Czym nawozić pelargonie? Wybieramy odpowiedni nawóz do pelargonii

Pelargonie w ogrodzie to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, a przy tym bardzo dekoracyjne. Ich obfite kwitnienie uzależnione jest przede wszystkim od odpowiedniego nawożenia. Dlatego już na etapie sadzenia roślin warto zastanowić się, jaki nawóz do pelargonii wybrać. Sprawdź także, czym różni się surfinia i petunia.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy nawozy w postaci płynnej, granulowanej czy też w formie pałeczek nawozowych znanych producentów, takich jak: Substral, Biopon, Florovit czy Agrekol. Nawóz granulowany stosujemy już podczas sadzenia kwiatów. Ziemia ogrodnicza powinna zostać z nim wymieszana zgodnie z podanymi przez producenta proporcjami. Dzięki temu zapewnimy roślinom odpowiednie warunki od samego początku uprawy. Po zastosowaniu tego typu nawozu bardzo ważne jest obfite podlewanie roślin, aby zainicjować proces rozpuszczania granulek. A może zainteresują cię pelargonie bluszczolistne?

Jaki nawóz wybrać, by ziemia była bogata w składniki? Wybierając nawóz do pelargonii, podobnie jak nawóz do surfinii, należy zwrócić uwagę na jego skład. Nie może w nim być zbyt dużo azotu, gdyż spowoduje to wzrost części zielonych rośliny, kosztem słabszego kwitnienia. Do zawiązywania pąków kwiatowych niezbędny jest fosfor i to tego pierwiastka powinno być w nawozie do pelargonii najwięcej.

Jak pielegnować pelargonie w ogrodzie i na balkonie? Do prawidłowego rozwoju, krzewienia się pelargonii i odporności na choroby, ważny jest również potas. Bardzo istotna jest również odpowiednia ilość mikroelementów, które powinien zawierać każdy nawóz do pelargonii, jak również nawóz do surfinii i innych roślin kwitnących. Wiele na ten temat nawożenia pelargonii możemy dowiedzieć się, przeglądając niejedno forum ogrodnicze. Forum to również doskonałe źródło cennej wiedzy na temat uprawy innych roślin ozdobnych. Sprawdź także, jakie kwiaty na balkon wybrać.

Nawożenie pelargonii najlepiej przeprowadzać za pomocą specjalnych rozpuszczalnych nawozów, które można podawać podczas każdego lub co drugiego podlewania
Jaki nawóz do pelargonii będzie najlepszy? Sprawdzamy!

Prawidłowe nawożenie pelargonii - kiedy nawozimy pelargonie?

Pelargonie z reguły sadzimy w połowie maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Jeśli nie zastosowaliśmy nawozów granulowanych na etapie sadzenia roślin, z nawożeniem płynnym musimy poczekać ok. 2 tygodnie, aby rośliny dobrze się ukorzeniły. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy pelargonii rabatowej.

Doglebowe zasilanie pelargonii powinno się odbywać w czasie porannego lub wieczornego podlewania. Należy unikać podlewania w południe, gdyż nagrzane słońcem rośliny mogą doznać szoku termicznego w kontakcie z zimną wodą.

Częstotliwość nawożenia pelargonii uzależniona jest od nawozu, jakiego używamy. Zastosowanie nawozu granulowanego czy pałeczek nawozowych pozwoli nam zapomnieć o nawożeniu nawet do 2 miesięcy. Nawozy tego rodzaju powoli się rozpuszczają i zasilają rośliny przez dłuższy czas.

W przypadku nawozów płynnych częstotliwość stosowania jest bardzo zróżnicowana. Jedni producenci zalecają stosowanie nawozu do każdego podlewania, inni 2 razy w tygodniu. Są też nawozy płynne, które powinniśmy stosować nie częściej niż raz na 2 tygodnie. Pamiętajmy, aby każdy nawóz płynny rozcieńczyć z wodą zgodnie z proporcjami podanymi na etykiecie. A może zainteresują cię także kwiaty na taras?

ikona podziel się Przekaż dalej