – rodzaje, ceny, polecane marki i modele

Sekatory ogrodnicze – popularne modele

Sekator teleskopowy Gardena Comfort 650 Bt 08779-20

Jest to wysokiej jakości sekator na wysięgniku, przeznaczony do cięcia gałęzi rosnących wysoko w koronie drzew. Wyróżnia się on szczególnie lekkim oraz bardzo czystym cięciem. Ostrza są profilowane, a więc pozwalają na precyzyjne cięcie drzew oraz krzewów. Doskonale nadaje się do świeżego drewna ze średnicą 42 mm. Sekator teleskopowy umożliwia pracę z gałęziami położonymi wyżej. Trzonek nożyc jest aluminiowy, gwarantując wygodną i łatwą oraz ergonomiczną pracę.

Co ciekawe, sekator na wysięgniku Gardena posiada wspomniane ostrza pokryte powłoką antyadhezyjną. Z kolei jego miękkie uchwyty z miękkiego tworzywa (powłoka antypoślizgowa) oraz profilem na dwa palce zapewniają bezpieczne trzymanie nożyc.

Cena urządzenia to ok. 160 zł.

Sekator dwuręczny Bahco P116-SL-70

To urządzenie ergonomiczne, lekkie oraz mocne – szczególnie dobre do cięcia zdrewniałych pędów. Wyposażono je w ostrze w technologii zmiennego szlifu, które zwiększa swoją siłę w ciętym drewnie. Dzięki niemu cięcie przebiega gładko, a nowe pędy nie są miażdżone.

Na przeciwnym ostrzu umiejscowiono specjalny rowek służący do odprowadzania soków ciętych gałęzi – zapobiega on dodatkowo zaklejaniu się tnącej części, a także redukuje powierzchnię zetknięcia się z ostrzem.

Cena nożyc to ok. 240 zł.

Sekator uniwersalny Fiskars UPX82 1023625

Sekator Fiskars posiada bardzo szerokie zastosowanie, jeżeli chodzi o ścinanie grubych krzewów czy koron drzew. To najbardziej popularna marka sekatorów ogrodowych, którą najchętniej kupują użytkownicy. Model ten wyposażono w obrotową głowicę i świetny mechanizm tnący, dzięki czemu nie ma problemów z cięciem nawet trudno dostępnych miejsc.

Taśma transmisyjna nie wymaga w narzędziu regulacji, a więc jest ona bezpiecznie poprowadzona w środku urządzenia. Dodatkowo takie rozwiązanie chroni taśmę przed splątywaniem się i przypadkowym zaczepieniem o np. wystającą gałąź.

Cena urządzenia oscyluje między 250 a 270 zł.

Sekator dźwigniowy Fiskars L Powergearx 1020188

Kolejny sekator Fiskars przeznaczony jest do przycinania grubych, świeżych gałęzi o maksymalnej średnicy do 50 mm. Wyposażony został w przekładnię dźwigniową, a więc tnie bardzo precyzyjnie i gładko. Ostrze tnące pokryte jest powłoką PTFE, zmniejszającą tarcie.

Co ciekawe, ten model dostępny jest w aż… 3 wariantach! Możesz więc zakupić sekator nożycowy, sekator kowadełkowy albo dwuręczny.

Cena każdego modelu to ok. 250 zł.

Sekator teleskopowy Fiskars UPX86 1023624

Wyposażony w obrotową głowicę i skuteczny mechanizm tnący. Dzięki niemu cięcie jest szybkie, bezpieczne i niezwykle łatwe. Jak poprzednio opisywany sekator Fiskars, tu również możesz wybrać optymalne narzędzie – od wersji podstawowej poprzez sekator na wysięgniku.

Ważnym jest fakt, że UPX86 posiada regulowaną długość trzonka, pomarańczowy wspornik ostrza (lepsza widoczność pomiędzy gałęziami), miękkie uchwyty oraz… antypoślizgową podstawę! A to zapewnia niemal 100% bezpieczeństwa podczas cięcia gałęzi w ogrodzie.

Cena sekatora to ok. 370 zł.

Czy warto zainwestować w dobrej jakości sekator?

Oczywiście, że tak! Dobre sekatory ogrodowe zmniejszają bowiem wysiłek, jaki musisz włożyć w swoją pracę. Dlatego ważne są odpowiednio wyprofilowane i ergonomiczne rączki, które obciążają dłonie oraz nadgarstek. Zakup markowego sekatora jest inwestycją w samego siebie! Dzięki sprawdzonemu urządzeniu zyskasz maksimum komfortu i lekkości pracy.

Co ważne, na dobrej jakości sekatora zyskają również… rośliny. Jeśli ostrze jest bowiem wysokojakościowe, to zdecydowanie mniej okaleczysz cięty pęd – rany po cięciu będą szybciej się goić oraz będą mniej narażone na wystąpienie infekcji. Jeżeli chcesz mieć zatem piękny ogród – zainwestuj w dobrej jakości nożyce do gałęzi! Sekator uniwersalny to wybór do każdego ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny