Kwasowość gleby - kilka słów o odczynie pH

Odczyn pH gleby - dlaczego jest tak ważny

Odczyn pH gleby oznacza stopień jej kwasowości. Warto pamiętać, że im niższa jest wartość pH, tym gleba jest bardziej kwaśna, natomiast im wyższa, tym gleba jest bardziej zasadowa. Podczas pomiaru pH mierzy się ilość jonów hydroniowych w roztworach. Podczas pobierania próbek istotne będzie też to, żebyśmy wiedzieli, jakie wartości kwasowości przypisujemy glebą kwaśnym, obojętnym i zasadowym.

Aby określić stopień kwasowości naszej gleby, powinniśmy wiedzieć, że gleby o odczynie pH 0-7 określają kwaśny odczyn gleby. Z kolei, jeśli będzie on wynosił 7-14, wtedy mówimy o glebach o odczynie zasadowym. Gleby obojętne natomiast, to gleby, których odczyn kwasowości wynosi 7.

Jeśli w naszym ogrodzie uprawiamy rośliny różnego gatunku, warto wiedzieć, że mają one indywidualne wymagania, które dotyczą stopnia kwasowości gleby. Dzięki temu, że zapewnimy im odpowiednio kwaśną glebę, sprawimy, że będą mogły one bez problemu pobierać wystarczającą ilość substancji odżywczych z podłoża.

Mierzenie odczynu pH gleby - co wpływa na zmianę pH

Odczyn pH gleby może się zmieniać. Ma na to wpływ wiele czynników, o których warto wiedzieć. Pierwszym z nich są warunki atmosferyczne. Musimy wiedzieć, że podczas długotrwałych i silnych opadów deszczu, pH gleby może bardzo się obniżyć. Natomiast w miejscach, gdzie rzadkością są deszcze, gleby będą o wiele bardziej zasadowe.

Kolejnym elementem, mającym wpływ na wartość pH jest roślinność, która rośnie na danym terenie. Tutaj powinniśmy wiedzieć, że obszary pod drzewami będą miały bardziej kwaśny odczyn gleby, przez to, że ich opadające liście rozkładają się właśnie w tym miejscu. Co więcej, musimy uważać też na to, by nie używać zanieczyszczonej wody do podlewania naszych roślin, ponieważ wtedy wartość pH może się gwałtownie zmienić.

Nie możemy zapomnieć tutaj także o nawożeniu, które ma bardzo istotny wpływ na wartość pH gleby. Pamiętajmy o tym, że dobierając nawóz do naszych roślin, powinniśmy zapoznać się z tym, jaki jest aktualnie wskaźnik pH naszej gleby, zwłaszcza jeśli mamy używać nawozów jednoskładnikowych, które nie mają zbilansowanych pierwiastków. Kolejnym czynnikiem jest to, czy nasza działka powstała na wapniu, łupku czy granicie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o użyźnianiu gleby krok po kroku.

Kwasomierz glebowy - podstawowe rodzaje

Papierki wskaźnikowe i zestawy testerów pH gleby

To, jaki kwasomierz glebowy wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Nie zapominajmy jednak o tym, że bez różnicy, czy korzystamy z klasycznego sprzętu, czy kwasomierza gleby z płynem Helliga, musimy zastosować się do tego, co mówi instrukcja obsługi urządzeń. Tylko wtedy klasyczny kwasomierz gleby będzie w stanie prawidłowo zmierzyć wartość pH gleby. Zobaczmy jednak najbardziej klasyczny sposób na to, w jaki sposób możemy zmierzyć pH gleby w swoim ogrodzie.

Zdecydowanie najbardziej pospolitą metodą jest mierzenie wartości pH przy pomocy papierków wskaźnikowych. Są one bardzo łatwe do użycia i ceny za nie są niskie, natomiast musimy pamiętać o tym, że nie są one bardzo precyzyjne, a dodatkowo są dość trudne do odczytywania.

Tego typu papierki lakmusowe są nasycone barwnikami o dużej wrażliwości na kwasowość gleby. Dodatkowo dołączona jest do nich karta, na której pokazane są możliwe kolory pasków testowych. Jeśli chcemy zbadać naszą glebę przy użyciu papierków lakmusowych, musimy zmieszać naszą glebę z wodą i zanurzyć do niej pasek. Niestety paski wskaźnikowe mogą zabrudzić się od gleby, przez co kolor, który pojawił się na wskaźniku nie jest w 100% pewny.

Żółty kwasomierz glebowy w szklance, a także cena za kwasomierz gleby
Kwasomierz glebowy krok po kroku, czyli kwasomierz gleby i jego wybór

Innym rozwiązaniem są zestawy testerów, które również są łatwe w użytkowaniu, ale jednocześnie trudne do odczytania. Co więcej, używanie tego typu zestawów testerów do pomiaru pH gleby wymaga od nas odpowiedniej wiedzy na temat tego, w jaki sposób dodawać wodę destylowaną, glebę i inne substancje, które są wyszczególnione w instrukcji obsługi. Pamiętajmy też o tym, że kupując jeden zestaw, możemy wykonać jedynie od 1 do 10 testów.

Kieszonkowe testery cyfrowe i przenośne mierniki pH gleby

Kieszonkowe kwasomierze gleby są poręczne, bardzo dokładne i łatwe w czyszczeniu. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy zapoznać się z tym, w jaki sposób czyścić urządzenia. Te cyfrowe urządzenia zaraz po wykonaniu pomiaru wyświetlają wartość pH na ekranie urządzenia.

Tego typu urządzenie, tak samo, jak i przenośne mierniki pH gleby, wykazują się bardzo dużą dokładnością, mimo tego, że sam proces dokonywania pomiaru nie jest trudny, o ile zapoznamy się wcześniej z tym, jak działa urządzenie i co jest zawarte w instrukcji urządzenia.

Przenośne mierniki kwasowości gleby to z pewnością jedne z najdroższych urządzeń, które dostępne są na rynku. Jest to bardzo zaawansowany sprzęt, który można samodzielnie konfigurować i pokaże nam wskaźnik kwasowości na poziomie laboratoryjnym. Jeśli natomiast nie potrzebujemy aż tak dokładnego pomiaru, wtedy warto zdecydować się na kieszonkowe testery cyfrowe, które także cieszą się bardzo dobrą opinią, a są dużo tańsze.

Kwasomierz gleby - jaka jest jego cena

Kwasomierz gleby bardzo przyda nam się, jeśli nie mamy pewności, jaka gleba jest w naszym ogrodzie, a decydujemy się na zasadzenie roślin o bardzo określonych wymaganiach. Jeśli chodzi o ceny kwasomierzy, są one bardzo uzależnione od tego, na jaki kwasomierz się zdecydujemy.

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem są papierki lakmusowe. Możemy także osobno dokupić płyn Helliga. Pamiętajmy, że płyn Helliga pomaga w dokładnych pomiarach. Cena za 40 ml tego płynu to około 10 zł, natomiast cały zestaw do wykonania pomiaru kosztuje około 40 zł.

Jeśli chodzi natomiast o elektroniczne urządzenia, jedne z najprostszych i najtańszych kosztują około 20-30 zł, natomiast dostępne są też takie za 100 zł. Jednymi z droższych urządzeń są mierniki Hanna HI, którego koszt to około 2300 zł i Groline Monitor Hanna HI w cenie 1200 zł. Popularnością cieszy się nie tylko marka Hanna HI, ale także Biogród czy FLO.

ikona podziel się Przekaż dalej