Hydrożel – zasady działania

Co to jest hydrożel?

Hydrożele, najprościej ujmując, to dodatki do ziemi ogrodowej. Ich zadaniem jest pochłanianie wody. Hydrożel polimerowy stosowany w ogrodnictwie to substancja o bardzo złożonej strukturze. Składa się głównie z polimerów akrylowych, ponieważ one najsilniej pochłaniają wodę i mają ogromne zdolności do rozszerzania się.

Hydrożel ma formę drobnych, najczęściej przezroczystych kuleczek. Ma śliską powierzchnię i nie rozpuszcza się. Większość hydrożeli jest biodegradowalna i są przyjazne dla roślin, można je stosować nawet w przypadku upraw gatunków jadalnych. Część z nich natomiast jest bardziej syntetyczna i można dodawać je wyłącznie do kwiatów ozdobnych, chociaż obecnie tego rodzaju hydrożele raczej zniknęły z półek w sklepach.

Działanie hydrożelu do kwiatów doniczkowych

Działanie hydrożelu jest w zasadzie bardzo proste. Żelowe kulki mają ogromne właściwości absorpcyjne (dlatego też hydrożel ogrodowy często nazywany jest także superabsorbentem), pochłaniają cząsteczki wody i zatrzymują je wewnątrz swojej struktury. Kulki potrafią zwiększyć swoją objętość nawet 400-krotnie!

W momencie, kiedy jest susza, to znaczy, kiedy gleba wokół hydrożelu jest wyschnięta, kulki uwalniają zatrzymane wcześniej cząsteczki wody. Dlatego hydrożel zdobył takie uznanie w ogrodnictwie – to najłatwiejszy sposób na dostarczenie roślinom wody wtedy, gdy sam nie możesz ich podlać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o podlewaniu storczyków.

Hydrożel do kwiatów doniczkowych – zalety stosowania

Zastosowanie hydrożelu jest bardzo szerokie. Można używać ich niemal do wszystkich roślin doniczkowych i większości ogrodowych. Umieszczone w okolicach systemu korzeniowego kuleczki pochłaniają wodą w czasie opadów lub podlewania, a później ją oddają. I to bez obaw o przelanie. To także świetne rozwiązanie dla tych, którzy ciągle zapominają o regularnym podlewaniu roślin. Hydrożel jest także rozwiązaniem w przypadku najtrudniejszych w uprawie gatunków, dla których nawet niewielki niedobór wody oznacza utratę liści lub kwiatów.

Hydrożel ogrodniczy czy też hydrożel do kwiatów doniczkowych dodawany do doniczki oraz zasady stosowania
Hydrożel do roślin doniczkowych - rodzaje, cena, zastosowanie, działanie

Największa zaletą jest to, że hydrożel do kwiatów doniczkowych pozwala na zostawienie ich przez co najmniej kilka dni bez podlewania w razie potrzeby. Dlatego nie musisz nikogo angażować do opieki nad roślinami w czasie nagłego wyjazdu. Ponadto mają właściwości poprawiające strukturę gleby. Ułatwiają korzeniom pobieranie składników odżywczych, ponieważ absorbując wodę, wchłaniają także składniki odżywcze, rozkładając je na kationy i aniony, które są łatwiej przyswajalne przez rośliny. Jeśli prawidłowo zastosujesz hydrożel, system korzeniowy wykorzysta aż 90% zatrzymanej w nim wody.

Zastosowanie hydrożelu w ogrodzie i w doniczkach

Hydrożel ogrodowy i doniczkowy – zasady stosowania

Jak stosować hydrożel ogrodniczy w glebie? Hydrożel do kwiatów doniczkowych jest stosowany najczęściej. Rośliny w pojemnikach szybciej przesychają niż te rosnące w ogrodzie, więc zastosowanie hydrożelu ma w ich szczególny sens. Hydrożel polimerowy miesza się z ziemią na takiej głębokości, by były w okolicach systemu korzeniowego. Hydrożel zastosowany zbyt nisko nie spełni swojej roli – puści wodę, ale nie dostarczy jej do korzeni. Podobnie posypanie podłoża po wierzchu nie będzie miało żadnych korzyści. Dlatego preparat stosuje się wyłącznie w czasie sadzenia lub przesadzania roślin. Kiedy hydrożel jest wymieszany z podłożem, należy dobrze go podlać, jeszcze przed zasadzeniem roślin. Te można umieścić dopiero, kiedy polimery dobrze naciągnąć wody, dzięki czemu pęczniejące kuleczki nie wypchną korzeni na zewnątrz. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.

Hydrożel można także wmieszać w podłoże w ogrodzie. Świetnie sprawdza się zwłaszcza do trawników. Umieszcza się go w czasie zakładania ogrodu lub przekopywania grządek. Należy pamiętać, że kuleczki nie mogą znajdować się głębiej niż kilkanaście centymetrów. Jeśli używasz hydrożel na trawnik, musi być trochę wyżej, tuż pod powierzchnią ziemi, ponieważ trawa ma bardzo płytki system korzeniowy. Po wymieszaniu hydrożelu z podłożem rabatę należy bardzo obficie podlać, aby kuleczki mogły naciągnąć wodą.

Hydrożel do kwiatów doniczkowych stosuje się w dawce podanej przez producenta przeliczonej na objętość pojemnika. Podobnie w przypadku stosowania preparatu na trawnik należy bardzo uważnie przeliczyć dawkę na metr kwadratowy. Przedawkowanie hydrożelu może być zgubne dla roślin – nie będą miały powietrza ani przestrzeni przez nadmiernie pęczniejące kuleczki.

Tylko rośliny doniczkowe? Do jakich roślin sprawdza się hydrożel?

Rośliny doniczkowe to nie wszystko. W zasadzie hydrożel można stosować do wszystkich roślin w glebie. Świetnie sprawdza się na trawnik i rabaty ogrodowe. Można zastosować go pod kwiaty i niewielkie krzewy. Hydrożel ogrodowy może także być zastosowany na grządki z roślinami uprawnymi, świetnie sprawdza się pod zioła i rośliny psiankowate. Hydrożel ogrodowy powinien być stosowany przede wszystkim w glebach lekkich i przepuszczalnych, gdzie wilgoć szybko zostaje odprowadzona.

Hydrożel jednakże najczęściej jest stosowany do kwiatów balkonowych. W ogrodnictwie uprawnym rzadziej się go stosuje ze względu na to, że cena jest wysoka, ale do doniczek nie daje się go dużo. Hydrożel do kwiatów doniczkowych może być podawany zarówno roślinom ozdobnym, jak i jadalnym, na przykład cytrusom czy pomidorkom doniczkowym. Świetnie się sprawdza zarówno w przypadku roślin domowych, jak i balkonowych czy tarasowych. Hydrożel ogrodowy dobrze jest zastosować zwłaszcza pod bardziej wymagające gatunki. Można go podsypać do storczyków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach pokojowych?

Hydrożel ogrodniczy czy też hydrożel do kwiatów doniczkowych dodawany do doniczki oraz zasady stosowania
Hydrożel do roślin doniczkowych - rodzaje, cena, zastosowanie, działanie

Hydrożel do kwiatów doniczkowych i ogrodowych

Hydrożel – dostępne rodzaje

Obecnie na rynku hydrożel do kwiatów doniczkowych możesz dostać w bardzo wielu formach. Kuleczki lub sypki granulat to tylko jedna z opcji. Warto zainteresować się produktami typu hydrobox – niewielkimi „paczuszkami” z żelem. Są bardzo wygodne w zastosowaniu, ponieważ wystarczy włożyć jedną paczuszkę do dobrze dobranej wielkością donicy w okolicach systemu korzeniowego. Cena takiego rozwiązania nie jest wyższa od hydrożelu w formie kuleczek.

Hydrożel ogrodowy zazwyczaj ma formę granulatu, jednakże można spotkać także specjalne nawozy z hydrożelem. To świetne rozwiązanie do storczyków lub do trawników. Sprawdza się także do kwiatów balkonowych, które szczególnie potrzebują nawożenia jak fuksja czy surfinie.

Hydrożel ogrodowy może różnić się między sobą poziomem absorpcyjności, który jest wyrażony w gramach na 1 gram. I do roślin doniczkowych, i do ogrodowych najlepiej sprawdza się hydrożel o chłonności 400g/g. Mniej chłonnych trzeba użyć znacznie więcej, co sprawia, że cena jest dość wysoka. Bardziej chłonne natomiast są podatne na uszkodzenia mechaniczne i są mniej trwałe.

Gdzie kupić hydrożel do kwiatów?

W ogrodnictwie zawsze należy ufać tylko sprawdzonym dostawcom i sprzedawcom. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić hydrożel, lepiej jedź do dużego marketu typu dom i ogród lub do firmowego sklepu któregoś z dużych dostawców, gdzie ktoś będzie w stanie ci pomóc dobrać odpowiedni preparat do twoich potrzeb.

Ogromną wadą hydrożeli jest ich cena. Jeśli potrzebujesz niewielką ilość do roślin doniczkowych lub w czasie robienia rozsady warzyw, koszt nie przyprawi cię o zawrót głowy, jeśli jednak chcesz rozsypać go na znacznym trawniku – będzie już gorzej. Hydrożel ogrodowy w opakowaniu 5 kg, czyli takim, jakiego potrzebujesz na 1 ar powierzchni trawnika, kosztuje około 90-100 zł. Cena mniejszych opakowań 1-kilogramowych to około 24-27 zł. Hydrożel jest więc kosztowny, ale warto zwrócić uwagę na to, że to jest jednorazowa inwestycja, preparat utrzymuje się w glebie do 5 lat. Cena 12-centymetrowego hydrożelu w formie Hydrobox to około 9-10 zł. Jest to dawka odpowiednia do jednej niewielkiej doniczki.

ikona podziel się Przekaż dalej