Nawóz do pomidorów – rodzaje

Wybór odpowiedniego nawozu do pomidorów nie jest łatwy, zwłaszcza że na sklepowych półkach aż roi się od różnych preparatów dedykowanych do zasilania tych roślin. Dlatego warto wiedzieć, czym różnią się do siebie te środki. Pierwszy podział rozdziela nawozy na jedno- lub wieloskładnikowe. Te pierwsze wymagają zmieszania i przygotowania samodzielnie środków, które będą zawierać wszystko, czego pomidory potrzebują najbardziej. Do nawozów jednoskładnikowych zalicza się saletra amonowa, nawóz wapniowy, superfosforat i siarczan potasu. Najczęściej stosuje się je w momencie wyraźnych niedoborów jednego składnika.

Drugi rodzaj to nawozy WE, czyli wieloskładnikowe. Z reguły są to mieszanki wieloskładnikowe, które poza podstawowymi makroskładnikami zawierają także mikroskładniki, kluczowe dla rozwoju kwiatów i wybarwienia owoców. Nawóz mineralny wieloskładnikowy pozwala zasilić rośliny we wszystkie potrzebne składniki. Możesz wybrać któryś z uniwersalnych środków wieloskładnikowych, lub zdecydować się na jeden z dedykowanych preparatów do pomidorów.

Do wyboru masz jeszcze nawóz naturalny. Może to być obornik, kompost lub humus z dżdżownic kalifornijskich. Nawóz naturalny także możesz kupić w formie wysuszonego granulatu. Dzięki temu będzie oczyszczony z nasion chwastów, które czasami rozprzestrzeniają się po plantacji właśnie podczas nawożenia.

Dobry nawóz pod pomidory – skład

Nawóz do pomidorów powinien mieć dobry skład. Ma on ogromne znaczenie, od tego zależy jak roślina się prezentuje, w jakiej jest kondycji i jak wyglądają jej liście. Najważniejsze są oczywiście makroskładniki odżywcze roślin, oznaczane jako NPK, czyli azot, fosfor i potas. Dobry nawóz pod pomidory powinien zawierać wszystkie te składniki, ale w odpowiednich dawkach. Zwłaszcza jeśli chodzi o azot trzeba pilnować, by nie było go za mało ani za dużo. Jedna i druga opcja może być szkodliwa.

Pomidory w uprawie ogrodoej, a także nawóz do pomidorów, dobry nawóz pod pomidory
Jaki nawóz do pomidorów, wybrać, czyli dobry nawóz pod pomidory

Azot odpowiedzialny jest za rozwój zielonych części rośliny. Stymuluje wzrost i zwiększa plon liści, ale niekoniecznie przekłada się na wielkość owoców. Do tego służy fosfor. Jest on odpowiedzialny za system korzeniowy, a także odgrywa ogromną rolę przy zawiązywaniu kwiatów i owoców. Nawozy potasowe do pomidorów także są bardzo istotne. Dzięki nim roślina lepiej reguluje gospodarkę wodną, od potasu zależy także obfitość kwitnienia, a także owoców. Na dodatek nawożenie pomidorów potasem gwarantuje o wiele smaczniejsze i bardziej aromatyczne owoce.

Skład dobrym nawozów do pomidorów szklarniowych i gruntowych powinien także zawierać mikroskładniki. Najważniejszy z nich to wapń – ma funkcję regulującą i działa na pH podłoża, co utrzymuje krzewy w dobrej formie. Nawóz wapniowy można podawać osobno, ale niemal każda odżywka do pomidorów go zawiera. Kolejnym ważnym składnikiem jest magnez – niezbędny do fotosyntezy, ma także wpływ na liście i kwiaty. Dobry nawóz mineralny do pomidorów powinien zawierać także siarkę oraz kilka innych składników wpływających na kondycję rośliny: chlor, bor, mangan i miedź znajdują się na początku liści. Sprawdź także ten artykuł o nawożeniu pomidorów krok po kroku.

Gotowy nawóz do pomidorów TOP 5

Zamiast osobno kupować saletrę, wapń i nawozy potasowe do pomidorów, możesz kupić odpowiedni preparat dedykowany do tych roślin. Przedstawiamy TOP 5 najlepszych środków dedykowanych.

  1. Target Aromatyczne Owoce Nawóz do pomidorów – to preparat przeznaczony właśnie do tych warzyw, który zawiera wszystkie niezbędne mikroskładniki. Dzięki niemu owoce są większe i bardziej aromatyczne, a także bardziej smaczne. To preparat wieloskładnikowy w płynie. 1 l pozwala na przygotowanie 100 l roztworu. Cena opakowania to 12-14 zł.
  2. Zielony Dom Zdrowy pomidor – to nawóz do pomidorów szklarniowych i gruntowych, który wpływa na ogólną kondycję rośliny i dba o jej zdrowie. Jest to nawóz w sprayu do stosowania dolistnego. To nawóz fosforowo-potasowy ze zwiększoną zawartością cynku i wapnia. Cena 1 l w butelce z rozpylaczem to około 12 zł.
  3.  Agrecol Natura Eco Nawóz do pomidorów to organiczny środek, który idealnie sprawdza się do zasilania pomidorów, papryki i bakłażanów. W składzie znajduje się więcej potasu, dzięki czemu to dobra odżywka, idealna do stosowania w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. To preparat w granulacie. Cena 1 kg to koszt około 8 zł.
  4. Florovit Nawóz do pomidorów i papryki to środek, który stosuje się jako środek polepszający smak owoców i poprawiający ich wybarwienie. Ma bardzo bogaty skład, ale trzeba stosować go co 2-3 tygodnie. 3 kg granulatu kosztują mniej więcej 30 zł.
  5. Compo Nawóz do pomidorów i innych warzyw to nawóz kompleksowy NPK. Oznacza to, że zawiera zarówno azot, jak i fosfor i potas w dobrze dobranych proporcjach. Dodatkowo zawiera także potrzebne mikroelementy. Dzięki płynnej postaci działa błyskawicznie i zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki. 1 l płynu kosztuje około 20 zł.
ikona podziel się Przekaż dalej