Ziemia ogrodnicza - jakie właściwości ma torf ogrodniczy?

Gleby torfowe – rodzaje i właściwości gleb

Gleby torfowe składają się głównie z materii organicznej, powstałej wskutek nawarstwienia szczątków roślinnych, które nie zostały rozłożone przez bakterie i grzyby – nieobecne, z powodu niedostatku substancji pokarmowych, a niekiedy również tlenu. Jakość torfu uzależniona jest od stopnia rozkładu roślin i od składu botanicznego.

Gleby z torfowisk niskich – powstają w dolinach rzek oraz w miejscach, zasilanych przez wody, bogate w składniki mineralne. Mają obojętny lub słabo kwaśny odczyn pH. W zależności od roślinności, porastającej stanowisko, mówimy o torfie szuwarowym, olesowym i turzycowiskowym. Torfowiska niskie, zasobne w składniki mineralne, nadają się na użytki rolnicze. Torf niski ma prawie czarny kolor.

Gleby torfowisk wysokich – powstają w płytkiej wodzie, na torfowiskach zasilanych wodami opadowymi. Porasta je mało wymagająca roślinność, między innymi mech torfowiec i wełnianka pochwowata. Torf wysoki ma bardzo kwaśny odczyn oraz jest ubogi w składniki mineralne. Wyróżnia się wysoką zdolnością do zatrzymywania wody. Znajduje zastosowanie w ogrodnictwie, nadaje się także na ściółkę, stosowany jest w lecznictwie i w wielu innych obszarach gospodarki.

Gleby z torfowisk przejściowych – są glebami o właściwościach pośrednich między glebami torfowymi torfowisk niskich i wysokich. Zwykle mają lekko kwaśny odczyn pH gleby.

Torf wysoki oraz torf niski – charakterystyka i zastosowanie

Torf wysoki to torf kwaśny, mało rozłożony, łatwy do rozpoznania po włóknistej strukturze i jasnobrązowym zabarwieniu. Jest cennym składnikiem podłoża, bowiem poprawia jego strukturę. Wyróżnia się bardzo niskim odczynem pH, wynoszącym od 3,5 do 4,5 oraz zdolnością do zatrzymywania wody, powietrza i składników mineralnych. Jeśli materia organiczna została w dużym stopniu rozłożona, torf przybiera ciemny kolor, co oznacza, że nie jest wartościowym składnikiem podłoża ogrodniczego.

Torf kwaśny znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie:

 • nadaje się na podłoże dla roślin wrzosowatych, np. pod borówkę wysoką lub pod azalie i różaneczniki, dla których odpowiednia jest kwaśna ziemia. Rośliny wrzosowate nie tolerują gleb zasadowych,
 • ogrodnicy umieszczają w doniczkach torfowych sadzonki – torf kwaśny jest sterylny, więc rośliny nie są narażone na choroby grzybowe,
 • zasadowe podłoże można zakwasić – do tego nadaje się nieodkwaszony torf wysoki, w ilości 10 – 15 litrów/m2.
 • kwaśna ziemia przyczynia się do zwiększenia w lekkim podłożu materii organicznej, a także sprzyja mikoryzie – współżyciu korzeni roślin z odpowiednimi gatunkami grzybów, 
 • dla roślin wymagających kwaśnej gleby przygotowuje się kompost, w skład którego, obok kory, trocin i resztek roślinnych, wchodzi torf wysoki,
 • torf kwaśny stosowany jest do ściółkowanie gleby wokół rosnących roślin oraz
 • do wymiany górnej powierzchni gleb ciężkich i wapiennych – żyzne podłoże mieszamy z kwaśnym torfem i trocinami drzew iglastych. Wymieniamy powierzchnię ziemi na głębokość około 20 – 60 cm. Sprawdź także ten artykuł na temat zastosowania torfu w ogrodzie.

Oprócz sprzedaży torfu kwaśnego rynek ogrodniczy oferuje również sprzedaż torfu odkwaszonego -węglanem wapnia lub poprzez użycie dolomitu wapniowo-magnezowego. Mieszanka torfu niskiego i torfu wysokiego, o pH 5 – 6, 5, sprawdzi się w uprawie kwiatów oraz jako ziemia pod warzywa, a także pod krzewy i drzewa owocowe. Gleba, przy udziale odkwaszonego torfu, staje się zwięzła i bogata w składniki pokarmowe. Pokrycie ziemi warstwą torfu ogrodniczego nada podłożu odpowiednią strukturę i pulchność. Zapobiegnie to zamuleniu oraz tworzeniu się skorupy. Odkwaszony torf ogrodniczy sprawdzi się także przy sadzeniu krzewów i drzewek owocowych. Wartościowe podłoże powstanie z mieszanki, uzyskanej z 1/3 wykopanej ziemi, 1/3 ziemi kompostowej oraz 1/3 torfu ogrodniczego, z dodatkiem mączki rogowej.

Sprzedaż torfu ogrodniczego

Torf ogrodniczy sprzedawany jest w workach o różnej pojemności. Cena torfu odkwaszonego, sprzedawanego w workach o pojemności 80 l, wynosi około 14 zł za worek.

Torf ogrodniczy kwaśny sprzedawany jest w workach 80 l – w cenie około 13 zł za worek. Cena torfu kwaśnego - za worek o pojemności 20 l - wynosi około 9 zł.

