Biohumus - jego charakterystyka i stosowanie

Biohumus – cenny nawóz prosto od dżdżownic

Biohumus to niezwykle ceniony nawóz naturalny, który często określany jest jako wermikompost. Stosowany jest przy różnych uprawach na działce, a także w ogrodach. Nawóz ten powstaje w wyniku przetrawienia substancji organicznych takich jak: kompost, torf, obornik lub odpady spożywcze przez dżdżownice kalifornijskie. W momencie trawienia substancji organicznych, dżdżownice wytwarzają w swoich przewodach pokarmowych mikroorganizmy, które mają korzystny wpływ na rozwój roślin.

Biohumus świetnie się sprawdza w ekologicznej hodowli warzyw i owoców jako dobry nawóz naturalny. Rośliny uprawiane na tym nawozie zawierają mniej metali ciężkich, za to więcej pożytecznych składników mineralnych. Dzięki zawartości między innymi wapnia czy magnezu, rośliny posiadają korzystniejszy skład chemiczny. Przekłada się to również na walory smakowe tych warzyw i owoców. Jeśli interesuje cię uprawa warzyw, porady i inspiracje znajdziesz w tym miejscu.

Rynek oferuje wiele nawozów biohumusowych w różnej postaci. Można go też uzyskać z własnej hodowli dzięki dżdżownicy kalifornijskiej. Nawóz organiczny z dżdżownic kalifornijskich jest bardzo dobrze tolerowany i wchłaniany przez rośliny. Ze względu na to, że związki organiczne, które są zawarte w mikroorganizmach uwalniane są powoli, nie ma możliwości przenawożenia rośliny. Biohumus nie tylko poprawia jakość plonów, ale także przeciwdziała chorobom i szkodnikom.

Nawóz biohumus – stosowanie

Biohumus jest nawozem w 100% naturalnym. Jego skład korzystnie wpływa na przyswajanie różnych składników odżywczych przez rośliny. Poprawia on zasobność gleby i zdecydowanie wpływa na jej użyźnienie. Ze względu na to, że jest nawozem bezpiecznym, można go stosować w każdym ogrodzie do wszelkiego rodzaju roślin i warzyw, a także do roślin doniczkowych i ozdobnych. Wygląd roślin poprawia się zdecydowanie, a efekty są długotrwałe. Biohumus jest preparatem bardzo wygodnym w stosowaniu i można go używać przez cały okres wegetacyjny roślin.

Biohumus jest dostępny w różnych postaciach – w formie koncentratu lub granulek. Rośliny doniczkowe i balkonowe nawozimy nierozcieńczonym preparatem. Natomiast rośliny ogrodowe podlewamy rozcieńczonym preparatem w stosunku 1:10. Nawóz bez obaw można wylewać bezpośrednio na rośliny. Przełoży się to nie tylko na szybszy wzrost, ale również stworzy barierę ochronną przed chorobami i szkodnikami.

Biohumus posiada tylko naturalny skład. Dzięki czemu nie zagraża zwierzętom i ludziom. Nawóz biohumus działa również pozytywnie na otaczające środowisko i wody gruntowe, ponieważ nie powoduje zachwiania równowagi biologicznej. Jego szeroka dostępność i naturalne pochodzenie, a także przystępna cena sprawiają, że jest idealną alternatywą dla innych nawozów naturalnych, na których wytworzenie możemy nie mieć czasu lub miejsca. Stanowi również doskonałą alternatywę dla nawozów nieorganicznych. A może zainteresuje cię także zagadnienie, jakim jest próchnica gleby?

Biohumus forte, biohumus extra i humus active – charakterystyka

Biohumus forte

Biohumus forte to uniwersalny nawóz, który jest przeznaczony do wszystkich roślin uprawianych w ogrodzie, jak i tarasowych czy balkonowych. Jego skład opiera się na organicznych i mineralnych składnikach.

Nawóz ten zawiera łatwo przyswajalny przez rośliny potas, fosfor, a także azot. Należy pamiętać, że są to główne składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu każdej rośliny. Potas pobudzi roślinę do kwitnienia i zawiązania owoców. Wzmocni rośliny i ochroni również przed suszą. Fosfor korzystnie wpływa na wzrost systemu korzeniowego. Natomiast azot odpowiada za prawidłowy wzrost wszystkich zielonych elementów rośliny.

Biohumus forte jest produkowany na bazie wermikompostu. Wermikompost to nawóz organiczny z dżdżownic kalifornijskich. Posiada bogaty skład i bardzo szybką przyswajalność.  Biohumus forte zawiera nawóz mineralny, który wzmacnia odżywienie roślin. Jego skład zawiera również naturalne związki próchnicze, które regenerują podłoże. Biohumus uniwersalny posiada wyjątkowo zbilansowany skład. Dzięki temu może on zaspokoić zapotrzebowanie roślin na wszelkie składniki pokarmowe.

Jak stosować w ogrodzie biohumus forte, aby rośliny były dobrze odżywione i odporne na różne choroby czy niekorzystne czynniki atmosferyczne? Pamiętajmy przede wszystkim, że biohumus forte posiada substancje pochodzenia organicznego co sprawia, że nie ma ryzyka, aby rośliny zostały nadmiernie nawiezione. Rośliny możemy nawozić rozcieńczonym płynem raz w tygodniu przez okres wiosny i lata. Natomiast rośliny doniczkowe nawozimy rozcieńczonym preparatem przy każdym podlewaniu, w okresie od lutego aż do końca września. W pozostałych miesiącach biohumus uniwersalny stosujemy co około dwa tygodnie. Cena preparatu zależy od pojemności opakowania. Butelkę litrową możemy nabyć już za około 7 złotych.

Biohumus extra

Biohumus extra jest preparatem w 100% naturalnym. Posiada bogatą mikroflorę bakteryjną i próchnicę pokarmową. Biohumus uniwersalny to preparat skierowany do różnego rodzaju roślin ogrodowych i działkowych, a także roślin doniczkowych.

Biohumus to naturalny preparat, który nadaje się do zastosowania w wielu uprawach. Dawkowanie jest zróżnicowane ze względu na rodzaj i wielkość rośliny
Biohumus – jeden z najbardziej cenionych nawozów – cena, dawkowanie, skład, ciekawostki

Biohumus extra jest preparatem bezpiecznym dla ludzi i zwierząt. Nie posiada w swoim składzie chemii, co przekłada się na zdrowe plony. 

Jak stosować w ogrodzie nawóz biohumus, aby uzyskać zadowalające efekty? Można go stosować dolistnie lub doglebowo po wcześniejszym rozcieńczeniu. Kiedy pojawia się duże niedożywienie roślin, dawkowanie można zwiększyć i stosować w proporcji 1:1. Jego cena różni się w zależności od opakowania. Pięciolitrową butelkę można zakupić już za niecałe 50 złotych. Jeśli szukasz porad na temat pielęgnacji roślin i upraw, zebraliśmy je dla ciebie w tym miejscu.

Humus active

Humus active jest jednym z preparatów, który nie tylko może być używany jako nawóz, ale również jako polepszacz glebowy. Poprawia on strukturę gleby i pozytywnie wpływa na wzrost roślin. Ze względu na to że, jest to nawóz w 100% naturalny można go stosować w uprawach ekologicznych i konwencjonalnych.  Idealnie sprawdzi się w nawożeniu roślin ozdobnych, warzyw i trawników. Ze względu na zawartość aktywnej próchnicy i mikroorganizmów wytwarzanych przez dżdżownice kalifornijskie, umożliwia uprawę roślin nawet na bardzo ubogich glebach.

Humus active jest również polecany jako nawóz do trawnika. Przez zawarte w nim składniki, świetnie poprawia rozwój i dobrą kondycję murawy w ogrodach i na działkach. Jego skład zawiera kwasy humusowe, związki próchnicze, kwasy organiczne, a także mikroorganizmy. Składniki pokarmowe zapewniają poprawne ukorzenienie trawy. Biohumus do trawnika uodparnia trawę na choroby, a także ogranicza rozwój mchów. Poprawia strukturę gleby, co przekłada się na lepsze dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych. Humus active poprawia również chłonność wody w glebie. Zabezpiecza ją tym samym przed wysychaniem. Czas i dawkowanie powinno być uzależnione od temperatury i powierzchni. Trawnik najlepiej opryskiwać, kiedy temperatura przekroczy 10 stopni. W czasie okresu wegetacyjnego trawnik powinien być opryskiwany co około 1,5 miesiąca. Dzięki temu nawozowi można też użyźnić miejsce, na którym planujemy wysiew nasion trawy.

Jak stosować w ogrodzie nawóz Humus active, aby przyniósł pożądane efekty? Najlepiej stosować go kilkukrotnie w całym okresie wegetacyjnym. Dawkowanie stosujemy w zależności od informacji podanej na opakowaniu. Nawożenie może odbywać się co około 3 tygodnie. Cena tego preparatu jest wyjątkowa niska. Opakowanie pięciolitrowe może przełożyć się na 500 litrów gotowego nawozu.

Dżdżownica kalifornijska – ciekawostki

Dżdżownica, która wytwarza tak niezwykle naturalny nawóz, w dorosłym życiu osiąga około 1 grama wagi i około 12 centymetrów długości. W odpowiednich warunkach ten gatunek może dożyć nawet 16 lat. Więcej ciekawostek ogrodniczych znajdziesz w tym miejscu.

Każdy osobnik może pobrać tyle substancji, ile sam waży. Połowa z tego jest wydalana. Poza tym gatunek ten nie jest wybredny. Potrafi przetrawiać różne produkty organiczne nawet przez cały rok.

Warto też zauważyć, że dżdżownice kalifornijskie nie zapadają na żadne choroby i dobrze aklimatyzują się w nowym środowisku. Podczas hodowli dżdżownicy kalifornijskiej trzeba zwrócić uwagę na zapewnienie jej odpowiednich temperatur, gdyż w okresie zimowym może nie przetrwać. Cena dżdżownic nie jest wygórowana. Około 100 sztuk można nabyć za niecałe 10 złotych.

Nawóz biohumus jest niezwykle wydajnym i bardzo ekologicznym produktem. Nie potrzeba długiego czasu, aby móc zauważyć różnice we wzroście i kondycji roślin. Poza tym nie wpływa negatywnie w żaden sposób na środowisko naturalne, a jego cena pozytywnie zaskoczy niejednego użytkownika.

ikona podziel się Przekaż dalej