Zastosowanie agrowłókniny

Włóknina przeciwko chwastom

Agrowłóknina to bardzo mocny materiał, jaki wykazuje się maksymalną wytrzymałością. Jej gramatura to zazwyczaj między 50 a 100 g – dzięki takim proporcjom ciężko jest się przebić chwastom na jej powierzchnię. Właśnie dlatego jest to idealny materiał do ściółkowania, służący m.in. przeciw chwastom. Jest to również idealna włóknina pod tuje czy pod krzewy i pod iglaki innego rodzaju. Mało tego, używa się jej jako materiału pod truskawki, ale i podłoże pod kamienie, grys oraz korę.

Na agrowłókninę najczęściej naniesione są wzory, jakie mają dość niewielką grubość. Dzięki nim można zaplanować miejsce dla następnych sadzonek. Włóknina ogrodowa dobrze zakrywa podłoże, ale też pozostawia nieco miejsca na rośliny, jakie chcesz np. wysiać. Dzięki niej zatrzymywana jest także wilgoć w glebie. Co ważne, agrowłónikna jest w tym przypadku znacznie bardziej skuteczna niż inne ściółki. Materiał ten ogranicza również szkody, jakie powodują szkodniki żyjące w glebie, jednocześnie usuwając chwasty. Sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych chwastach.

Właściwości włókniny

Tym, co jest najważniejsze w materiale, jest oczywiście… termoizolacja! Dzięki takim właściwościom agrowłóknina potrafi zatrzymywać ciepło promieni słonecznych w ziemi oraz posadzonych roślinach. Jeżeli więc na podwórku warunki atmosferyczne nie będą zbyt korzystne (dotyczy to również temperatury), dana roślina i tak zachowa w sobie ciepło.

Dzięki termoizolacji agrowłóknina wyróżnić się może mnogą liczbą zastosowań. Wyłożona pod iglaki czy pod krzewy różnego rodzaju będzie więc rozwiązaniem skutecznym i pewnym – zatem każdy ogrodnik powinien ją mieć w zanadrzu!

Zielona czarna lub biała – jakie rodzaje agrowłókniny można wyróżnić?

Agrowłóknina i jej kolory

Chcesz wiedzieć, jaka włóknina pod tuje będzie najlepsza? Warto więc orientować się w jej kolorach, jakimi oznaczone są różnego rodzaju produkty. Oczywiście, nikt nie broni kupić materiałów wykonanych w innej barwie. Jednakże warto stosować się do znanych schematów, aby mieć włókninę jak najbardziej funkcjonalną i dobrego gatunku. Zatem, jaka flizelina ogrodowa będzie najlepsza?

  • czarna – czyli ściółkowa. Naniesione są na nią zielone linie niewielkiej grubości, wyznaczając równe grządki. Nie są one wykonane z innego materiału, jak sama flizelina. Cena to ok. 126 zł (np. Geocover P50 g, 160 x 100 m),
  • biała – czyli wiosenna bądź zimowa, będąca ochronną. Pozwala na to, aby roślina się nie przegrzewała promieniami UV. Cena to ok. 80 zł (np. Geocover, P30 g, 160 x 100 m),
  • zielona i brązowa – są cieńsze od czarnych tej samej marki, chociaż nie zawsze. Służą przede wszystkim do podkreślenia estetycznego charakteru ogrodu, np. brązowa będzie idealna pod korę, a zielona to imitacja… trawnika. Cena to ok. 270 zł (np. Geocover, P100 g, 150 x 100 m). A może zainteresuje cię także ten artykuł o herbicydach do ogrodu?
Włóknina ogrodowa pod sadzonkami oraz zastosowanie agrowłókniny, jej właściwości, gramatura, rodzaje, kolory
Agrowłóknina na chwasty – rodzaje, cena, zastosowanie, opinie, porady praktyczne

Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Należy pamiętać, że agrowłóknina jest prostym materiałem, jednak trzeba uważać na jedną zasadniczą kwestię – do ściółkowania służy czarna, brązowa bądź zielona, natomiast biała (gruba albo cienka) do ochraniania przed chłodem (najlepsze właściwości termoizolacyjne).

Najlepiej wykładać ściółkującą agrowłókninę zaraz po siewie. No chyba, że posiadasz zimujące rośliny – wtedy należy ustanowić średnią dobową ich temperaturę na przynajmniej pięć stopni na plusie. Ochronną (białą) włókninę trzeba z kolei wyłożyć po zakończeniu prac, a także gdy temperatura zmniejszy się od średniego jej poziomu (czyli np. wspomniane 5 st. C).

Na skarpę najlepsza będzie włóknina jedna z powyżej wymienionych. Należy jednak pamiętać, aby dość ciasno ją mocować, by się… nie zsunęła! Jeżeli chcesz wyłożyć włókninę na skarpę, musi ona nachodzić na sam jej szczyt. Sprawdź także ten artykuł o sposobach zwalczania chwastów.

Jak mocować i nawozić glebę pod agrowłókninę?

Warto posłużyć się szpilkami, jeżeli chcesz zamocować ją tymczasowo – wówczas materiał nie będzie się zsuwał. Możesz również użyć kotwic, jeżeli chcesz pozostawić materiał na nieco dłużej lub… na stałe. Jeżeli posiadasz zimową wersję, dociśnij ją kamieniami – to zapewni jej stabilność i lepsze przyleganie do podłoża.

Zastosowanie agrowłókniny nie ma wpływu na wchłanianie się nawozów. Możesz je zatem dostarczyć spokojnie na wierzch materiału, bo i tak nawóz wniknie w podłoże. Nawozi się rośliny otoczone włókniną zupełnie tak samo, jak zawsze – zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem nawozu.

Pamiętaj, żeby stosować agrowłókninę odpowiednio do jej właściwości. Może i wybór nie będzie łatwy, jednak warto będzie zaplanować samo użycie materiału. Niewielki błąd przy jej wymierzeniu może skutkować tym, że sporo… przepłacisz! A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu miotły zbożowej?

ikona podziel się Przekaż dalej