Nożyce spalinowe do żywopłotu – zalety

Spalinowe nożyce do żywopłotu to świetny pomysł, zwłaszcza jeśli masz dużą działkę otoczoną żywopłotem. Niektórzy uważają, że jest to sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów i faktycznie – wszystkie profesjonalne nożyce i każda kosa do żywopłotu dla specjalistów to narzędzia na silnik spalinowy. Powód jest bardzo prosty – są bardziej wydajne i nadają się do stosowania w każdych warunkach.

Jednakże bardzo wiele producentów w swojej ofercie ma także nożyce spalinowe dedykowane amatorom ogrodnictwa i właścicielom mniejszych działek i domków jednorodzinnych. Są one lżejsze i tańsze, ale nadal zachowują wszystkie zalety sprzętu spalinowego. Przede wszystkim można nimi pracować w każdym miejscu – nie ogranicza cię kabel ani czas naładowania akumulatora. Sekator spalinowy można używać także na mokrych liściach. Jest wydajny i szybko działa nawet zarówno na iglakach, jak i krzewach i drzewkach liściastych. Większość nożyc radzi sobie nawet ze średniej wielkości zdrewniałymi gałązkami. Nie potrzebujesz spalinowych nożyc? Sprawdź także ten artykuł o wyborze sekatora ogrodowego.

Nożyce spalinowe czy akumulatorowe?

Nożyce czy piła do żywopłotu mogą być zarówno spalinowa, jak i na akumulator. Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Do użytku amatorskiego częściej wybiera się nożyce akumulatorowe. I one faktycznie lepiej sprawdzają się w małych ogrodach, oczywiście pod warunkiem, że nasadzeń krzewiastych jest tam tyle, by czas pracy akumulatora był wystarczający. Najczęściej jest on określany przez producentów jako 0,5-1 h.

Nożyce akumulatorowe są jednakże lżejsze niż spalinowe. Te drugie mają często duży silnik, który dodaje im wagi, do tego trzeba doliczyć jeszcze ciężar paliwa. Przycinarka do żywopłotu powinna być zatem dopasowana do naszych możliwości i potrzeb.

Nożyce do żywopłotu – rodzaje

Kupując nożyce do żywopłotu, także spalinowe, musisz wybrać odpowiedni rodzaj produktu. Dzieli się je na dwa rodzaje – dwustronne i jednostronne, w zależności od rodzaju ostrza. Te pierwsze lepiej sprawdzają się przy precyzyjnych pracach, na przykład formowaniu krzewów i żywopłotu, te drugie działają nieco dłużej i są bardziej precyzyjne.

Spalinowe nożyce do żywopłotu na białym tle, a także ich rodzaje i polecane modele
Spalinowe nożyce do żywopłotu krok po kroku, czyli ich rodzaje i porady zakupowe

Ostrza dwustronne mają tę przewagę, że generują nieco mniej wibracji. To ważne przy długotrwałej pracy, ponieważ wibracje mogą być naprawdę dość mocno odczuwane. Sekator spalinowy do małych powierzchni jednostronny dobrze sprawdzi się na mniejszych powierzchniach.

Ostrza nożyc do żywopłotu dość szybko się tępią. Należy je wymienić na nowe – większość sekatorów ma taką możliwość. Stępione ostrza nie tylko utrudniają i wydłużają pracę, lecz także ranią rośliny, co sprawia, że te są bardziej podatne po cięciu na działanie patogenów grzybowych.

Nożyce do żywopłotu - na co zwrócić uwagę?

Tak jak kosiarka spalinowa, nożyce powinny mieć maksymalnie największą moc silnika przy wybranej cenie. Piła do żywopłotu o niskiej mocy będzie mniej wydajna i gorzej radzi sobie z grubszymi, zdrewniałymi gałązkami. Jeśli masz żywopłot stworzony z dużych krzewów lub drzewek, na przykład grabów, zastosowanie spalinowych nożyc o dużej mocy jest koniecznością.

Kolejnym ważną wartością w specyfikacji technicznej jest moment obrotowy. To informacja o tym, na jak szybkie cięcie możemy liczyć. Warto zwrócić uwagę także na uchwyt. W końcu przycinarka do żywopłotu będzie działa dość długo, zatem im wygodniejszy i bardziej ergonomiczny uchwyt będzie, tym lepiej. Kosiarka spalinowa do żywopłotu to sprzęt dość drogi, dlatego powinien być trwały i posłużyć ci przez wiele lat. Z tego względu warto sięgnąć po produkty znanych i uznanych producentów, jak Husqvarna, Bosch czy Makita.

Sekator spalinowy – opinie o modelach i producentach

Kosa do żywopłotu, czyli nożyce spalinowe pojawiają się w ofercie bardzo wielu różnych producentów. Najlepsze opinie zbierają produkty uznanych producentów. W rankingach wysokie miejsce zajmują produkty marki Stiga i Husqvarna. Sekator spalinowy Stiga SHP 60 252961002/14 to produkt wyposażony w nowoczesny dwufazowy silnik o mocy 1,2 KM. Cena zaczyna się od 780 zł.

O wiele tańszą propozycję ma Makita. DUH48ZF to model bardziej przeznaczony dla amatorów, wyposażony w wymienne ostrza. Koszt to około 350-400 zł. Spalinowe nożyce ogrodowe Hecht także zasługują na uwagę. Są dość lekkie i mają dwustronne ostrze, a za ich zakupem przemawia także atrakcyjna cena – koszt to mniej więcej 550-570 zł. Jeśli masz duży, szeroki żywopłot, możesz potrzebować nożyc do żywopłotu z naprawdę długim ostrzem. Taki sprzęt oferuje Gardena, model Powercut 700/66, którego długość prowadnicy to 66 cm! Cena produktu to mniej więcej 650 zł. Wszystkie te produkty zbierają bardzo dobre opinie. Można kupić je zarówno w sklepach stacjonarnych, tradycyjnych, jak i w sklepach internetowych czy bezpośrednio na stronie producenta.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny