Dolomit jako nawóz do ogrodu - zastosowanie, dawkowanie, porady praktyczne
Dolomit ogrodniczy to jeden z najczęściej wykorzystywanych nawozów pochodzenia naturalnego. Dowiedz się, jak go rozprowadzić, by był najbardziej skuteczny i w jakich sytuacjach przede wszystkim należy go stosować. Oto garść porad dotyczących stosowania i dawkowania dolomitu.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawożeniu roślin.
Dolomit ogrodniczy – charakterystyka
Dolomit ogrodniczy najczęściej jest stosowany jako nawóz odkwaszający glebę. Jednakże tak naprawdę ma o wiele więcej zastosowań, zarówno w rolnictwie konwencjonalnym, jak i ekologicznym. Dolomit to naturalny nawóz wapniowo magnezowy, który bywa konieczny do zastosowania w ogrodzie niezależnie od poziomu kwaskowatości podłoża. Dolomit ma tę przewagę nad innymi wapiennymi nawozami, że zawiera także magnez, który jest kluczowy do rozwoju wszystkich roślin, zarówno warzywnych, jak i ozdobnych.
Wapno dolomitowe to nawóz mineralny, dlatego jak w przypadku wszystkich tego rodzaju nawozów, należy bardzo ostrożnie go dawkować, by przy optymalnych kosztach uzyskać najlepsze efekty. Skład chemiczny nawozu to połączenie CaCO3 (węglan wapnia), CaO (tlenek wapnia) i MgCO3 (węglan magnezu). Proporcje są zależne od producenta i miejsca pozyskiwania dolomitu.
Nawożenie dolomitem – zalety i opinie
Nawożenie dolomitem ma więcej zalet, niż można by się tego spodziewać. Większość osób kojarzy to z odkwaszaniem i słusznie, ponieważ CaO i CaCO3 to wartościowe źródła wapnia, który jest najlepszym sposobem na odkwaszenie podłoża. Jednak do tego celu można użyć innego rodzaju wapno ogrodnicze – CaO można kupić w wielu różnych wariantach i u różnych producentów. Jednakże dolomit jest tak naprawdę jedynym nawozem, który do tego zawiera także magnez. A to ma szczególne znacznie, ponieważ jest to jeden z najważniejszych mikroskładników odżywczych roślin.
Wapniowo magnezowy nawóz ma właściwości polepszające strukturę podłoża. Na dodatek efektywnie wzmacnia plonowanie i poprawia jakość warzyw i owoców, sprawiając, że są smaczniejsze i bardziej wartościowe pod względem właściwości odżywczych. Dodatkowo także dolomit ogrodniczy poprawia odporność na przemarzanie, zatem stosuje się go także pod rośliny ozdobne, nie tylko warzywne czy rolnicze. Świetnie sprawdza się na trawniku – to najlepszy przyjaciel w walce z mchem. Pojawiają się także opinie, że jest to środek, który zmniejsza ryzyko wchłaniania metali ciężkich przez rośliny i zmniejsza ryzyko degradacji podłoża pod wpływem działania metali ciężkich i toksyn. Zatem zastosowanie dolomitu jest bardzo szerokie i warto sięgnąć po niego co kilka lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nawożeniu saletrą amonową?
Zastosowanie dolomitu w ogrodzie
Dolomit to nawóz sproszkowany, który stosuje się poprzez wysiew. Zastosowanie jesienne jest szczególnie polecane – od razu po zbiorach wysiewa się go na podłożu. Można jednakże sięgnąć po niego wiosną, mniej więcej 3-4 tygodnie przed siewem, by zaczął działać zanim wsadzisz go do gleby. Jego skład chemiczny sprawia, że działa dość szybko, dlatego termin jesienny nie jest konieczny. Jeśli chcesz na tym samym obszarze zastosować obornik, lepiej zrobić to mniej więcej 3 tygodnie wcześniej.
Proszek rozprowadza się ręcznie lub za pomocą siewnika w zalecanej dawce, a następnie produkt należy przekopać na głębokość około 20 cm. Można zastosować go także przed orką. Wapno każdego rodzaju stosuje się co 2-3 lata, by uzyskać odpowiednie pH gleby i utrzymać je na długo. Do zwalczania mchu na trawniku dolomit stosuje się rokrocznie przez jakiś czas. W takim wypadku nie trzeba go przekopywać, wystarczy wgrabić w darń.
Dolomit ogrodniczy – dawkowanie
Odkwaszanie gleby dolomitem można wykonać na wszystkich rodzajach podłoża, zarówno lekkim, jak i ciężkim i gliniastym. Jednakże w każdym przypadku dawkowanie może wyglądać zupełnie inaczej. Wapno dolomitowe powinno zostać podane w dawce odpowiadającej poziomowi pH podłoża, dlatego wcześniej lepiej je zbadać i zastosować się do wytycznych każdego laboratorium.
Na glebach lekkich stosuje się około 2-3 ton nawozu na hektar (2-3 kg na 10 m2). W przypadku gleb średnich, które mają zmniejszoną zdolność do wchłaniania składników odżywczych, jest to już 3-4 tony, a w na glebach ciężkich 4-5 ton na hektarze. Wydaje się to bardzo dużo, jednak cena dolomitu nie jest wysoka, a w standardowym ogrodzie konieczna inwestycja będzie znacznie mniejsza. Cena dolomitu to około 6 zł za 10 kg – worek wystarczający na nawiezienie 50 m2 ogrodu. W większych opakowaniach cena jest znacznie niższa.
Dawki dolomitu powinny być identyczne, bez znaczenia dla terminu stosowania. Zarówno jesienią, po zbiorach, jak i wiosną należy zastosować tyle samo preparatu na metrze kwadratowym. Jeśli nie uprawiasz roślin, które wymagają wybitnie zasadowego podłoża, nie musisz stosować nawozu co roku. Dolomit zawiera zarówno tlenek wapnia, który działa od razu i błyskawicznie zwiększa pH gleby, jak i węglan wapnia, działający wolniej i przez wiele miesięcy utrzymujący odpowiednio wysoki odczyn.