Torf kwaśny w ogrodzie – uprawa borówek

Torf wysoki wnosi do uprawnego podłoża dużą ilość substancji organicznej. Dodatek naturalnego nawozu służy głównie polepszeniu właściwości gleby. Ziemia, wymieszana z kwaśnym torfem, wymaga zasilania nawozami mineralnymi, które dostarczą roślinom składników pokarmowych. Kwaśna ziemia jest odpowiednia dla roślin wrzosowatych, np. pod borówkę, wrzosy lub różaneczniki oraz dla niektórych kwiatów, np. hortensji, goździków, czy piwonii. Kwaśnego podłoża nie tolerują warzywa oraz rośliny sadownicze.

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) – jest ozdobną i jednocześnie użytkową rośliną. W naturze porasta wysokie torfowiska, bagna oraz wilgotne lasy Ameryki Północnej. Krzewy borówek dorastają do 2 m wysokości. Miododajne beczułkowate kwiaty, wybarwione na biało lub różowo, ujęte w grona, kwitną od maja do połowy lipca. W sierpniu pojawiają się kuliste, 25-mm jagody, o ciemnogranatowej skórce, kryjącej zielonkawobiały miąższ. Owoce cenione są za doskonały smak i aromat. Mają również właściwości lecznicze.

Zastosowanie torfu kwaśnego (wysokiego) do przygotoowania sadzonek i rozsad młodych warzyw krok po kroku
Jak wykorzystać torf kwaśny w ogrodzie, czyli praktyczne wskazówki, stosowanie oraz informacje co do torfu kwaśnego

W ogrodzie uprawia się borówki w towarzystwie innych roślin wrzosowatych, preferujących kwaśną ziemię, o pH 4,3 – 5,5. Dekoracyjne krzewy najłatwiej rozmnożymy poprzez sadzonki zielne, pobrane w czerwcu. Należy umieścić je w czystym kwaśnym torfie, na głębokości około 5 cm. Do sadzenia na stałe miejsce nadają się dwuletnie rośliny. Przed zasadzeniem borówek, podłoże zasadowe lub ubogie w próchnicę, mieszamy z kwaśnym torfem, w stosunku 1:1.

Wapna nawozowe – jak odkwasić podłoże oraz kiedy pryskać drzewka owocowe?

Drzewka owocowe pobierają wapń z podłoża. Pierwiastek ten reguluje metabolizm owoców, ma wpływ na ich oddychanie, czas przechowywania i podatność na choroby przechowalnicze. W warunkach sadowniczych niedobór wapnia łączy się zazwyczaj z zakwaszeniem gleby, co skutkuje słabym rozwojem korzeni i zamieraniem wierzchołków wzrostu. Jeśli w glebie występuje nadmiar wapnia, rośliny wykazują niedobór żelaza i manganu. Analiza gleby oraz obserwacja wyglądu drzew owocowych, mają znaczenie dla ich nawożenia. Odpowiedni odczyn pH gleby dla drzew owocowych wynosi 5,9 – 6,4.

Kwaśne podłoże ma niekorzystny wpływ na uprawę roślin sadowniczych. W zakwaszonej glebie uaktywniają się metale ciężkie, rozwój drzew i krzewów owocowych zostaje upośledzony – rośliny słabo rosną i dostarczają mało plonów. Zakwaszaniu ziemi sprzyja także częste zasilanie upraw nawozami azotowymi, a także obecność przemysłu.

Jakie wapna nawozowe warto stosować?

 • Nawozy wapniowo-tlenkowe, węglanowe i kredowe – nadają się na gleby lekkie i średnie, Wapno węglanowe warto zastosować przed założeniem sadu, kiedy możliwe jest mieszanie nawozu z podłożem, natomiast w sadzie rosnącym stosuje się wapno węglanowe kredowe.
 • Wapno tlenkowe stosujemy w przypadku gleb ciężkich.
 • Wapno magnezowe nadaje się na gleby z niewielką zawartością tego pierwiastka.

Kiedy pryskać drzewka owocowe?

 • Drzewka jabłoni opryskujemy w okresie kwitnienia oraz w czasie opadania płatków. Dolistne wapna nawozowe dostarczają potrzebnych pierwiastków młodym listkom i korzystnie wpływają na zdrowe i obfite owocowanie. Jabłonie opryskujemy częściej, niż inne drzewa owocowe, nawet do 7 razy w sezonie. Nawozy wapniowe stosuje się w odstępie 14 dni.
 • Drzewka wiśni i czereśni opryskujemy wapniem 3 - 4 razy w ciągu sezonu. Zasilane drzewka owocowe wydadzą jędrne owoce, na których nie będzie pękać skórka.
 • Grusze, morele i brzoskwinie, tworzą delikatne skórki na owocach. Wapna nawozowe, szczególnie chlorek wapna oraz saletrę wapniową, dawkujemy w ilości mniejszej o 50%, niż w przypadku jabłoni.
 • W czasie oprysków należy zadbać, by dolistny roztwór wapnia dokładnie pokrył owoce, szczególnie w górnej części korony.
 • Zaleca się wykonywanie oprysków przy temperaturze powietrza około 15 stopni Celsjusza, w czasie bezwietrznej aury, najlepiej pod wieczór.
ikona podziel się Przekaż dalej