Jaka gleba do bukszpanu w ogrodzie?

Odpowiednie stanowisko to sekret uprawy bukszpanu. Bez tego nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja nie będzie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Jaka ziemia jest najlepsza dla tych krzewów?

Bukszpan to krzew ozdobny, który preferuje zwięzłą i dość lekką glebę. Powinna być zasadowa – na kwaśnej roślina nie będzie się prawidłowo rozwijać. Można wymieszać ją z mocno przefermentowanym kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Chociaż te krzewy ozdobne mają naprawdę bardzo małe wymagania i raczej nie kapryszą, należy bardzo przestrzegać stałego i dość niskiego poziomu wilgotności gleby. Bukszpan źle rośnie w ciężkim i mokrym podłożu. Nie powinien być sadzony w pobliżu oczek wodnych ani naturalnych zbiorników. Na podmokłym terenie jest bardziej podatny na choroby grzybowe, a te są dla niego szczególnie niebezpieczne.

Jaka ziemia do bukszpanu w pojemnikach?

Niewielkie odmiany bukszpanu nadają się także do uprawy pojemnikowej. W zasadzie reguły pielęgnacji są takie same, jak w gruncie, jednak nieco różni się gleba, do której wsadza się sadzonkę. Podłoże w doniczce powinno być dobrze zdrenażowane. Dlatego na spód pojemnika wsypuje się kilkucentymetrową warstwę żwirku lub kremazytu.

Później pojemnik wypełnia się standardową ziemią doniczkową, najlepiej taką, która zawiera dawkę nawozu na start. Może także być wymieszana z torfem lub kompostem. W takim przypadku nie nawozi się roślin po posadzeniu. A może zainteresuje cię także temat zasad przycinania bukszpanu?

Sadzonki bukszpanu kupuje się w doniczkach. Należy je sadzić w przepuszczalnej glebie zasilonej specjalistycznym nawozem do bukszpanu. Niewielkie odmiany można uprawiać w doniczce Obsługa czytników ekranu włączona.
Jaką ziemię i nawóz do bukszpanu wybrać? Porady dla ogrodników i nie tylko

Nawóz do bukszpanu w ogrodzie

Uprawa uda się bez dodatkowego zasilania, jednak krzewy będą silniejsze i bardziej odporne na mróz i działanie patogenów grzybowych, jeśli będziesz regularnie stosować odpowiedni nawóz do bukszpanu. Nawożenie jest także istotne dla liści. Bez odpowiedniej dawki składników mineralnych będą one traciły kolor. Jeśli chcesz mieć intensywnie wybarwiony krzew o błyszczących liściach, koniecznie stosuj nawozy mineralne. Preparaty o dużej zawartości minerałów poprawiają także krzewienie się rośliny.

Nawożenie przeprowadza się kilka razy w roku. Pierwsze robi się wiosną, zanim jeszcze na dobre rozpocznie się wegetacja. Kolejne jest uzależnione od pory przycinania. Jeśli przycinasz roślinę często, będzie ona wymagała częstszego podawania mniejszych dawek nawozu. Nawożenie robi się także przed ostatnim przycinaniem w lipcu lub sierpniu. Nawóz do bukszpanu podaje się wtedy także po to, by roślina lepiej znosiła zimowe mrozy i szybciej zastartowała wiosną.

Czym zasilić bukszpan? Najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne o niskiej zawartości fosforanów. Warto także uważać na dużą zawartość azotu – może sprawić, że roślina będzie szybciej rosła w górę kosztem gęstości. Wielu producentów tworzy specjalne nawozy do bukszpanów – mieszanki wieloskładnikowe i mineralne, które idealnie wpisują się w potrzeby tych krzewów, a jednocześnie nie zakwaszają podłoża. Sprawdź także porady, z czego wykonać żywopłot.

Wygodne w użyciu są nawozy posypowe, granulowane. Ich zaletą jest to, że powoli uwalniają składniki, dzięki czemu roślina przez cały sezon ma dostarczone odpowiednio duże dawki składników mineralnych. To zapobiega przenawożeniu i sprawia, że możesz zrobić wyłącznie jeden zabieg w ciągu sezonu. Rośliny mogą być zasilane także naturalnie. Świetnie sprawdza się przefermentowany kompost. Lepiej jednak nie stosować obornika – może nadmiernie zakwasić podłoże.

Pielęgnacja bukszpanu: ochrona przed chorobami

Pielęgnacja bukszpanu wymaga także użycia prewencyjnych środków ochronnych. Jeśli w twoim ogrodzie zdarzały się szkodniki lub choroby grzybowe, profilaktyka jest nieunikniona. Bukszpan może być podatny na choroby, nawet jeśli dbasz o niego i spełniasz wszystkie jego potrzeby. Dlatego konieczne są prewencyjne środki ochrony roślin przeznaczone do roślin ozdobnych z liści, dedykowane do użytku amatorskiego.

Najważniejsze jest zabezpieczenie krzewów przed najczęstszymi chorobami grzybowymi – zamieraniem pędów, fytoftorozą i mączniakiem. W tym celu możesz je spryskać zarejestrowanymi do oprysków roślin ozdobnych preparatami Agricolle AE czy Discus 500WG. Te środki ochrony roślin można stosować także interwencyjnie, kiedy zauważysz pierwsze objawy choroby.

Ochrona prewencyjna przed szkodnikami nie jest konieczna – wystarczy zainterweniować, gdy zauważysz pierwsze oznaki żerowania na liściach – niewielkie, wygryzione dziurki, żółte plamki lub po prostu obecność owadów i larw. Wtedy wystarczy sięgnąć po jakikolwiek z zarejestrowanych zoocytów o działaniu kontaktowym i układowym. Są na tyle skuteczne, że powinny od razu zadziałać.

Warto wiedzieć, że środki ochrony dostępne w butelkach ze spryskiwaczem, przygotowane już do użycia od razu, są mniej intensywne niż te, które należy dawkować samemu. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że problem z chorobami bukszpanu się zakończy, sięgnij po któryś z preparatów do rozprowadzenia w wodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej