Nawożenie surfinii krok po kroku

Surfinie zasila się wyłącznie nawozami mineralnymi. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów dedykowanych, jednakże uniwersalne środki do zasilania roślin doniczkowych lub balkonowych także się sprawdzą. Regularnie nawożenie petunii i surfinii to gwarancja, że kwitnienie będzie bardziej intensywne. Na dodatek rośliny wtedy są bardziej chronione przed czynnikami zewnętrznymi i patogenami chorobotwórczymi.

Dawkowanie zależy od bardzo wielu różnych czynników. Każdy rodzaj stosuje się z inną częstotliwością. Jeśli twoja petunia stoi na zewnątrz, warto częściej stosować nawóz, ponieważ zdarza się, że deszcz wypłukuje składniki odżywcze z podłoża. Należy jednakże bardzo skrupulatnie trzymać się wytycznych producenta – tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że roślina nie zostanie przenawożona. Nawożenie zapewnia obfite kwitnienie.

Nawóz do surfinii – rodzaje

Do surfinii nie używa się żadnych specyfików naturalnych, chyba że humus do roślin doniczkowych z dżdżownic kalifornijskich. Jednakże pozostałe środki dedykowane to preparaty mineralne lub chociaż mineralno-organiczne. Dzieje się tak, ponieważ surfinie, do pięknego kwitnienia, potrzebują bardzo wiele makroskładników, a preparaty mineralne działają szybciej. Bardzo rzadko pojawiają się nawozy w formie granulatu. W przypadku roślin doniczkowych granulki nie są najwygodniejszym sposobem nawożenia. O wiele lepiej sprawdzają się nawozy w formie żelowej lub płynnej.

Rozprowadza się je w wodzie i podaje się je do doniczek w czasie nawadniania. Podlewanie surfinii latem wykonuje się nawet codziennie, jednak nie zawsze należy zastosować wodę z nawozem. Dawkowanie standardowych preparatów to z reguły 35 ml nawozu na 1 litr wody. Podaje się go 1 raz w tygodniu przez cały okres wegetacyjny. W ten sam sposób nawozi się pelargonie i inne rośliny doniczkowe kwitnące, zwłaszcza te balkonowe. Nawozy długodziałające można stosować rzadziej – większość z nich to preparaty studniowe, które wystarczy zastosować 2-3 razy w sezonie, co zapewni obfite kwitnienie. A może zainteresuje cię także ten artykuł wyjaśniający różnice między surfinią a petunią?

Nawóz do surfinii – sprawdź skład

Zanim wybierzesz nawóz do surfinii, dokładnie sprawdź jego skład. Najczęściej są to nawozy NPK – azotowo-fosforowo-potasowe. Nawożenie petunii wymaga także zastosowania mikroskładników, które wspomagają kwitnienie i utrzymanie pąków kwiatowych. Bardzo często w nawozach znajdują się fragmenty próchnicy, które wzbogacają podłoże i poprawiają jego strukturę i jakość.

Wśród wszystkich makroskładników najważniejszym jest potas. W postaci tlenku potasu K2O jest bardzo skuteczny. Jego zadaniem jest pobudzanie roślin do wytwarzania kwiatów, dlatego rośliny ciągle kwitną. Petunia zwisająca ucieszy się także ze zwiększonej ilości fosforu. Jego zadaniem jest wzmacnianie i rozbudowywanie systemu korzeniowego, a w przypadku kaskady kwiatów jest to bardzo ważne. Azot jest najmniej istotnym składnikiem – dba o przyrost zielonej masy, ale w przypadku małych roślin doniczkowych, ozdobnych z kwiatów, nie jest to szczególnie ważne.

Surfinie podczas podlewania, a także nawożenie i nawóz do surfinii krok po kroku
Nawożenie surfinii krok po kroku, czyli polecany nawóz do surfinii

Nawóz do surfinii – polecane preparaty

Nawóz do surfinii w swojej ofercie ma bardzo wielu producentów preparatów ochrony i zasilania roślin. Cena ich wszystkich jest mniej więcej podobna. Na uwagę zasługuje Agrecol, ponieważ wyróżnia się składem. Jest to nawóz organiczno-mineralny, który zawiera nie tylko składniki NPK, lecz także substancje humusowe, które wzbogacają podłoże. Podlewanie surfinii z dodatkiem tego nawozu należy zrobić 1-2 razy w tygodniu.

Substral w swojej ofercie ma nawóz do bardzo wielu różnych roślin balkonowych, nie tylko do surfinii, lecz także begonii, fuksji i pelargonii. Jest to nawóz potasowo-fosforowy, który został tak stworzony, by ciągle pobudzać kwitnienie i utrzymywać je na długo. Substral nie jest zbyt drogi – cena wynosi mniej więcej 15 zł za 1 l.

Zadaniem preparatów Target i Biopon także jest pobudzanie kwitnienia. Target do surfinii Obfite Kwitnienie zawiera nie tylko makro-, lecz także mikroskładniki, które wspierają rośliny, między innymi bor, cynk, miedź, mangan, mobilden. Jest to produkt spełniający wygórowane wymogi Komisji Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa stosowania. Półlitrowa butelka kosztuje niewiele więcej niż 9 zł.

Biopon natomiast oferuje preparat, który w swoim składzie ma niezwykłe komponenty. Są to witaminy z grupy B, które mocno wspierają korzenie. Sprawdzi się jednak nie tylko do zwisających, kaskadowych petunii, lecz także do roślin standardowych. Na dodatek jest bardzo wydajny, ponieważ z 500 ml preparatu można przygotować mniej więcej 50 l roztworu gotowego do podlewania. Półlitrowe opakowanie kosztuje około 6-7 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej