Nawożenie tui – kilka podstawowych zasad

Nawóz do tui – dlaczego warto?

Tuje mają dość duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Pobierają je z gleby bez większego problemu, ale potrzebują ich na tyle dużo, że warto je regularnie nawozić, by miały wszystko, czego potrzebują. Nawóz do tui jest więc koniecznością. Zasilane rośliny są zdrowsze, rzadziej chorują i są bardziej odporne na działanie patogenów i chłodu.

Mają także piękniejsze gałązki i łuski – są intensywniejsze, mają ładny blask i wspaniale się prezentują. Nienawożone tuje mogą brązowieć na zimę i tracić igły. Są także bardziej podatne na mróz – bez odpowiedniej dawki nawozu może okazać się, że młode pędy nie zdrewnieją, więc szybko zmarzną, kiedy pojawią się przymrozki.

Jak nawozić tuje?

Nawożenie tuj powinno być dopasowane do zasobności i zwięzłości podłoża, w którym rosną. Na żyznych i zasobnych w podłożach glebach potrzebują nieco mniejszej dawki składników odżywczych, niż w glebach piaszczystych i ubogich lub jałowych.

Nawożenia wymagają także rośliny uprawiane w doniczkach na tarasie i balkonie. Nawet należy nawozić je częściej, ponieważ mały pojemnik nie zawiera za wiele miejsca na magazynowanie składników odżywczych. Nawożenie tuj można robić kilka razy w sezonie lub zastosować środki o powolnym uwalnianiu składników – to znacznie ułatwia wykonywanie zabiegów. Jeśli planujesz uprawę tui w ogrodzie, sprawdź także ten artykuł o kosztach zakupów tui.

Kiedy nawozić tuje?

Nawożenie tui wiosną

Tuje w ogrodach nawozi się dwa lub trzy razy w sezonie. Oczywiście jest to zależne od wyboru preparatu – producenci na opakowaniach podpowiadają, jak należy rozdzielić dawki, ale najczęściej nawożenie wykonuje się trzy razy – wczesną wiosną, późniejszą wiosną i jesienią. Liczba zabiegów może być uzależniona także rodzaju gleby. Na piaszczystych i przepuszczalnych dawkę nawozu warto podzielić na 2-3 razy, na gęstych, ciężkich lub gliniastych – jednorazową dawkę.

Nawożenie wiosenne jest bardzo istotne. Wykonuje się je w marcu, kwietniu i najpóźniej do połowy maja. Jego zadaniem jest dostarczenie składników, które są konieczne do zagęszczania i wzrostu tuj. Nawozu wiosennego potrzebują zarówno tuje Brabant, tuja Szmaragd, inne odmiany żywotników zachodnich, jak i żywotników wschodnich.

Jesienne nawożenie tui

Jesienne nawożenie iglaków jest równie ważne jak wiosenne. Zaczyna się je wykonywać najczęściej w sierpniu lub na samym początku września. Używa się do tego specjalnych nawozów jesiennych do iglaków lub dedykowanych dla tui, które nie zawierają azotu. Nawozy azotowe są idealne na wiosnę, jesienią mogą zaszkodzić roślinom – powodują wzrost zielonej masy, a zanim przyjdzie mróz iglaki powinny dobrze zdrewnieć, żeby wytrzymać niską temperaturę. W tym wypadku dobrze sprawdzi się siarczan magnezu i nawozy wieloskładnikowe z fosforem i magnezem.

Kiedy nawozić tuje jesienią? Wystarczy to zrobić raz pod koniec lata lub we wrześniu – to wystarczająco dużo czasu, by iglaki zdążyły zdrewnieć przed zimą. Nawożenie jesienne sprawia, że rośliny lepiej znoszą chłód i zapobiega brązowieniu i zrzucaniu igieł. Na dodatek pomaga wzbudzić wiosenną wegetację – składniki odżywcze pozostają w glebie i pozostają tam na długo.

Nawóz do tui – rodzaje

Nawóz do tui mineralny

Nawozy do tuj mineralne są bardzo popularne. Mogą występować w dwóch formach – granulat lub nawóz w płynie. Są uniwersalne, nadają się do każdej odmiany tui – zarówno żywotników zachodnich jak tuja Szmaragd czy tuje Brabant, jak i żywotników wschodnich. Nawóz w płynie jest proponowany do roślin doniczkowych – najłatwiej je tak dawkować. Dobrym rozwiązaniem jest nawóz Target Moc Zieleni do tui i iglaków, który zawiera dodatkowe mikroskładniki. Podobny skład ma także Pinivit. Są to koncentraty, które należy rozpuścić w wodzie. Litr kosztuje około 10 zł.

Nawozy granulowane są jednak znacznie bardziej powszechne. Należy je wymieszać z podłożem. W tym przypadku Target także jest dobrym rozwiązaniem, ale wybór jest znacznie szerszy. Duży wybór proponuje między innymi Substral Do tui czy Nawóz Interwencyjny przeciw brązowieniu igieł. Ceny opakowania 1 kg to około 10-15 zł. Substral oferuje także nawozy Osmocote do różnych roślin. To nawozy o przedłużonym działaniu – jedna dawka wypuszcza składniki odżywcze przez około 6 miesięcy. Osmocote to dobre rozwiązanie zarówno do iglaków ogrodowych, jak i doniczkowych. Cena opakowania 1,5 kg jest trochę wyższa – wynosi około 43 zł.

Nawóz do tui naturalny

Tuje lubią nawożenie nawozami naturalnymi. Ponieważ nawozy azotowe są da iglaków świetne, obornik pod tuje to dobre rozwiązanie. Nie trzeba nim nawozić regularnie – tak naprawdę wystarczy zasilenie podłoża przed sadzeniem. Nawożenie można powtarzać co 3-4 lata wiosną. To nie tylko zasila rośliny w azot, ale dodatkowo zmienia strukturę podłoża, a to bardzo ważne dla korzeni tuj.

Obornik pod tuje możesz używać naturalny lub kupić granulowany, mocno wysuszony. To lepsze rozwiązanie, ponieważ nawóz dzięki temu jest pozbawiony nasion chwastów, co może zdarzyć się w naturalnym nawozie odzwierzęcym.

Jesienne nawożenie tui – nawozy

Jesienne nawozy do tui mają inny skład niż te, które stosuje się wcześniej. Oczywiście możesz samodzielnie przygotować nawóz, stosując na przykład siarczan magnezu połączony z nawozem potasowym, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem są gotowe nawozy jesienne z mikroskładnikami.

Jesienny granulowany nawóz do żywotników w opakowaniach o różnych objętościach – od jednorazowych saszetek do opakowań o wadze 8 kg – oferuje Florovit. Jest to bardzo zasobny nawóz, który zawiera nie tylko podstawowe makroskładniki, lecz także magnez, siarkę i żelazo, które są ważne dla roślin zimą. Nawóz jesienny oferuje oczywiście także Substral. Magiczna siła do iglaków jest niezwykle wydajny. To nawóz granulowany, który nadaje się do rozpuszczenia w wodzie. 350 g kosztuje około 13-15 zł, jednakże warto – to aż 350 l nawozu! Warto sięgnąć także po preparaty ze zwiększoną zawartością boru, ponieważ ten składnik dobrze chroni igły przed brązowieniem. Przykładem może być FruktoVit Plus Nawóz jesienny do drzew iglastych. 25 kg kosztuje około 66 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej