Akumulatorowe nożyce do żywopłotu – wady i zalety

Akumulatorowe nożyce do przycinania żywopłotu to idealne rozwiązanie do małych przydomowych ogródków. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wydaje hałasu i nie potrzebuje zasilania prądem. Warto jednak wiedzieć, że takie nożyce mają dość małą moc i niską pojemność akumulatora, co sprawia, że nie sprawdzą się w większych ogrodach.

Nożyce zasilane z akumulatora nie zawsze radzą sobie z większymi powierzchniami. Należy wybrać naprawdę dobrej jakości sprzęt, o maksymalnie wysokiej mocy silnika. Inaczej sekator akumulatorowy może nie podołać twoim wymaganiom. Bardzo wiele nożyc do żywopłotu ma także wymienną część, która sprawia, że można nim przycinać trawnik w mniej dostępnych miejscach, na przykład przy płocie. Warto to przemyśleć, zwłaszcza że sprzęt 2w1 wcale nie jest droższy.

Akumulatorowe a spalinowe nożyce do żywopłotu

W niektórych przypadkach akumulatorowe nożyce do żywopłotu są lepszą opcją niż spalinowe czy na przykład elektryczne. Faktem jest, że akumulatorowe nożyce są po prostu wygodniejsze. Nie emitują spalin i nie powodują hałasu, jak spalinowe. Dlatego lepiej się sprawdzą w małych ogrodach na niewielkich osiedlach, gdzie spalinowa kosa do żywopłotu może przeszkadzać sąsiadom. Opcja spalinowa będzie lepsza dla profesjonalnych ogrodników.

Z drugiej strony akumulator sprawia, że nie trzeba ciągnąć za sobą kabla. Elektryczne nożyce do żywopłotu może i mają większą moc i można ich używać bez przerw, lecz kabel ciągnący po ziemi często może uszkadzać i niszczyć inne uprawy. Na dodatek nie zawsze jest to najwygodniejsze rozwiązanie – czasami po prostu długość przewodów nie pozwala na komfortowe wykonywanie wszystkich prac. Elektryczne nożyce do żywopłotu mają ceny bardzo zbliżone do tych akumulatorowych. Planujesz założenie żywopłotu? Sprawdź także ten artykuł o krzewach polecanych na żywopłot.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu – na co zwrócić uwagę

Aby uzyskać maksymalną wydajność i komfort użytkowania, należy znaleźć złoty środek między mocą silnika a czasem działania. Obecnie urządzenia przy napięciu zasilania 36 V i pojemności akumulatora 2 Ah mają moc, która nie przekracza 100 W. To niewiele, ale to i tak najmocniejsza wersja. Modele wyposażone w akumulatory o niższych pojemnościach są po prostu słabsze. Należy sprawdzić także czas pracy na jednym naładowaniu. Producenci gwarantują maksymalnie 50 minut.

Bardzo ważnym parametrem jest także długość listew tnących i rozstaw ich zębów. To decyduje o tym, jak łatwo będzie się obsługiwało sekator akumulatorowy i czy można bez problemu od razu usunąć przyrosty z całej szerokości żywopłotu. Ten parametr warto dopasować do kształtu i rozmiaru żywopłotu. Jeśli masz krzewy stożkowate lub kuliste, lepiej sprawdzi się mniejszy, lżejszy sprzęt. Duża kosa do żywopłotu to rozwiązanie dla prostopadłościennych i sześciennych żywopłotów.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu, czyli elektryczne nożyce do żywopłotu, a także spalinowe nożyce do żywopłotu
Wybieramy akumulatorowe nożyce do żywopłotu - rodzaje, ceny, opinie

Co jeszcze ma znaczenie? Warto przyjrzeć się samemu sprzętowi, ponieważ bardzo ważny jest uchwyt. Ergonomiczny i dobrze dopasowujący się do dłoni będzie wygodny w użyciu i bardziej komfortowy w czasie dłuższej pracy. Warto porównać także ciężar urządzeń. Niektóre z nich potrafią ważyć około 4 kg, zatem długotrwałe przycinanie żywopłotu z ciągle uniesionymi rękami w górę może stać się naprawdę niezłym treningiem na biceps. Zdecydowanie łatwiej pracuje się z lżejszym sprzętem.

Nożyce akumulatorowe – przegląd produktów

Wśród nożyc do żywopłotu na akumulator znajdziesz zarówno małe, tanie modele, jak i bardziej zaawansowane, które mogą kosztować nawet kilkukrotnie więcej. Od czego zależy cena? Rzecz jasna od mocy i pojemności akumulatora, a także od marki. Makita, która specjalizuje się w tego rodzaju narzędziach ogrodniczych, czy Bosch, który samą nazwą gwarantuje jakość, będą o wiele droższe niż mało znane marki. Czy naprawdę warto inwestować w droższy sprzęt? Cóż, to zależy od tego, czego potrzebujesz. Przedstawiamy porównanie w pigułce, które pozwoli ci szybciej podjąć decyzję.

Porównanie akumulatorowych nożyc do żywopłotu

Marka i nazwa

Napięcie akumulatora

Długość robocza

Waga

Pojemność akumulatora

Cena

Makita Nożyce do żywopłotu DUH483RT

18 V

40-49 cm

3,9 kg

5 Ah

Ok 850 zł

Bosh Sekator akumulatorowy AHS 50-20

18 V

50-59 cm

2,9 kg

2,5 Ah

Ok 555 zł

Black&Decker GTC 1445L

14,4 V

40-49 cm

2,9 kg

2 Ah

Ok 345 zł

NAC Nożyce do żywopłotu i trawy 2w1

7,2 V

10-19 cm

1-1,9 kg

1,5 Ah

Ok 200 zł

Verto Nożyce do trawy i żywopłotu

7,2 V

Poniżej 10 cm

Poniżej 1 kg

1,3 Ah

Ok 125 zł

Wybierając akumulatorowe nożyce do żywopłotu zatem należy się kierować przede wszystkim pojemnością akumulatora i długością roboczą, dopiero później w określonych kategoriach należy szukać odpowiednich cen. Rozstrzał cenowy jest ogromny, ale z drugiej strony także parametry bardzo się od siebie różnią. A od nich zależy, czy przycinanie żywopłotu będzie komfortowe, czy raczej nie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny