Co to jest azofoska? Wszystko, co warto wiedzieć

Azofoska jako popularny nawóz w uprawach

Najważniejszy z pewnością jest skład chemiczny azofoski, ponieważ jest to mieszany nawóz wieloskładnikowy. Jego zastosowanie jest naprawdę szerokie, nadaje się zarówno do upraw polowych, jak i upraw pod osłonami. Używany jest do warzyw (np. do pomidorów), owoców, roślin ozdobnych, ale także jego stosowanie można zauważyć przy nawożeniu trawników.

Stosowanie azofoski na trawnik jest bardzo popularne ze względu na to, że jest to nawóz szybko działający. Dodatkowo w nawozie nie znajduje się dużo chlorków, dzięki czemu warzywa i owoce nim nawożone, będą osiągały większe i lepsze jakościowo plony, a poza tym będzie można je dłużej przechowywać. Jest to bardzo ważne, jeśli chodzi o sadownictwo, gdzie każdy zniszczony i wyrzucony plon jest stratą dużej ilości pieniędzy.

Ważnym elementem jest dawkowanie azofoski, ale o tym później. Skupmy się teraz na tym, jak wygląda skład chemiczny azofoski. Ma ona w sobie dużo makro- i mikroelementów. Do makroelementów należą: azot (13,6%), dekatlenek tetrafosforu (6,4%), tlenek potasu (19,1%) oraz tlenek magnezu (4,5%). Poza tym w nawozie znajdują się mikroelementy, którymi są: miedź, mangan, żelazo, cynk, bor, a także molibden.

Należy pamiętać, że rośliny korzystają ze składników pokarmowych w zróżnicowanym stopniu. Azot wykorzystywany jest w około 70%, fosfor w 40%, a potas w około 80-90%. Azofoska powstaje w wyniku zmieszania ze sobą nawozów jednoskładnikowych, w ściśle określonych proporcjach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nawozach wieloskładnikowych?

Jak sprawdzić, czy stosowanie azofoski będzie miało dobry wpływ na nasze rośliny?

Przy wyborze odpowiedniego nawozu należy dowiedzieć się jakich składników pokarmowych potrzebują nasze rośliny. Istotne jest też to, czy wybierzemy granulat, czy też płynną formę nawozu lub pałeczki nawozowe. Dużą rolę odgrywa także cena nawozu. Zanim przystąpimy do konkretnego wyboru, warto określić wymagania nawozowe.

W celu uzyskania dokładnych informacji na temat potrzebnego nawozu należy wykonać analizę części wskaźnikowych roślin oraz określić wymagania nawozowe. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy lepsza będzie azofoska, czy polifoska, a może jeszcze inny nawóz. Aby zrobić analizę części wskaźnikowych roślin, należy pobrać z 20 różnych roślin ich części, nadające się do analizy. Mogą to być ogonki liściowe, zdrowe liście bądź nerwy. W dalszej kolejności trzeba je ususzyć i wysłać do stacji chemiczno- rolniczej, gdzie zbadają rośliny i określą ich potrzeby pokarmowe.

Nawóz azofoska jako granulat podczas nawożenia oraz jego zastosowanie i dawkowanie do różnych rośliny
Azofoska - cena, skład, zastosowanie, dawkowanie i opinie na temat popularnego nawozu

W celu określenia wymagań nawozowych konieczna jest analiza gleby. Inaczej ona przebiega, gdy uprawa jest pod osłonami, a inaczej w przypadku upraw polowych. Gdy rośliny uprawiane są na polu, z 1 ha pobiera się 15 próbek indywidualnych z różnych miejsc, a następnie miesza ze sobą w celu uzyskania jednej próbki. Pobiera się wiosną lub jesienią zazwyczaj na głębokość warstwy ornej, lecz gdy rośliny głęboko się korzenią, wtedy jest to warstwa podorna albo głębsza. Ważne, by robić to minimum 6 miesięcy po nawożeniu nawozami organicznymi lub 2 tygodnie po nawozach mineralnych. Pod osłonami pobiera się 20 próbek indywidualnych z 2500 m2.

Jak i do czego stosować ten nawóz?

Kiedy stosowana jest azofoska?

Stosowanie tego granulatu jest bardzo ważne, szczególnie gdy gleba, na której rosną uprawiane rośliny, jest słabo zaopatrzona w składniki odżywcze, co przenosi się na rozwój uprawianych roślin.  Granulat ten stosuje się też, gdy plony roślin, nie osiągają pożądanej wielkości.

Ważne jest zastosowanie nawozów w przypadku roślin uprawianych pod osłonami. Rośliny takie są uzależnione od składników odżywczych podawanych w formie nawozów, a skład chemiczny azofoski pozwoli im uzupełnić zapasy. Należy pamiętać, że młode rośliny muszą być nawożone bardzo ostrożnie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o nawozach fosforowych.

Cena nawozu jest niewielka, a gdy zdecydujemy się, aby samemu zrobić ten nawóz, musimy mieć wiedzę na temat poszczególnych składników. Musimy też wiedzieć, jakie interakcje mogą pomiędzy nimi zachodzić, ponieważ nie wszystkie składniki można ze sobą połączyć. Duże znaczenie ma tutaj między innymi odczyn pH gleby.

Warto wiedzieć, że gleby, w których kompleks sorpcyjny jest duży i mają one dobrą strukturę, łatwiej zaopatrują rośliny w potrzebne im składniki odżywcze. Gorsze są gleby lekkie, których kompleks sorpcyjny jest niski, dlatego, że nie mają one takich właściwości, jak te o dużym kompleksie.

Dawkowanie azofoski

Dawkowanie jest bardzo ważne i zależy od wielu czynników, bez względu na to, czy jest to azofoska, czy polifoska. Musimy wziąć pod uwagę, czy będzie używana na trawnik, do warzyw, owoców, czy może do roślin ozdobnych. Nawóz powinien być odpowiednio dobrany pod dany gatunek lub odmianę i ich konkretne wymagania dotyczące zasobności gleby.

Nawóz azofoska w użyciu, czyli granulat rozsypywany przez ogrodnika oraz jego zastosowanie i dawkowanie
Azofoska - cena, skład, zastosowanie, dawkowanie i opinie na temat popularnego nawozu

Nawożenie azofoską zależy też od fazy rozwoju rośliny oraz rodzaju gleby, na której posadzone są rośliny. Dlatego też warto określić wymagania nawozowe poprzez wysłanie próbki gleby do analizy do stacji chemiczno- rolniczej. Należy wiedzieć, że granulat na roślinach małych powinien być używany w mniejszych dawkach, a na dorosłych gatunkach używa się większe dawki nawozu. Co jest równoznaczne z tym, że cena za nawóz dla roślin dorosłych będzie wyższa od tej dla małych roślin, które są w początkowej fazie rozwoju.

Azofoska przy uprawach gruntowych w terenach, których występują częste opady deszczu, powinna być częściej stosowana, gdyż w trakcie deszczu następuje wymywanie nawozu, przez co nie utrzymuje się on długo w glebie, a rośliny mają problem z pobieraniem substancji odżywczych. Przez złe dawkowanie azofoski, zarówno zbyt małe, jak i przenawożenie, plony mogą być gorsze jakościowo, a nawet mogą obumierać.

Granulat azofoska w uprawach - właściwości i zastosowanie

Cena azofoski zależy od tego, jaką pojemność wybierzemy. Dostępne są worki 3, 5, 10, a nawet 25-kilogramowe. Ceny te wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dużo też zależy od tego, od jakiego producenta lub z jakiego sklepu mamy zamiar kupować ten nawóz. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości zakupu. Można nawet zamówić ten granulat przez internet z dostawą do domu, czy też firmy.

Gdy dawkowanie azofoski jest odpowiednie, wtedy dostarcza ona roślinom potrzebnych składników pokarmowych. Dodatkowo zmniejsza się możliwość na zasolenie gleby, które jest niekorzystne dla wielu roślin. Azofoska zapewnia roślinom odpowiedni rozwój i wzrost. Skład chemiczny azofoski jest dobrany tak, by jego stosowanie nie zakłóciło fazy wzrostu roślin. Jednak ze względu na to, że stosunek składników pokarmowych jest stały, utrudnione jest dostosowanie tego nawozu do konkretnych gatunków i odmian roślin.

Azofoska jest nawozem stosowanym przez wielu ogrodników i sadowników. Cenią sobie jej skuteczność i to, że nie ma ona wpływu na zasolenie gleby, natomiast koszt produkcji azofoski jest dość wysoki. Nie zniechęca to jednak do zakupu tego granulatu. Z powodzeniem można z niego korzystać w uprawach gruntowych i w uprawach pod osłonami.

Wiedząc, do czego stosować azofoskę, można uzyskać niesamowite efekty uprawy warzyw (szczególnie stosowana do pomidorów uprawianych pod osłonami), owoców oraz roślin ozdobnych. Bardzo korzystne jest stosowanie jej na trawnik, gdzie nada mu gęstości i żywego zielonego koloru.

Azofoska to nawóz o bardzo dobrej opinii, który stosowany jest zazwyczaj przedsiewnie. Jego stosunkowo niska cena przyciąga do siebie wielu sympatyków. Granulat ten ma niesamowite właściwości, sprawiające, że rośliny nim nawożone będą lepiej rosły, a ich jakość będzie dużo wyższa. Nie możemy jednak zapomnieć o określeniu wymagań nawozowych i analizie części wskaźnikowych roślin, dzięki czemu dowiemy się, czy azofoska to właściwy nawóz do naszych roślin.

ikona podziel się Przekaż dalej